RODZINNE MUZYKOWANIE

„Rodzinne muzykowanie” to nowy projekt MDK, który zachęca do łączenia się pokoleń poprzez muzykę. Wiek w tym przypadku nie jest żadną barierą. Już na pierwszej próbie zespołu można było usłyszeć zróżnicowane instrumentarium: skrzypce, saksofony tenorowe, saksofony altowe, trąbkę, flety, gitarę, fortepian, przy którym zasiadają dwie wspaniałe pianistki, a także instrumenty perkusyjne, na których grają aż trzej perkusiści. Nad całością czuwa Natalia Smagacz – dyrygent, prowadząca od lat zespoły instrumentalne i wokalne, nauczycielka gry na keyboardzie, nauczyciel muzyki w kilku jaworznickich szkołach, dyrektor artystyczny i pomysłodawca „Jesiennych Koncertów Organowych”.
Nowopowstały zespół na ten rok postawił sobie dwa duże cele artystyczne: przygotowanie koncertu noworocznego podzielonego na dwie części: świąteczną z kolędami, pastorałkami, piosenkami zimowymi oraz część drugą wypełnioną utworami muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na kolejny koncert muzycy zaproszą końcem wiosny, będzie on zwieńczeniem całorocznej pracy i powitaniem lata. Tym razem program spotkania będzie miał wesoły, wakacyjny charakter. Do tej pory muzycy zmierzyli się z aranżacjami Leopolda Twardowskiego, a także z „Krakowiakami” w aranżacji Natalii Smagacz i początek jest więcej niż zachęcający.
Być może na muzycznej mapie pojawi się konkurencja dla dwóch uznanych i dających jaworznianom wiele artystycznych przeżyć muzycznych orkiestr. Jaworzno staje się powoli potęgą muzyczną. Brawo!
– Przed instrumentalistami sporo pracy – obiektywnie ocenia p. N. Smagacz – ważne, aby zespół zgrał się ze sobą, znalazł wspólny język muzyczny. Grupa nie zamyka się na kolejnych muzyków – uśmiechem namawia chętnych do zasilenia muzycznej ekipy. W każdą sobotę od 9:00 do 11:15 w MDK odbywają się próby.
MłoDeK – Czym koło muzyczne prowadzone przez panią Smagacz zaskoczy w najbliższym czasie jaworznian?
N.S. Zaskakiwać nie mam zamiaru, po prostu ciężko pracować i współpracować – wspólnie z kolegą Arturem (Majewskim) zaplanowaliśmy już we wrześniu warsztaty muzyczne pod piosenkarską nazwą „Chłopak z gitarą byłby dla mnie parą”. O Karin Stanek trudno zapomnieć nawet tym, którzy urodzili się znacznie później. W październiku mamy nadzieję zaprosić na koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej „Dzieci swoim nauczycielom”. Listopad to czas nostalgii, więc zapraszamy na wieczornicę. Znów termin nieco zapomniany. Zgodnie z hasłem słownikowym –wieczornica to wieczorne spotkanie połączone z tańcami, popisami artystycznymi, organizowane w świetlicach, domach kultury. Do tańca nie będziemy zmuszać, chociaż niewykluczone, że ktoś z gości postanowi pląsać w rytm muzyki, jednak będzie to muzyczno-poetyckie wspomnienie o tych, którzy odeszli. Również w listopadzie kolejne warsztaty muzyczne. Będzie się działo. Zapraszam serdecznie.
Trzymajmy kciuki za sukces tych projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.