„Kaligrafia, czyli pismo piękne, polega na takiem formowaniu liter, aby te były kształtne i czytelne, Jako przedmiot pożytku ogólnego, pismo stanowi jeden z zasadniczych warunków cywilizacyi. Kto nie umie pisać, ten ma ograniczone stosunki z bliźnimi i najpodnioślejszych myśli przekazać im nie może. Nieczytelność pisma utrudnia kształcenie się” – napisał Piotr Szretter w podręczniku Nauka pięknego pisania (kaligrafii) w Warszawie w 1888 r.
Od tego czasu minęło mnóstwo czasu. Weszły do powszechnego użycia urządzenia, które za nas napiszą, poprawią błędy, nawet dostosują czcionkę do naszych wymagań. Po co więc uczyć się kaligrafii?
Pytanie zawiera w sobie zasadniczy błąd logiczny, jest bowiem źle zadana. Nie po co? Ale dlaczego?
Dlaczego fotografia nie zakończyła raz na zawsze malarstwa? Przecież każdy ma przy sobie aparat fotograficzny, którego pozazdrościł by Leonardo da Vinci, który próbował sił w fotografice, ale miał do dyspozycji zaledwie camerę obscura. Jeśli taka wola, dowolne zdjęcie można przenieść na płótno, przerobić nawet na rysunek, obraz, relief – lecz przecież malarstwo nie umarło. Podobnie jak kino ani nawet telewizja nie zlikwidowały teatru.
Dlaczego więc nie nauczyć się pięknego pisania, eleganckiego, wyrażającego własną osobowość? Budzącego podziw, wręcz zazdrość u tych, którzy piszą jak „kura pazurem”.
Z pewnością warto – kaligrafia ćwiczy nie tylko rękę, lecz również charakter – trzeba mieć wiele cierpliwości z samozaparcia, by nie tylko się nauczyć pisać ładne litery, lecz także chcieć poświęcić czas na formowanie ich kształtów.
Dlatego właśnie (choć powodów można by dopisać zapewne znacznie więcej) warto przyjść na zajęcia z pięknego pisania – KALIGRAFII – które będą prowadzone w MDK już od września 2023 r. Zapisy tylko internetowo – za pośrednictwem strony: WNIOSEK O PRZYJĘCIE NA ZAJĘCIA STAŁE.