OBSERWUJ I OPISZ (e-zajęcia 3)

Dziennikarstwo nie jest bynajmniej wynalazkiem współczesnym. Na poprzednich e-zajęciach scharakteryzowałem ogólnie, czym jest i czym charakteryzuje się publicystyka. Dziś nieco szczegółów. 

Warto wiedzieć:
Początek prasy historycy wiążą z ustanowionymi przez Juliusza Cezara komunikatami, naklejanymi w miejscach publicznych, które zwano Acta diurna. Zawierały one informacje o nominacjach urzędników, wiadomości dworski oraz dekrety cesarskie.
Około IV wieku w Chinach pojawiały się komunikaty zawierające treści z życia dworu, dekrety carskie, nominacje urzędników, a od VII wieku do 1911 (upadek cesarstwa) ukazywał się w formie drukowanej biuletyn Dibao (Gazeta Dworu)
Kolejnym etapem rozwoju czasopism były gazety pisane, zwane również „prymitywami prasowymi”, wydawane w średniowieczu przez kupców, więc informujące o sprawach kupieckich.
Kiedy w 1450 roku moguncki drukarz Johannes Gutenberg wynalazł prasę drukarską, powstanie regularnych periodyków było kwestią czasu. Czterdzieści lat później po raz pierwszy wydrukowano w ten sposób list Krzysztofa Kolumba o odkryciu Ameryki.
W roku 1583 powstaje w Kolonii rocznik „Messrelation” („Relacje Targowe”) opisujący wydarzenia polityczne i gospodarcze w Europie z naciskiem na Niemcy. Pomysłodawca „Relacji Targowych” – Michał von Aitzing z powodzeniem sprzedawał pismo na targach we Frankfurcie. Z czasem jego gazeta zaczęła się ukazywać co pół roku, co niewątpliwie dowodzi, iż pismo cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W Antwerpii w roku 1605 zaczął wychodzić pierwszy tygodnik „Nieuwe Tijdinghe”, a cztery lata później „Relation Aller Furnemen und Gudenckwürdigen Historien” w Strasburgu oraz „Avizo Relation oder Zeitung” w Augsburgu.

PS. Ponawiam zachętę do tworzenia własnych tekstów. Zdaję sobie sprawę, że e-nauka szkolna w czasach zarazy jest bardziej wyczerpująca niż normalne lekcje, jednak warto dla oddechu i  późniejszych wspomnień pokusić się o bieżący zapis tego, co się wokół nas dzieje. Kiedyś takie zapiski będą bezcennym źródłem wiedzy dla historyków.   Prześlij na adres mdk.jaworzno@o2.pl

Zbigniew Adamczyk

Koła / przez

Post Author: MDK