Ciąg dalszy Ptasiego abecadła! Oczywiście, rzecz o ptaszkach i… literkach.
Dla tych, którzy dołączyli do zabawy dopiero teraz, przesyłam link do: cz. I – Ptasiego Abecadła, gdzie znajdziecie krótki instruktaż oraz pierwszą część kolorowanek typu – połącz kropki: http://mdk.jaworzno.edu.pl/ptasie-abecadlo-e-zajecia/#more-33623
No dobrze, ale co teraz? Mamy za sobą kilka pokolorowanych, sympatycznych ptaszków oraz kilka „pierwszych literek”. Nadszedł czas na kolejne! 🙂 Tym razem, bliżej poznamy ptaki egzotyczne.
F – jak flaming, T – jak tukan, M – jak maskonur, G – jak głuptak, R – jak rajski ptak, itd.
PTASIE CIEKAWOSTKI 🙂
Czy wiesz, że…
Głuptaki mają niebieskie nogi i śmiesznie tańczą – przeskakując z nogi na nogę i wyginając tułów na boki. Na lądzie może i wyglądają nieporadnie, ale kiedy zaczynają polować – sprawnie i z wielkim impetem, z dużej wysokości – pikują w stronę wody. Są w stanie zanurkować nawet do 20 metrów głębokości.
Maskonury zamieszkują zimne (morskie) wody m.in. Islandii, Danii czy Grenlandii. W okresie jesienno-zimowym całe dnie spędzają w wodzie, unosząc się na falach lub nurkując. Ich upierzenie jest przystosowane do niskich temperatur a czarno-białe ubarwienie jest idealnym kamuflażem przed drapieżnikami.
Strusie są nielotami, czyli nie potrafią latać. Niestety, ich skrzydła są za małe, przydają się im jednak podczas biegania, pozwalając im lepiej utrzymywać równowagę. Strusie potrafią biegać sprintem, rozwijają prędkość do 70 km/h.
Pingwiny, aby oszczędzić energię, w czasie przemieszczania się – saneczkują. Oznacza to, że ślizgają się na brzuchu po lodzie.
Kolibry odwiedzają nawet ponad 1000 kwiatów dziennie. Język kolibra jest dłuższy niż dziób i rozwidlony na końcu. Koliber chłepcze nektar z kwiatów z prędkością 15 „chlipnięć” na sekundę. Ich skrzydełka są w stanie wykonać nawet do 200 uderzeń na sekundę. Mają gniazda wielkości orzecha włoskiego.
Rajskie ptaki (inaczej – cudowronki) zaskakują zarówno swoim niesamowitym trelem (czyli melodyjnym śpiewem) jak i wielobarwnym i różnorodnym upierzeniem. Zamieszkują lasy tropikalne, lasy mgliste i bagna. Żywią się głównie owocami i nasionami roślin. Pełnią ważną rolę ekologiczna ponieważ rozpraszają nasiona spożywanych owoców.
Flamingi mają charakterystyczny duży i gruby dziób skierowany do dołu. Mają dobrze rozbudowaną żuchwę, język i szczęki, co umożliwia im odżywianie się planktonem. Młode flamingi są szare, a dopiero po ukończeniu 2 roku życia nabierają charakterystycznego różowego koloru.
Pelikany w ciekawy sposób karmią swoje młode. Nie przekazują im w całości ryb, a jedynie przetworzoną już przez ich żołądek papkę, które młode wyjadają z charakterystycznej kieszeni w dziobie rodziców.
Wikłacze plotą charakterystyczne workowate gniazda na drzewach. Najczęściej gniazdują w tzw. koloniach lęgowych. Nawet na niewielkim drzewie można spotkać kilkadziesiąt gniazd wikłaczy.
Tukany aby chronić się przed drapieżnikami, polegają na swoich głośnych dźwiękach. Odstraszają one wrogów i ostrzegają inne tukany przed niebezpieczeństwem. Ich dzioby mają ząbkowaną krawędź, służącą do obchodzenia się z pokarmem w sposób bardzo podobny do noża.
Poniżej (do pobrania) kolorowanki, oraz zgodnie z tradycją – odrobina ptasiej poezji 🙂
Serdecznie pozdrawiam, Kaja Kwadrans