DOMOWA GRAFIKA (e-zajęcia)

 – czyli grafika warsztatowa w domu (część I)
Pomimo braku specjalistycznych narzędzi takich jak prasa, farba drukarska itp. możemy samodzielnie, z łatwo dostępnych materiałów zaprojektować i stworzyć własną grafikę.Jedną z podstawowych metod możliwych do wykorzystania w domowych warunkach jest technika MONOTYPII. Jest szybka, prosta w wykonaniu i pozwala uzyskać efektowny ślad graficzny. To co odróżnia ją od innych technik graficznych, to możliwość wykonania tylko jednej odbitki. Wygląd odbitki za każdym razem jest dla autora swego rodzaju zaskoczeniem. Może bowiem przypominać rysunek wykonany bardzo miękkim ołówkiem lub węglem, ze względu na charakterystyczne przybrudzenia. Fajne jest to, że narzędzia do niej potrzebne, niemal każdy znajdzie w domu 🙂
Zatem, czego potrzebujemy:

• szyby – którą możemy zastąpić pleksą lub inną plastikową płaską powierzchnią (możemy wykorzystać do tego szybę albo pleksę z ramki na zdjęcia, pamiętajmy jednak aby ją bardzo dokładnie umyć przed włożeniem zdjęcia)
• farby drukarskiej – którą możemy zastąpić farbą olejną, ewentualnie farbą akrylową jednakże w przypadku tej, musimy pracować bardzo szybko, ponieważ farba zaczyna od razu wysychać
• wałka lub po prostu gąbki kuchennej
• papieru
WAŻNE! Pamiętaj o bezpieczeństwie w trakcie pracy:
Jeśli używać będziesz szyby: poproś rodziców o jej przygotowanie i ułożenie bezpiecznie na stole lub biurku; pamiętaj, że najlepiej umieścić ją w oddaleniu od krawędzi stołu; w trakcie rysowania, uważaj aby jej nie strącić; uważaj na ostre krawędzie, aby się nie skaleczyć; po skończeniu pracy, szybę należy dokładnie umyć, wykonaj tę czynność razem z rodzicami, najpierw gąbką lub ściereczką bezpośrednio w miejscu pracy, następnie może ona wymagać przeniesienia do zlewu w celu dalszego czyszczenia, dlatego poproś rodziców o wykonanie tej czynności; Pamiętaj, że farbę akrylową zmywamy wodą, a farbę olejną i drukarską – terpentyną. Dodatkowo, zwłaszcza w przypadku pracy z farbami olejnymi i terpentyną zabezpieczyć możemy swoje dłonie rękawiczkami oraz uważamy aby nie zatrzeć farbą lub rozpuszczalnikiem oczu.
Grafika brudzi 🙂 pamiętajmy więc o tym, aby zabezpieczyć miejsce pracy. Najlepiej użyć do tego gazet lub np. ręczników papierowych. Do pracy ubierzmy fartuch lub starą odzież, której nie będzie szkoda pobrudzić.
MONOTYPIA KROK PO KROKU:
Na początku, wyciskamy niedużą ilość farby bezpośrednio na powierzchnię szyby.

Używając wałka lub gąbki rozprowadzamy cienką warstwę farby. Dopóki wałek nie będzie nasączony z każdej strony, będzie zostawiać nieregularne ślady, nie należy się tym martwić. Dodajemy farbę w miarę potrzeby, po kilku pociągnięciach wyrówna się.

Farbę rozprowadzamy wałkiem na boki, pamiętając aby co jakiś czas zmieniać kierunek wałkowania.
 
Ostatecznie farba musi być rozprowadzona na powierzchni zbliżonej do rozmiaru naszej kartki, dbamy o to aby była rozprowadzona równomiernie.

Oto efekt rozprowadzenia farby za pomocą kuchennej gąbki, pamiętajmy aby użyć miękkiej strony, szorstka mogłaby porysować szybę lub pleksę.
Zauważcie, że gąbka zostawia inny ślad na farbie niż wałek, są to delikatne prążki.

Przed rozpoczęciem odbijania grafiki, możemy naszkicować projekt naszego obrazka. Pozwoli to na rozmieszczenie jego elementów, czyli dokonanie jego wstępnej kompozycji. Żeby ułatwić sobie odbijanie właściwej grafiki, szkic wykonujemy na odwrocie kartki, której będziemy używać.
Do rysowania możemy użyć różnych narzędzi, takich jak: ołówek, kredka, pastela, patyczek, szpatułka. W zależności od miękkości ołówka, szerokości narzędzia, ślad przedrukowany będzie się zmieniał. Pamiętaj, że ręka oparta o kartkę również się odbije, daje to bardzo charakterystyczny efekt, który możesz wykorzystać, w ten sposób stworzysz plamę a nie kreskę. Jeśli zależy Ci aby rysunek stworzony był z samych kresek, postaraj się rysować z dłonią uniesioną, nie dotykając nią kartki.
No to przechodzimy do rysowania!
Przykładamy kartkę papieru pustą stroną do farby, tak abyśmy wciąż widzieli szkic, to po nim będziemy rysować.

Rysujemy linią i plamą.

W trakcie pracy, możemy podejrzeć jak wygląda grafika, ale należy pilnować aby kartka nie przesunęła się. Przytrzymaj kartkę z jednej strony.

Po ukończeniu rysunku, delikatnie zdejmujemy kartkę z farby. Grafika jest już gotowa!

To widok gotowej odbitki i tzw. matrycy. Zauważcie, że rysunek jest jej lustrzanym odbiciem!

To nie takie trudne, prawda? 🙂
Zazwyczaj widok odbitki nas zaskakuje! 🙂 aby móc się oswoić z tą techniką, poznać sposób zachowania się farby oraz ślady użytych narzędzi, trzeba wykonać jak największą ilość prób. Właśnie do tego, gorąco Was zachęcam!
Farbę na szybie możemy ponownie wykorzystać. Nakładamy na nią nieco farby i ponownie rozprowadzamy po powierzchni szyby, tak aby zamalować wcześniejszy rysunek.

Proponuję aby, kolejną pracę potraktować jako eksperyment 🙂
Nie przejmujcie się samym pomysłem na rysunek lub jego kompozycją. Weźcie do ręki różne narzędzia i zobaczcie jakie ślady pozostawią.

• wykorzystaj różne narzędzia: tył ołówka, pastelę czy patyczek;
• rysuj ołówkiem cienką linią, grubą i przerywaną;
• zmieniaj docisk narzędzia;
• narysuj coś palcem, lub dociśnij całą dłoń i przeciągnij ją po większej powierzchni.
To niezła zabawa! Dzięki niej poznasz nowe techniki rysunku i może zainspiruje Cię do tworzenia nowych grafik 🙂
Na koniec postanowiłam zrobić jeszcze jedną odbitkę, tym razem rysując ją spontanicznie, bez wcześniejszego szkicu, zainspirował mnie do tego widok tego oto… zielonego przyjaciela:

A może Ty też masz swoją ulubioną roślinę w najbliższym otoczeniu i może to właśnie ona stanie się tematem Twojej pracy? 🙂
Zapraszam Was do przygody z grafiką!
Dajcie znać jak Wam poszło, a jeśli coś będzie Wam sprawiać kłopot, śmiało do mnie zadzwońcie – postaramy się temu wspólnie zaradzić!
Graficzne pozdrowienia!
                                                                     Kaja Kwadrans

Post Author: MDK