POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ – DNI OTWARTE

Po raz drugi Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków postanowił zorganizować Dzień Otwarty, który trwał aż przez dwa dni – 23 i 24 marca 2024 r. (Po raz pierwszy Dzień Otwarty został zorganizowany w czerwcu 2012 r.) MDK tętni życiem, absolutnie nie narzeka na brak chętnych na zajęcia, jednak nie wszyscy wiedzą o jego ofercie. Celem wydarzenia było więc zaprezentowanie szerokiej gamy kół zainteresowań, promocja różnorodnych dziedzin kultury, a przede wszystkim zapewnienie jaworznianom chwili wytchnienia w przedświątecznej gorączce porządków i zakupów, stworzenie możliwości spędzenia czasu wolnego z bliskimi, bowiem do naszej instytucji zaprosiliśmy dzieci i młodzież wraz z rodzicami, dziadkami, krewnymi i ich przyjaciółmi.
W sobotę od 12.00 do 15.30 mieszkańcy miasta mieli okazję przekonać się, jak funkcjonują koła plastyczne (ceramika, garncarstwo, projektowanie ubioru, grafika, ekomalarstwo, zajęcia plastyczne dla najmłodszych), sportowe – wspinaczka i akrobatyka, a także Akademia Przedszkolaka, zajęcia taneczne, muzyczne, teatralne, szachowe i kaligraficzne.
Uczestnicy mieli możliwość podjęcia bardzo różnych działań: opanowania podstaw gry na gitarze, projektowania i konstruowania modeli zdalnie sterowanych, lepienia z gliny, toczenia na kole garncarskim, wykonania grafiki techniką piankorytu, malowania kawą, kurkumą i sokiem z buraka, czy też zaprojektowania sukni. Najbardziej aktywni fizycznie tańczyli w sali baletowej, wspinali się na sztucznej ściance lub próbowali wykonać proste ćwiczenia i figury akrobatyczne. Zmęczeni mogli wypocząć, grając w szachy, ucząc się sztuki pięknego pisania lub obserwując próbę Teatru Oddzielnego. Nauczyciele Młodzieżowego Domu Kultury udzielali szczegółowych informacji na temat oferty zajęć oraz zapisów na poszczególne koła.
Opiekunowie uczestników zajęć obserwowali ich poczynania lub odpoczywali w specjalnie wyznaczonych strefach rodzica, natomiast wszyscy odwiedzający instytucję mieli szansę wziąć udział w happeningu plastycznym – każdy mógł pokolorować papierową pisankę i przymocować ją do specjalnie przygotowanej tablicy – w ten sposób w ciągu kilku godzin powstała wspaniała, ogromna karta świąteczna – wspólne dzieło jaworznian! A tych, którzy nie zdążyli być na Jarmarku Wielkanocnym, czekała niespodzianka – od 14.00 w ramach zbiórki publicznej mogli zakupić przygotowane przez wychowanków MDK ozdoby, przywiezione po zakończeniu kiermaszu.
Zaznaczyć należy, że z powodów organizacyjnych podczas Dni Otwartych nie wszystkie koła mogły się zaprezentować. Ponadto dwie, znane już w Jaworznie grupy „Zadyrygowani” i „MDKowski Błysk” zalśniły na scenie dopiero po południu, podczas koncertu „R&B, czyli rockowo i baśniowo” (w sobotę o 16.00, a w niedzielę o 15.00 i 18.00). Aby wziąć w nim udział w sali widowiskowo-koncertowej, należało odebrać bezpłatne bilety, dostępne od 15 marca – okazało się, że już tego samego dnia około godziny 15.00. wszystkie wejściówki zostały rozdane! To dowód, że wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta, co potwierdza potrzebę i znaczenie takich inicjatyw w środowisku lokalnym.
Spektakl muzyczny, podczas którego zaprezentowano piosenki z kultowej ekranizacji powieści Jana Brzechwy oraz nieśmiertelne przeboje polskiej muzyki rockowej i popowej, był ukoronowaniem kilkumiesięcznej wytężonej pracy naszych grup artystycznych oraz zwieńczeniem Dni Otwartych MDK, które okazały się wielkim sukcesem w historii instytucji, nie pierwszym i nie ostatnim.
Dziękujemy mieszkańcom za udział w wydarzeniu i zapraszamy!                           (KZ)