W ramach pracowni plastycznych Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie realizowane są cotygodniowe warsztaty projektowania. Praca przestrzenna z tkaniną przy użyciu manekina jest najbardziej lubianym zajęciem wychowanków, jednak wymaga opanowania technicznego oraz stopniowego nabywania umiejętności kompozycyjnych przy użyciu różnych gatunków materiałów. Efektem pracy indywidualnej, widocznej na zdjęciu, jest próbny model sukni inspirowanej stylem EMPIRE funkcjonującym w XIX wieku zarówno w modzie, architekturze i sztuce, jako wynik fascynacji formami sztuki starożytnej Grecji i Rzymu, wykonany bezpośrednio na manekinie, jako ćwiczenie poprzez odniesienie do szkicu żurnalowego przygotowanego przez wychowankę pracowni plastycznej. Niniejsza suknia wykonana jest z tkaniny dosyć śliskiej, osuwającej się w czasie pracy, taką wykorzystują wychowankowie związani z pracownią od lat i mający większe doświadczenie, zaś początkujący uczą się opracowywania pożądanych kształtów przy pomocy bawełny, pozwalającej na pewniejsze nią operowanie i utrzymanie uzyskanej formy. Stopień trudności zadań zawsze dostosowywany jest do wieku i predyspozycji danego uczestnika zajęć.
Projektowanie, a także opracowywanie kształtów poprzez odpowiednie proporcje w odniesieniu do ubioru historycznego to podstawowe czynności w naszej pracowni, poza tym realizowane są szkice żurnalowe, rysunki żurnalowe i modelowe przydatne do komunikacji przy ustalaniu wizerunku scenicznego danej grupy teatralnej, wychowankowie pomagają w ten sposób w skompletowaniu ubioru scenicznego i wspólnie budują spójny wizerunek, pracując przy tym z tekstem utworu literackiego oraz scenariuszem danej sztuki teatralnej.
W bieżącym roku szkolnym miała miejsce współpraca z grupą teatralną „Popromienni”, dla której przygotowane zostały projekty plastyczne w postaci rysunków modelowych kostiumów do spektaklu Jeremiego Przybory „Gburlet”, zaś ostateczne przygotowanie kostiumów zrealizowali instruktorzy MDK: Barbara Koczur i Zbigniew Adamczyk.