RYSUNEK I MALARSTWO (e-zajęcia)

PORTRET. MINIATURA.
Wierne oddanie wizerunku w postaci portretu jest jednym z najtrudniejszych zadań plastycznych, jednak zawsze był on dla mnie najbardziej interesującym tematem, polem do wzbogacania uważności i ćwiczenia oka, na takie ćwiczenie właśnie chcę Was wyczulić.
Wspomniana trudność dla początkujących rysowników, czyli dla Was, tkwi w tym, że biorąc pod uwagę zachowanie proporcji i cech charakterystycznych danego człowieka, najdrobniejszy nawet szczegół elementu twarzy może spowodować jej deformację.
Przy rysowaniu PORTRETU zachowajcie więc lekką dłoń, a ołówek niech muska delikatnie papier. Nie bójcie się jednak swobodnego poszukiwania linii, starajcie się unikać korzystania z gumki, a wręcz namawiam do rezygncji z niej, przypominam jednak, że można ją stosować jako narzędzie do wydobycia światła.
Osobowość, cechy charakteru rysowanego człowieka, w naszym przypadku postaci historycznej, są
ważne wtedy gdy sama sfera plastyczna nam już nie wystarcza. Kiedy rysuję rozmyślam o tej osobie, wcześniej staram się zagłębić w jej los i Was namawiam do tego. Wybierz postać historyczną którą chcesz narysować, odrysować. Może to być dowolna postać, np. aktor, pianista. Przykładowe pliki portretów zostaną przesłane pod podany adres mailowy.
Wykonaj portret o niewielkich wymiarach, np. o takich, jak moja praca widoczna na zdjęciu. Jeżeli Twój wzrok będzie szybciej się męczył, odłóż pracę i wróć do niej innego dnia. MINIATURA to praca plastyczna, która funkcjonowała kilkaset lat temu w podobnych celach jakie dziś tkwią w smartfonach przechowujących zdjęcia osób dla Was ważnych. Wtedy to poprzez miniaturę przedstawiano obraz np. damy lub panny, kawalera osobom chcącym poznać dany wizerunek.
Na zdjęciu:
Portret Jana Pawła II. Rysunek w ołówku.
pole rysunku: 12 x 8 cm
sam rysunek: 10,8 x 6,5 cm
okienko passe-partout: 14 x 9,5
Życzę przyjemnego rysowania, Barbara Koczur

 

Post Author: MDK