TUCKI G. WSPINACZKA SPORTOWA

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SZTUCZNEJ ŚCIANY WSPINACZKOWEJ

                        w  Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie

 1. Na sztucznej ściance wspinaczkowej mogą wspinać się tylko osoby przeszkolone w zakresie asekuracji, za zgodą, wiedzą  i pod kontrolą instruktora wspinaczki sportowej.
 2. Aby korzystać ze sztucznej ściany wspinaczkowej należy mieć ukończone 18 lat lub posiadać pisemną zgodę rodziców na uprawianie wspinaczki.

Weryfikację umiejętności umożliwiających bezpieczne korzystanie ze ściany przeprowadza nauczyciel – instruktor.

 1. Zajęcia na sztucznej ściance wspinaczkowej mogą być

prowadzone tylko i wyłącznie za zgodą i wiedzą Władz Klubu K-2 oraz Dyrektora MDK. W każdym innym wypadku Dyrektor MDK i władze Klubu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za zaistniałe wypadki.

Obowiązkiem osób korzystających z urządzeń sztucznej ścianki wspinaczkowej jest podporządkowanie się poleceniom instruktora  / lub osoby dyżurującej/.

 1. Pełną odpowiedzialność za wypadki zaistniałe podczas zajęć

wspinaczkowych ponosi wspinacz – wspinasz się na własną odpowiedzialność. Podstawą  dopuszczenia do korzystania z urządzeń sztucznej ścianki wspinaczkowej, jest deklaracja o pełnej świadomości z niebezpieczeństw związanych z uprawianiem wspinaczki.

 1. Ogólne zasady wspinania :
  • bez asekuracji liną / buldering /  można się wspinać do 3m nad ziemią
  • podczas uprawiania bulderingu należy przestrzegać następujących zasad:

każdy ćwiczący ma odpowiednią ilość miejsca na ścianie, na materacu znajdują się tylko aktualnie ćwiczący wspinacze, nie wolno wspinać się „jeden nad drugim”

  • z asekuracją górną / na wędce / można się wspinać na drodze przyporządkowanej danej „wędce”.
  • z dolną asekuracją można się wspinać tylko za wiedzą, zgodą i pod kontrolą instruktora  .

Zabronione jest uprawianie wspinaczki na tym samym fragmencie ściany przez dwa zespoły wspinaczkowe, niezależnie od uprawianej formy wspinaczki – buldering, wędka czy prowadzenie.

 1. Na terenie ściany może przebywać jednocześnie grupa ćwiczebna licząca 20 wspinaczy . W każdym innym przypadku obecność kolejnych wspinaczy wymaga zgody instruktora.
 2. Zabrania się uprawiania innych form aktywności wspinaczkowej . Jedynym wyjątkiem jest tzw. prowadzenie z opuszczeniem, które obowiązkowo należy wykonywać pod kontrolą instruktora.
 3. Zasady regulujące zasady zachowania się na obszarze zeskoku ściany:
  • na zeskoku nie wolno przebywać osobom nie zajętym wspinaczką lub ubezpieczeniem wspinaczy;
  • nie wolno stawać ani przechodzić pod osobą aktualnie wspinającą się;
  • nie wolno wspinać się w układzie „jeden pod drugim”;
  • na zeskoku nie wolno kłaść żadnych przedmiotów – np. pantofli, karabinków i innego sprzętu;
  • nie wolno zostawiać wpiętych w linę przyrządów asekuracyjnych  – po zakończeniu wspinaczki czy też przerywając chwilowo wspinaczkę;
 1. Wszystkie osoby korzystające z urządzeń sztucznej ściany wspinaczkowej mają obowiązek podporządkowania się zaleceniom instruktora lub osoby sprawującej nadzór nad ścianką . Obsługa ma prawo dyscyplinować, przerywać wspinaczkę a nawet usunąć osoby nie reagujące na zalecenia instruktora.
 2. Część przepisów nie ujętych w niniejszym regulaminie, zawiera regulamin sali gimnastycznej i każda osoba korzystająca z urządzeń sztucznej ściany wspinaczkowej jest zobowiązana również przestrzegać w/w regulaminu.

Grzegorz Tucki

ROZKŁAD ZAJĘĆ KOŁA WSPINACZKI  SPORTOWEJ

2013/2014 r.

Rozkład zajęć

WYNIKI BADAŃ

Z badań które przeprowadziłem na grupie uczniów trenujących wspinaczkę wynika, że

52,3% przebadanych ma prawidłowa postawe, a u 47,7 stwierdziłem nieznaczną wade postawy. W tych badaniach zdecydowanie lepiej wypadły dziewczyny i to one podniosły średnia prawidłowej postawy. Dla porównania w grupie kontrolnej prawidłową postawe miało 21,7%, nieznaczna wadę 73,7%, a znaczna wadę stwierdziłem o 4,3% procenta badanych. Liczebność obu grup była taka sama. Wynika z tego, że postawa dzieci trenujących wspinaczkę jest lepsza.

wykres

 

 

 

 

 

 

 

Wykres korelacji pomiędzy ocena postępów wspinania, a oceną postawy ciała.

O poprawności postawy ciała decydowała suma uzyskanych punktów. Im większa liczba punktów, tym gorsza postawa. Przedziały punktowe przedstawiają się następująco:

0-5 pkt – postawa prawidłowa;

6-12 – nieznaczne wady postawy;

>12 – znaczne wady postawy.

