PO PROSTU SUKCES – WYNIKI KWALIFIKACJI REGIONALNYCH, wywiad z Jarosławem Piątkowskim

Po raz dwudziesty szósty przez całą Polskę rozległo się wezwanie: WYGRAJ SUKCES! Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Jarosław Piątkowski, muzyk, kompozytor, wydawca, a przede wszystkim człowiek, który mając jako zaplecze organizacyjne nie ogromną instytucję ze stolicy lub innego wielkiego miasta, lecz Tarnobrzeski Dom Kultury w Tarnobrzegu od tylu lata zachęca młodych Polaków do śpiewania. To dopiero jest SUKCES!Konkurs składa się z trzech etapów – majowego, kiedy należy wysłać filmik z nagraniem obowiązkowej piosenki, wrześniowo-październikowego, kiedy odbywają się przesłuchania regionalne, wreszcie trzydniowy finał w Tarnobrzegu: 11 listopada 2021 r. (czwartek) – próby dla solistów, 2 listopada 2021 r. (piątek) – przesłuchania półfinałowe – soliści w kat. I, II, III, IV, (w późnych godzinach wieczornych ogłoszenie listy solistów zakwalifikowanych do przesłuchań finałowych) 13 listopada 2021 r. (sobota) – przesłuchania finałowe, ogłoszenie werdyktu, wręczenie nagród.
Jednym z miejsc, w którym na zaproszenie p. Renaty Gacek od lat odbywają się eliminacje regionalne, jest Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków. W tym roku do konkursu zgłosiło się 39 uczestników, dwoje się nie zgłosiło, jedna tak się zestresowała, że nie była w stanie zaśpiewać. Bo stres jest ogromny!
Zdaniem jurorek – pań Haliny Darkowskiej i Bernadetty Zapała poziom wykonań był wysoki, wręcz z każdym rokiem wyższy, dobór repertuaru bez większych zarzutów, więc bez dłuższych dywagacji udały się na obrady, by ustalić listę wytypowanych do III etapu. Przewodniczący – p. Jarosław Piątkowski, by nie stresować jurorek swoimi ocenami, zgodził się porozmawiać o konkursie.
MłoDeK – Skąd pomysł na Sukces?
J. P. – Zaczęło się od przypadku. Moja starsza córka wzięła udział w przedszkolnym konkursie piosenkarskim. Gdy usłyszałem, załamałem się. Dzieci śpiewały z akompaniamentem jakiegoś tamburynka, rozstrojonego fortepianu, męczyły się. Postanowiłem więc pomóc. Już pojawiły się na rynku instrumenty elektroniczne, więc nagrałem podkład muzyczny. Zaniosłem do przedszkola i spodobało się bardzo. Wystarczyło włączyć magnetofon i dzieci mogły śpiewać z akompaniamentem. Doszedłem zatem do wniosku, że warto by zrealizować podkłady w większej ilości, by dzieci miały przy czym śpiewać. Jako młody człowiek komponowałem, postanowiłem więc przygotować dziesięć nowych piosenek przy udziale mojej nauczycielki ze szkoły średniej, która napisała teksty. Wydałem pierwszą kasetę, pomysł konkursu przedstawiłem w Domu Kultury w Tarnobrzegu, który podjął się współorganizacji. I tak się to zaczęło. W pierwszej edycji wzięło udział 50 osób, później 500 i tak rosło i rosło, były lata, gdy w konkursie brało udział dwa i pół tysiąca osób z kraju i zagranicy. Okazało się, że ludzie chcą nowych piosenek napisanych specjalnie dla dzieci, dla młodzieży. Uważam, że to jest największy sukces tej imprezy. Konkurs to konkurs, lecz mnie jako muzyka najbardziej cieszy, że te piosenki żyją, że są potrzebne.
M – Czy wszystkie piosenki pan skomponował?
J. P. – Uczestnicy mają zaśpiewać jedną piosenkę tzw. naszą. Mają do dyspozycji 260 piosenek, skomponowanych przez te 26 lat. To są piosenki moje, moich przyjaciół, kompozytorów z całego kraju. Ja napisałem siedemdziesiąt. Druga piosenka, jest utworem dowolnym, byle śpiewanym w języku polskim. Eliminacje odbywają się w dwunastu miastach polskich. Jeździmy i słuchamy na żywo. W ubiegłym roku było z tym sporo kłopotu z uwagi na pandemię. Trzeba było odsłuchiwać filmiki, nagrania… Mam nadzieję, że w tym roku wszystko się uda, jak należy.
M – Jakie są kryteria oceny wykonawców?
J.P. – Szukamy osobowości, takich osób, które czarują i pod względem wykonawczym i repertuarowym. Potrafią się wyróżnić spośród wielu dobrze śpiewających wokalistów. Czasami ktoś mnie pyta: co zrobiło nie tak moje dziecko? Odpowiadam wówczas – nic, było świetnie, pięknie zaśpiewało, czysto, równo, ale inni byli ciekawsi. Inne dziecko miało to coś!
M – Jak pan ocenia poziom wykonawców?
J.P. Aktualnie dzieci śpiewają w porównaniu z czasami sprzed kilku czy kilkunastu lepiej, dużo lepiej.
M – Z czego to wynika, przecież słychać powszechnie narzekanie na brak podstawowego kształcenia muzycznego w szkole?
J.P. – Ale jest internet. Pojawiło się pokolenie „odtwarzaczy”. Dzieci słuchają ulubionej piosenki nie raz, nie dwa, nie pięć czy dziesięć, ale sto, dwieście razy, w telefonie słuchają na okrągło i uczą się melodii i tekstu, nawet manier wykonawczych. Kopiują. Pod względem technicznym nabywają umiejętności, ale my szukamy wykonań oryginalnych, indywidualnych. Jeździmy po całej Polsce, by ich wyszukać. Setka najlepszych trafi do finału, zaśpiewa po jednej piosence i jury złożone z wybitnych wokalistów i pedagogów wybierze jedną osobę, która zdobędzie Grand Prix i dwanaście osób, które otrzymają specjalne nagrody pieniężne i rzeczowe.
M – Dziękuję za rozmowę.

