TURNIEJ KARNAWAŁOWY

W sobotnie przedpołudnie 20 stycznia 2024 r. miłośnicy szachów mieli okazję uczestniczyć w ekscytującym Turnieju Szachowym tym razem Karnawałowym ! dla dzieci i młodzieży, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków.
Różnie bawimy się w karnawale: bale maskowe i piżamowe, tańce, hulanki, swawole. Niektórzy karczmy rozwalają, inni ćwiczą polonezy, walce i menuety.
A my…
Gramy w szachy!
Wzięło w nim udział prawie trzydziestu miłośników królewskiej gry. Było także wielu kibiców, którzy obserwowali zmagania zawodników. Wszyscy dostrzegli, że od poprzedniego turnieju, jesiennego, poziom znacznie się podniósł. Niewiele było interwencji sędziego tyczących nieprawidłowych posunięć. A przecież o nie łatwo, gdyż tempo gry ustalono na 10 minut, w trakcie których zawodnik musiał pokonać swojego przeciwnika, który dysponował również takim czasem.
Wielce pomógł graczom w utrzymaniu właściwej kondycji sponsor, który, kupiwszy słodycze, rozdawał je szachistom. Bez wątpienia pomogło to nie tylko zwycięzcom, którzy zostali obdarowani nagrodami – książkami szachowymi.
Wśród kobiet zdecydowanie zwyciężyła Laura Kempka, która wygrała wszystkie partie. W tej kategorii o drugim, trzecim i czwartym miejscu zadecydowały dodatkowe punkty liczone według systemu Buchholza. Zajęły je kolejno: Emilia Byrska (triumfatorka poprzedniego turnieju), Maja Olszak i Weronika Turek.
Wśród męskiej części zawodników najlepszy okazał się (ponownie!) Kewin Kustosz, który wygrał sześć z siedmiu partii ( grano tyle rund systemem szwajcarskim), drugie i trzecie miejsce zajęli szachiści, którzy również przegrali po jednej partii: Franciszek Pocztowski i Kacper Zięba. Po pięć punktów wywalczyli Krzysztof Cywiński i Szymon Sacha.
Kolejny turniej, tym razem wiosenny, zapewne się odbędzie; a jeżeli chcecie potrenować zapraszamy w każdą środę w godzinach 16.00-18.30. Zajęcia, które prowadzi Zbigniew Szuster,  odbywają się na ostatnim piętrze jaworznickiego Młodzieżowego Domu Kultury.

Szach Pat-ała-ch

 

Post Author: MDK