PRZECHODNIU USIĄDŹ, A POCZYTAJ SOBIE…

Już w najbliższy wtorek 21 września nasze miasto będzie świętowało niebagatelną, bo sto dwudziestą rocznicę nadania praw małomiasteczkowych.Byłoby więcej, mógł być jubileusz już 175 – lecia, gdyby nie pech, czyli powstanie krakowskie, które wybuchło w 1846 r. i zaprzepaściło ogromną wówczas szansę na uzyskanie tytułu miasta powiatowego.
Nie ma sensu, oczywiście, rozpaczać nad straconą onegdaj szansą, gdy tyle spraw przed nami, gdy Jaworzno rozwija się i pięknieje jak nigdy.
Jednym z pomysłów jubileuszowych było zaproszenie jaworznian do poetyckiego włączenia się w urodzinowe obchody. I odzew, nie tak wielki, jak organizatorzy się spodziewali, nastąpił, Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie pomysł zaaprobował i udostępnił 14 ławeczek do dyspozycji na ławeczkowe wiersze. Pomysłodawca projektu, Zbigniew Adamczyk, już zwątpił, bo konkurs zdecydowanie nie wypalił, jednak przew. Jury, pani dr Beata Wrona stanowczo zaprotestowała, rozesłała wici i napłynęły wiersze Jaworznian i miłośników Jaworzna niemal z całego świata, nawet z Ameryki.
Jest więc co poczytać i nad czym pomyśleć.
Od dziś (17 września) do spacerów uroczą drogą rowerową, która zaczyna się od Galeny, a kończy na Osiedlu Stałym, można połączyć z równie uroczą lekturą wierszy ławeczkowych, bowiem przykręcone zostały tabliczki (UWAGA – z laminatu, choć wyglądają jak metalowe) z nadesłanymi wierszami. Pomagał wydatnie fachowiec od wkrętarki, autor niniejszego tekstu.
– Podziękowania należą się również niewątpliwie Panu naczelnikowi Inwestycji Miejskich Grzesiowi Cyranowi, który pomysł podjął i przekonał do niego władze miasta – dziękuje pomysłodawca. Dziękujemy również Pani referendarz Iwonie Zytko, która projekt sumiennie i skutecznie realizowała, dbając o szczegóły prawne i finansowe.
Mamy nadzieję, że tabliczki z wierszami przetrwają jak najdłużej, czego i mieszkańcom i sobie życzymy- dodała p. B. Wrona.

tekst i zdjęcia Alex Tura

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.