Co to są andrzejki i jak można je spędzić ?

Andrzejki kojarzą się nam z wróżbami, zabawą i miłym spędzeniem tego czasu w gronie najbliższych przyjaciół. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięła się tradycja wróżenia w wigilię świętego Andrzeja? Jeśli nie, to chętnie wam przybliżę rodowód andrzejek.
To wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 listopada na 30 listopada, wieczorem przed dniem ustanowiony przez Kościół jako wspomnienie św. Andrzeja Apostoła. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo traktowano je bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Później przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Jedno z popularnych niegdyś powiedzeń andrzejkowych wzywało: „Andrzeju, Andrzeju, nasz dobrodzieju dobrą wróżbę daj!” , bowiem „Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”, a przecież właśnie nadzieja na rychłe zamążpójście przyświecała tym gusłom.
Skoro już pojawiła się wzmianka o wróżbach, przydałoby się wymienić kilka tych najważniejszych i najbardziej popularnych.
Pierwszą wróżbą jest oczywiście lanie wosku przez klucz.
Następna zabawa to wróżba z talerzami. Pod talerzami leżą: obrączka, listek, różaniec. Jedna osoba za każdym razem „tasuje” talerze. Wylosowany symbol oznacza:
– obrączka- rychłe zamążpójście/ ożenienie się,
– listek- długotrwałe panieństwo/ kawalerstwo,
– różaniec- pójście do klasztoru
Trzecią w kolejności jest zabawa w ustawianie butów od końca sali do progu drzwi. Ten but, który wyjdzie pierwszy poza sale oznacza, że ta/ ten dziewczynka/ chłopiec jako pierwsza/szy wyjdzie za mąż/ożeni się.
Kolejną popularną wśród dzieci i młodzieży wróżbą jest przebijanie kartonowych serc z imionami szpilką. (Zawsze jest dużo śmiechu, kiedy dzieci przebijają takie serduszka). Przebite imię oznacza imię przyszłego partnera/ partnerki.
Numerologia jest najstarszą wiedzą magiczną; z daty urodzenia można odczytać cechę charakteru (gdy data urodzenia składa się z dwóch cyfr, to je sumujemy np. 29 czyli 2+9 = 11 = 1+1 = 2). Wróżba ta jest bardzo lubiana w gronie najmłodszych uczestników zabaw andrzejkowych.
„Podaj mi dzień swojego urodzenia, a ja podam ci po obliczeniach cechy twojego charakteru:
Urodziłaś się pod cyfrą …, zatem według naszej wróżby jesteś”:
1. ambitny(a) i pewny(a) siebie
2. łagodny(a) i wrażliwy(a)
3. dynamiczny(a)i godny(a) zaufania
4. uparty(a) i sentymentalny(a)
5. pogodny(a) i impulsywny(a)
6. serdeczny(a) i towarzyski(a)
7. romantyczny(a) i trudny(a) we współżyciu
8. zamknięty(a) w sobie i niedoceniany(a)
9. niezależny(a) i pełen(a) pasji
To tylko niewielka część zabaw/ wróżb, które mogę Wam zaproponować. Jeśli nie masz pomysłu na zabawę andrzejkową, skorzystaj z mojej propozycji lub poszukaj inspiracji na forach internetowych. Trzeba pamiętać o tym, aby wróżby były przygotowane odpowiednio do wieku dzieci. Warto miło spędzić czas na dobrej zabawie, w niesamowitej radosnej atmosferze, jaka towarzyszy temu wieczorowi.
I jeszcze jedno przysłowie, ważne szczególnie dla drogowców: Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. A właśnie zasypało na biało. Mam nadzieję, że specjaliści od odśnieżania dróg, znają to przysłowie.
Ania Janikowska

Post Author: MDK