Z wykresu przedstawionego wyżej wynika, że ocena postępów we wspinaniu maleje wraz ze wzrostem ilości punktów uzyskanych przy ocenie postawy ciała. Prościej mówiąc dzieci z prawidłową postawą ciała uzyskiwały też lepszą ocenę ze wspinaczki, a dzieci, które mieszczą się w przedziale nieznacznej wady osiągały gorsze oceny ze wspinaczki.

Z badań tych wynika, że wspinaczka ma jakieś znaczenie i wpływ na postawę ciała. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że grupa ta dość krótko trenuje i  nie wiadomo jak wyglądała ich postawa wcześniej. Zdecydowanie lepiej w czasie badań wypadły dziewczyny i to głównie dzięki nim postawa grupy wspinającej wypadła lepiej niż tej porównawczej.

Niżej zamieszczam moje przemyślenia na temat profilaktycznego działania wspinaczki. Nie są one jednak poparte żadnymi szczegółowymi badaniami i opieram się w nich na mojej wiedzy z zakresu powstawania wad postawy i  prawidłowej techniki wspinania.

Duża różnorodność chwytów oraz ich rozmieszczenie na ścianie powoduje iż nie ma ściśle określonego schematu ruchowego wykorzystywanego przez wspinaczy. Jak wiemy najczęstszą przyczyną powstawania wad postawy jest przebywanie w pozycjach wadliwych, powodujących nierównomierne napięcie mięśniowe lub wykonywanie czynności asymetrycznych. Prawidłowa technika wspinania wyklucza jakąkolwiek asymetrie, ponieważ wspomniana wcześniej różnorodność chwytów i ich rozmieszczenie w ścianie wymaga umiejętności opanowania przychwytów zarówno w lewą jak i w prawą stronę. Umiejętne balansowanie ciałem w celu utrzymania OSC w polu podparcia wymaga natomiast zaangażowania wielu grup mięśniowych. Szczególnie dużą prace wykonują mięśnie tułowia. Częste ruchy bioder wykonywane w celu przemieszczenia OSC wymuszają na nich zastyganie w różnorodnych pozycjach. Wspinaczka wpływa więc wzmacniająco na wszystkie mięśnie zapobiegając tym samym powstawaniu wad postawy. Wspinaczka osoby o prawidłowej technice powinna być płynna, stabilna i w odpowiednim rytmie. Przestrzeganie zasad prawidłowej techniki wspinania powoduje to, że postawa wspinacza na ścianie prezentuje się estetycznie tak jak estetycznie prezentować powinna się postawa ciała człowieka na ziemi.

ścianka

Ścianka wspinaczkowa w MDK ul. Inwalidów Wojennych 2 Jaworzno – na którą zapraszamy

wszystkich chętnych do podjęcia wysiłku.

Zapewniam, że warto.

 

20 thoughts on “TUCKI G. WSPINACZKA SPORTOWA

  1. PONIEDZIAŁEK, 15.30-18.30 WTOREK, CZWARTEK, PIĄTEK 15.15-18.30 SOBOTA, 8.15-12.00
   WSZYSTKIE ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ NA SALI GIMNASTYCZNEJ (informacja w zakładce: Oferta MDK 2015/16)

  1. Młodzieżowy Dom Kultury zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia. Niektóre są skierowane do konkretnej grupy wiekowej np. Akademia Przedszkolaka, BALET DZIECI 3-5 LAT, BALET DZIECI 6-8 LAT itp. Warto otworzyć zakładkę „Oferta MDK na rok szkolny… i sprawdzić dokładniej.

 1. Witam, jestem osobą dorosłą i chcę regularnie uczęszczać na sztuczną ściankę w MDK w godzinach wyznaczonych zajęc. Czy jest to możliwe?

 2. A ile kosztuje możliwość uprawiania wspinaczki na tej ściance dla dorosłej osoby indywidualnej wraz z ewentualnym wypożyczeniem sprzętu?

 3. Poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 15.30 do 17.30 , a w soboty od 9.
  Czy są grupy wiekowe? czy w te dni każde dzieciątko może przyjść małe i duże?

 4. Jezeli chetny do tej klasy jest spoza renjou ma nikle szanse zeby tam sie dostac. Wiem to z doswiadczenia. Nie pomoze nawet ze ten ktos trenuje 2 lata p.reczna. Jak dla mnie to jest chora sprawa.

 5. Witam. Chciałam się dowiedzieć w jakim przedziale wiekowym można uczestniczyć w tym kole i kiedy odbywają się zajęcia.

   1. Jeżeli ma to być tak jak zawsze czyli nijak, to nie warto. Tak na poważnie to klasa stooprwa o profilu piłki ręcznej figuruje tylko z nazwy. Jest to zwiększona liczba godzin wychowania fizycznego. Ze szkoleniem mlodych adeptf3w piłki ręcznej nie ma to nic wspf3lnego.

  1. Koło wspinaczki sportowej znajduje się w budynku MDK – Jaworzno ul. Inwalidów Wojennych – naprzeciw szkoły muzycznej. Dojazd – przystanek Osiedle Stałe.Od przystanku ok. 150 m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.