Poniżej protokół z kwalifikacji i zdjęcia (wykonane przez panią Bernadettę Zapała

Jaworzno, dnia 2021-09-28

Protokół z kwalifikacji regionalnych 26 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces”

 

Komisja artystyczna w składzie:

1. Jarosław Piątkowski
2. Halina Darkowska
3. Bernadeta Zapała

postanowiła zakwalifikować do finału 26 Konkursu Piosenki „Wygraj Sukces” następujących wykonawców:

Lp. Imię Nazwisko Kategoria wiekowa Tytuł piosenki obowiązkowej Tytuł piosenki dowolnej Piosenka wykonywana w finale
1. Pola Kowalczyk 1 ENE DUE RABE SWING Pamiętajcie o lalkach Pamiętajcie o lalkach
2. Filip Robak 1 PAM PA RAM Kołysanka dla mamy Kołysanka dla mamy
3. Magdalena Komarek 2 DRZWI DO KARIERY Hit Hit
4. Anna Laskowska 2 PIOSENKA NA ZŁY CZAS Dzikie wróżki Dzikie wróżki
5. Amelia Kita 3 SPACER W DESZCZU Nauczmy się żyć obok siebie Nauczmy się żyć obok siebie
6. Karina Skwarczyńska 3 KIERUNEK „MIŁOŚĆ” Byłam różą Byłam różą
7. Jagoda Bilewicz 4 PAM PA RAM Co masz w sercu na dnie Co masz w sercu na dnie
8. Zuzanna Płaza 4 ZOSTAŃ Pierwszy raz jak sięga pamięć ZOSTAŃ

Ponadto Komisja postanowiła wyróżnić następujących wykonawców:

Lp. Imię Nazwisko
1. Natalia Kopacz
2. Hanna Nowakowska
3. Martyna Nowakowska
4. Nina Stypułkowska
5. Zoja Szczygieł
6. Nadia Wolner
7. Karol Cieślik
8. Natalia Lemantowicz
9. Wiktoria Lach
10. Kinga Rokicka
11. Hanna Skorupka
12. Sandra Pytlarz
13. Hanna Bilewicz
14. Alicja Bilewicz
15. Dominika Piekielny
16. Oliwia Zalewska

Sponsorem systemu jest Studio Pro-Media, wydawca płyt edukacyjnych dla nauczycieli, instruktorów i wokalistów – http://sklep.wygrajsukces.com.pl oraz producent obozów artystycznych: http://obozyartystyczne.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.