WSPÓLNIE DAMY RADĘ – NAWET PIRATOWI

W czerwcowe popołudnie najmłodsza grupa MDKowskiego Błysku zaprosiła na pełen magii spektakl „W poszukiwaniu Piotrusia”.
Przedstawienie było opowieścią o chłopcu, którego uprowadził groźny pirat, a na ratunek pospieszyły mu bajkowe postaci. Było to wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Od samego początku widać było zaangażowanie młodych aktorów. Na dobry początek rozbrzmiała znana i lubiana piosenka „Witajcie w naszej bajce”, którą dzieci znakomicie wykonały, nie tylko śpiewając, lecz także wzmacniając przekaz opanowaniem choreografii. Na scenie zapanował ruch i kolor, kiedy mali artyści, przebrani za ulubione postacie z bajek, ożywili opowieść o Piotrusiu. Scenografia, choć prosta, była bardzo pomysłowa. Dymy i mieniąca się w świetle różnokolorowych reflektorów materia pozwalała uruchomić wyobraźnię widzów, mocno zaangażowanych w akcję widowiska. Ważne były też rekwizyty – hak podstępnego pirata, miecz jednorękiego pomagiera czy groźnie wyglądająca przepaska na oku drugiego.
Piotruś (grany przez przedszkolaka o imieniu Antoś) nauczył widownię specjalnego zaklęcia, wspomagające baśniowe postaci, które ruszyły porwanemu przez groźnego kapitana Hucka, na pomoc.
Na ratunek chłopcu ruszyły nie tylko znane postacie z bajek – Królewna Śnieżka, Calineczka, Alladyn i jego ukochana Jasmina, przemyślna Czarownica, krasnoludek, wróżka Adela, książę, lecz nawet kolorowe, roztańczone motylki. W tej części przedstawienia dzieci zademonstrowały swoją znajomość bajek oraz umiejętność wcielania się w role.
Muzyka w spektaklu była dobrze dobrana, a piosenki wykonane przez dzieci dodawały dynamiki i radości całemu przedstawieniu. Szczególnie zapadająca w pamięć była końcowa piosenka, w której wszystkie dzieci, trzymając się za ręce, śpiewały o sile przyjaźni i wspólnej zabawie. Ta scena była prawdziwym finałowym akcentem, który podkreślił przesłanie spektaklu.
Dzieci otrzymały zasłużone brawa, a na twarzach widzów można było dostrzec uśmiechy i wzruszenie. Występ ten pokazał, jak wielką moc ma wyobraźnia i jak ważna jest współpraca oraz dobroć w życiu każdego człowieka, niezależnie od wieku.
Podsumowując, spektakl „W poszukiwaniu Piotrusia” był doskonałym przykładem tego, jak wspaniale dzieci potrafią się bawić i jednocześnie uczyć poprzez teatr. Widać było ogrom pracy włożonej przez autorkę scenariusza, reżyserkę i animatorkę Ewę Szpak, a przede wszystkim dzieci, które same decydowały o postaciach, jakie odgrywały na scenie. Dzięki im powstało niezapomniane widowiskiem. Serdecznie gratuluję wszystkim małym aktorom oraz ich opiekunom za stworzenie tak pięknego i wartościowego przedstawienia.
MłoDek: W jakich jeszcze spektaklach/ wydarzeniach wzięli udział w tym roku?
Ewa Szpak: Dzieci wystąpiły już w bajce muzycznej „Historia zaginionej różdżki”, na koncercie „Bajkowo i rockowo” grając scenki z filmu „Podróże Pana Kleksa” i teraz w tym spektaklu.
Jak na kilka miesięcy pracy – 3 spektakle, to imponujący wynik 🙂
MłoDek: Jak długo przygotowywaliście widowisko?
Ewa Szpak: Nad tym spektaklem dzieci pracowały swa miesiące. Dużą rolę tutaj odegrali rodzice, którzy uczyli dzieci tekstów na pamięć. To są dzieci w wieku przedszkolnym i nie wszystkie potrafią już czytać.
MłoDek: Czy trudno było pozbierać dzieciaki na próby?
Ewa Szpak: Przeciwnie. Zawsze będą mnie zaskakiwały swoją dyscypliną i pełnym zaangażowaniem. Zanim zaczynaliśmy próbę, dzieci chwaliły się, ile nauczyły się tekstu. Już na pierwszej próbie, musiałam opowiadać dzieciom, jak będzie wyglądać ich strój. W kwestii piosenek, to dzieci bardzo prosiły, że to była piosenka „Witajcie w naszej bajce” w obu wersjach.
obsada
Piotruś – Antoś Dejewski