SZYCIE RĘCZNE (e-zajęcia)

Identyfikacja tkanin. Splot osnowy i wątku. Maska dwuwarstwowa z kieszonką na filtr.
Powyższe tematy podejmuję z powodu pytań, jakie kierujecie odnośnie rodzaju tkaniny odpowiedniego na maskę, a także dlatego, że część osób nie była obecna przy realizacji metod identyfikacji. Przyznacie, że nieobecność na jednych zajęciach powoduje stratę wiedzy i umiejętności. Poniżej ogólne treści tematyczne, jak zwykle więcej chętnie podam telefonicznie i poprzez pocztę elektroniczną.

IDENTYFIKACJA TKANIN
Temat realizowaliśmy przy okazji doboru właściwego materiału z przeznaczeniem na wyroby dla poszkodowanych zwierząt w czasie tegorocznych pożarów w Australii.
Tkaniny identyfikujemy wieloma metodami, te „domowe”, które zastosowaliśmy, to metoda organoleptyczna czyli poprzez zmysł dotyku i wzroku (jak pamiętacie ocenialiśmy układalność, sprężystość, tu ważna jest codzienna obserwacja i doświadczanie, ponieważ nie zawsze możemy polegać na metkach czy innych opisach) a także poprzez spalanie. Uwaga! Ostatnia metoda jest podana jako ciekawostka, może posłużyć się nią tylko nauczyciel – kto jednak nie był obecny na zajęciach, może poprosić osobę dorosłą o przypalenie niewielkiego fragmentu tkaniny i natychmiastowe odłożenie go na szklane podłoże.

Potrzebne będą:
materiał o wielkości 1,5 cm x 1,5 cm
metalowe szczypce
źródło ognia
szkło jako podłoże

Taki krótki moment w ogniu wystarczy, aby zidentyfikować skład materiału. Materiał o składzie stuprocentowo bawełnianym pozostawi po spaleniu popiół oraz zapach palonego papieru, jeżeli jednak wystąpi nawet niewielki opór pod opuszkami palców, oznacza mieszankę zastosowanych włókien. Warto nauczyć się rozpoznawać materiały dla własnego zdrowia, wiele osób, nawet dorosłych, jest przekonanych o tym, że nosi na sobie eko – materiały z włókien naturalnych np. 100 % bawełnę lub włókna pochodzenia zwierzęcego, jednak bazując na doświadczeniu widzę, czyli oceniam organoleptycznie, że w rzeczywistości mają na sobie mieszanki różnych włókien np. wiskozowo – octanowych i innych włókien sztucznych i syntetycznych np. poliestrów, imitujących naturalne, co nie jest obojętne dla naszej skóry, bowiem ma ona z nimi bezpośredni kontakt.

SPLOT OSNOWY I WĄTKU
Pamiętacie, co to splot?
Prezentowałam Wam w styczniu w czasie zajęć tkaninę typu: panama. To nazwa tkaniny jak i splotu. Panama to luźny splot osnowy i wątku, czyli tkany z luzem, tkanina o splocie tego typu jest przewiewna. Takiego materiału jak panama oraz bawełnianej etaminy, nie należy stosować do realizacji naszego zadania. Materiał na maski musi mieć gęsty splot. Materiałów 100% bawełnianych jest bardzo wiele, nie każdy z nich nadaje się na maskę.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam. Instruktor zajęć plastycznych Barbara Koczur

Koła / przez

Post Author: MDK