TROJE W JEDNYM – celu

W Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków nieustannie trwają poszukiwania najlepszych sposobów dotarcia do dzieci i młodzieży, bowiem lepsze jest wrogiem dobrego. Wychodząc z takiego założenia troje nauczycieli: Katarzyna Górecka, Natalia Smagacz i Artur Majewski  połączyło swoje siły, by zaprosić na Rodzinne muzykowanie.
Co proponuje owa „trójca”?

Artur Majewski – Spotykamy się dzisiaj na warsztatach muzyczno-plastycznych zorganizowanych z okazji Dnia Chłopaka i Światowego Dnia Muzyki. Proponujemy wiele atrakcji, między innymi zabawę ruchową dla najmłodszych, zajęcia plastyczne dla każdego, wystawę malowanych kamieni, będzie również malowanie jeszcze niepomalowanych kamieni – główne hasło na dziś to LOVE . Zgrają  również gitarzyści, którzy zachęcą do śpiewania różnych piosenek  z własnym akompaniamentem.
MłoDeK – Dlaczego Love, a nie miłość? Mówmy po polsku…
AM – To nawiązanie do hitu grupy Eney – Dałem Ci kamień z wielkim Love, No bo kwiaty szybko schną. Wszyscy ją znają i śpiewają. Dlatego!
MłoDeK – Prawie wszyscy…
AM – Być może, ale gitarzyści i wokaliści ją znają, dzieci także, bo jest aktualnie na fali. A jednym z celów dzisiejszych warsztatów jest nauka młodych muzyków, jak należy na żywo akompaniować śpiewakom, jak połączyć muzycznie zespół instrumentalny z zespołem wokalnym. To  dobry sposób, by dzieci przygotować do udziału w konkursach muzycznych i nie tylko. Planujemy organizację Rodzinnego muzykowania raz w miesiącu. O konkretach będziemy informować na naszej stronie, na Fb i oczywiście na plakatach, które zawisną na drzwiach MDK. Zapraszamy.
MłoDeK – Dlaczego Chłopiec z gitarą, jeśli biorą udział również wokaliści i plastycy?
Natalia Smagacz – Wyjaśnię najprościej – gitara jest instrumentem, który zaprojektowali plastycy, a śpiewają wokaliści. Zatem – korespondencja sztuk. Tematem przewodnim jest piosenka Eney, więc muzyka, dzieci będą na kamieniu malowały Love lub gitarę, jeśli któreś zechce, albo inny instrument, więc plastyka. Obowiązuje pełna dowolność, a wszystko się pięknie łączy. Podczas moich zajęć rytmicznych nie zawsze jest czas na informacje z teorii muzyki, wystarcza podstawowa wiedza o technikach oddychania, frazowania, warsztaty pozwalają na więcej. A tego typu zabawa, jaką zorganizowaliśmy dzisiaj pozwala także dzieciom spoza kół zainteresować się naszymi zajęciami.
MłoDeK – Czy to znaczy, że na warsztatach może pojawić się każdy?
NS – Absolutnie. Nie stawiamy żadnych barier ni ograniczeń. Niektóre dzieci się wstydzą, nie wiedzą, na czym zajęcia polegają, tu mogą najpierw sprawdzić, a gdy się spodoba, przyjść. I być może zostać na dłużej.
MłoDeK – Dzisiaj jest Kamień z napisem Love, jako temat przewodni, a za miesiąc?
NS – Jest kilka propozycji, ale najprawdopodobniej zwycięży ta, związana z nadchodzącym w październiku Dniem Nauczyciela, a właściwie Dniem Edukacji Narodowej. Chcemy pokazać film Sposób na Alcybiadesa, a przede wszystkim zaprezentować piosenki z tego filmu. Zatem będzie coś o kinematografii. Mam nadzieję, że się spodoba. Dużo zależy od dzisiejszego spotkania – czekamy na reakcje. Jeśli będą pozytywne, to w listopadzie, wiadomo – wspomnienia o zmarłych a potem…
Może na razie tyle, żeby nie zapeszyć.
MłoDeK – Skąd pomysł na połączenie trzech kół w jedno?
Katarzyna Górecka – Powód jest prosty – żeby było muzycznie, śpiewająco i kolorowo. Jest takie pojęcie – synergia, czyli współdziałanie różnych czynników, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań. Moim zdaniem troszkę takich działań było w naszym MDKu brak. Każdy pracował w swojej pracowni, trochę konkurował z innymi, rzadko współpracował z innymi. Mam nadzieję, że nasza inicjatywa, do której zostałam zaproszona niemal w ostatniej chwili, za co bardzo dziękuję, przyniesie właśnie pewnego rodzaju otwarcie na współpracę różnych kół, by powstała nowa jakość. Już widać, że dzieci się wspaniale bawią. Malują na kamieniach, nie tylko napisy, bo niektóre pisać jeszcze nie potrafią, ale pełne uroku kompozycje, kolorowe i trwałe, bo przecież powstają na solidnym materiale. A przy tym tańczymy i śpiewamy. Jest fajnie.
MłoDeK – Być może powstaną kolejne synergiczne działania, które jeszcze bardziej ubarwią kolorowy i różnorodny pejzaż zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.