PIERWSZY OGÓLNOPOLSKI KONKURS CERAMICZNY – FINISAŻ

Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Ceramiczny im. Leszka Dutki pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jaworzna Pawła Silberta i Pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego zorganizowanego przez Muzeum Miasta Jaworzna oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie, zakończony wernisażem wystawy pokonkursowej z uroczystym wręczaniem dyplomów laureatom oraz opiekunom artystycznym osób nagrodzonych. Konkurs zaproponowany przez Małgorzatę Wosik, prowadzącą koło ceramiki stał się wydarzeniem ogólnopolskim, pierwszym konkursem zorganizowanym i przeprowadzonym w Młodzieżowym Domu Kultury o takim zasięgu, który przy tym natychmiast został przyjęty z dużym zainteresowaniem w środowisku dość przecież hermetycznym – ceramików. Ale wiadomo – nie święci garnki lepią, więc jednak okazało się, że młodzież chętnie uczestniczy w zajęciach z ceramiki, o czym najlepiej świadczy sukces mdkowskiej pracowni ceramicznej, która zaprasza od wtorku do piątku do dwóch kół: Ceramika młodych i Młody garncarz. Mają nawet profesjonalne koła garncarskie!
Konkurs został ogłoszony we wrześniu 2023 roku. Zaproszenia do udziału w konkursie zostały wysłane drogą elektroniczną do szkół, placówek kulturalnych oraz pozostałych instytucji kultury, w których odbywają się zajęcia z ceramiki. Informacje o konkursie zostały również zamieszczone w przestrzeni Internetu na różnych platformach, poczynając od naszej strony internetowej, w mediach społecznościowych oraz na dużych platformach konkursowych takich jak: aktualnekonkursy.pl, fajnekonkursy.pl, konkursydladzieci.eu, e-konkursy.info. Dzięki tym stronom mogliśmy dotrzeć do szerszego grona uczestników konkursu naszej pierwszej edycji.
Do konkursu nadesłano 59 prac z całej Polski. Były to miasta nam bliskie tj. Olkusz, Rybnik, Bielsko-Biała, Gliwice, Katowice, Tarnowskie Góry oraz te z nieco dalszych regionów Polski tj. Gdańsk, Rzeszów, Lublin, Wrocław, Nowy Wiśnicz i wiele innych mniejszych miast i miasteczek.
Do konkursu dopuszczono 46 prac. Trzynaście prac, które nie zostały dopuszczone do udziału w konkursie była niezgodna z regulaminem lub nie została dostarczona w całości do naszej placówki.
W dniu 12 grudnia 2023 roku jury w składzie: prof.  dr  hab.  Grażyna  Borowik- Pieniek Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej Kraków, dr Magdalena Cisło Akademia Sztuk Pięknych Kraków, prof. dr hab. Krzysztof Rozpondek Akademia Sztuk Pięknych Wrocław, prof. dr hab. Kazimierz Pawlak Akademia Sztuk Pięknych Wrocław, prof. dr  hab. Adam  Pociecha Akademia Sztuk Pięknych Katowice po przejrzeniu i wnikliwej ocenie 46 prac przyznało łącznie dziewiętnaście regulaminowych nagród.
Nagroda GRANDPRIX ufundowana przez Andrzeja Jarka i jego firmę: TECH SERWIS została przyznana Annie Kramarz z wrocławskiego Młodzieżowego Domu Kultury ”Śródmieście” pod opieką artystyczną Joanny Sekuły. Anna zdobyła również I nagrodę w kategorii Ceramiki Użytkowej dla szkół ponadpodstawowych. Laureatka wraz z rodzicami przyjechała na wernisaż wystawy pokonkursowej oraz wręczanie dyplomów.
Dzieci z naszej placówki również brały udział w konkursie. Zofia Micek otrzymała II Nagrodę w kategorii Ceramika Użytkowa klasy IV-VI. Emilia Maler zajęła III Miejsce w kategorii Ceramika Artystyczna klasy IV-VI.
Wernisaż wystawy pokonkursowej wraz z wręczaniem dyplomów laureatom konkursu odbyło się 29 grudnia 2023 roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzników w Jaworznie. W otwarciu wystawy wzięli udział laureaci i goście oraz organizatorzy konkursu. Dyplomy wręczali: wicedyrektor MDK Konstancja Zarzycka oraz dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna Przemysław Dudzik. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowali dla nas Natalia i Dominik Smagaczowie. Press service sprawował Marcin Miłek. Inicjatorką całego przedsięwzięcia była Małgorzata Wosik ceramik naszego Domu Kultury. Na zakończenie wszyscy  zostali zaproszeni na poczęstunek.
Wszystkim osobom zaangażowanym w ten ceramiczny konkurs dziękujemy.