PROJEKTOWANIE UBIORU.

Projekt sukni. Inspiracja: Ubiór sprzed stu laty..
Poznaliście formy, dominujące kształty lat dwudziestych ubiegłego wieku, wspólnie oglądaliśmy albumy, prezentowałam Wam przykłady najbardziej charakterystycznych projektów przedmiotów użytkowych, architektury i wizerunku z tamtych lat. Z pewnością zapamiętaliście wiele z naszego spotkania.Zachęcam do zaprojektowania sukni popołudniowej o formie zainspirowanej tym wspaniałym okresem, kiedy to design a wtedy wzornictwo, było wizytówką naszego kraju, kiedy sylweta damska nabrała bardziej swobodnego, lekkiego charakteru uwalniającego od.. I tu chwila zastanowienia, pomyślmy co wcześniej ograniczało damską sylwetkę? Pamiętamy też o linii talii, została ona przesunięta, była stopniowo obniżana – tu kolejne pytanie: kto pamięta dlaczego tak zmian wprowadzono do damskiego wizerunku i jakie to były zmiany?
Wpływ na wizerunek człowieka ma bardzo wiele czynników, sytuacja ogólnoświatowa, ekonomiczna danego kraju, historyczna, ideologiczna i wiele innych, ale przede wszystkim społeczna, obyczajowa, m.in. związana często z różnego typu ruchami młodzieżowymi, subkulturami, te ostatnie jednak pojawiły się znacznie później.
Wróćmy do lat dwudziestych i naszego projektu – najistotniejsza w projekcie niech będzie forma, nie kolorujemy pracy a skupiamy się na samej linii ubioru, a przede wszystkim na linii konturowej, jak wiecie, linia ta ulega zmianie przynajmniej co dziesięciolecie. Pracę wykonujemy w postaci rysunku modelowego, czyli zaznaczamy linie układania się materiału tak, aby były one czytelne. Rysujemy ubiór w rozłożeniu, bez sylwety. Można używać ołówka, a następnie linie konturowe wzmocnić cienkopisem lub przy pomocy innego ulubionego przyboru do rysowania. Proszę zachować zasady kompozycji, odpowiednie proporcje, a mianowicie wielkość sukni należy wyważyć w taki sposób, aby wpisała się w arkusz papieru o formacie A3.

Zachęcam do konsultacji w toku pracy.

Instruktor zajęć plastycznych Barbara Koczur

Koła / przez

Post Author: MDK