ARTYŚCI I EKOLODZY

12 czerwca br. przed Młodzieżowym Domem Kultury im. Jaworzniaków dokonano uroczystego posadzenie drzewka klon – jawor. Wydarzenie to sfinalizowało szereg akcji ekologicznych zainicjowanych i przeprowadzonych przez uczestników zajęć Warsztatów Graficznych i Małych Kreatorów. Pogoda, pomimo porannych i południowych obfitych opadów deszczu, dopisała i słoneczko uśmiechnęło się się do licznie zebranych dzieci, ich rodziców i krewnych. W wydarzeniu ponadto uczestniczyli: Dyrektor Szczepan Paliński, Dyrektor Lucyna Stanisławska, oraz grono nauczycielskie MDK.
Dzieci osobiście łopatkami podsypywały drzewko ziemią, następnie rozłożyły przygotowane wcześniej prace – małe zwierzątka wykonane z kamieni i kamyczków, pomalowanych na zajęciach oraz podczas wcześniejszego happeningu ekologicznego – Co w trawie piszczy. Uczestnicy, z wielkim przejęciem posypali płatkami róż miejsce posadzenia drzewka. Na koniec – pamiątkowe zdjęcie i można było przejść do drugiego punktu wydarzenia tj. otwarcia wystawy prac plastycznych dzieci i młodzieży, usytuowanej w przestrzeń foyer i kawiarni.
Na ścianach prezentowane są indywidualne i autorskie prace uczestników Warsztatów Graficznych – obrazy, a na podłodze zainstalowana została Makieta – Zielona Kraina Małych Kreatorów, którą można było obchodzić dookoła. Dzieci entuzjastycznie odnajdywały na niej wykonane przez siebie domki, drzewka, zwierzątka i inne elementy składające się na stworzoną przez nich miejską eko – przestrzeń. Podczas prac nad projektem makiety, to dzieci miały decydujące zdanie, gdzie zostały usytuowane: drogi, ulice, las, góry czy rzeki.
Obrazy młodych artystów zaintrygowały i chyba wywołały niemałe zdziwienie u bliskich małych autorów. Stanowiły naturalną uzewnętrznienie ich fascynacji. Poza zdolnościami plastycznymi autorzy prac wykazali się niezwykłą wrażliwością literacką tworząc frapujące i magiczne tytuły dla swoich prac. Oto i one:
Kraina w barwach radości – zabierz mnie tam wyobraźnią / Maria Bankiewicz / lat: 12
Ojciec Puszczy / Maria Bankiewicz / lat: 12
Titanic uderza w górę lodową / Maks Wytrwał / lat: 7
Rakieta w przestrzeni kosmicznej / Maks Wytrwał / lat: 7
Szczyt Giewontu / Maks Wytrwał / lat: 7
Lego Dżungla / Maks Wytrwał / lat: 7
Wojsko Polskie / Maks Wytrwał / lat: 7
Cukierkowy Kraj. Las. / Natan Peclow / lat: 7
Życie na księżycu / Natan Peclow / lat: 7
Życie na księżycu / Ela Jamróz / lat: 10
Życie w górach / Ela Jamróz / lat: 10
Widoczny, niewidoczny / Natalia Gregorczyk / lat: 11
Kraina Tańca / Patrycja Gregorczyk / lat: 10
Dżungla kredek / Tymon Bielecki / lat: 7
Burza / Tymon Bielecki / lat: 7
Titanic / Tymon Bielecki / lat: 7
Kraina stworów / Maksymilian Ryczek / lat: 7
Nokturn – Krwawy Księżyc / Eryk Chmura / lat: 14
Smocze Leże / Eryk Chmura / lat: 14
Na wystawie zaprezentowana została niezwykła i sugestywna rzeźba „Alpaka”, wykonana z plastikowych butelek, ciętych na przeróżne sposoby. Jest to zbiorowa praca grupy plastycznej prowadzonej przez Katarzynę Wyjadłowską i Annę Wyjadłowską.
Z kolei uczestnicy zajęć Pracowni Szycia Ręcznego, Projektowania Ubioru, Rysunku i Malarstwa pod kierownictwem Barbary Koczur zaprezentowali Eko- Rzeczy, przykłady przeróbek papieru, tworzyw sztucznych i drewnianych elementów. Pięknie prezentowały się na manekinach stroje wykonane z różnych materiałów: taśmy magnetofonowej, papieru czy butelek plastikowych i dodatków (skarbonki, pojemników na kredki, torebki i inne).
Zaprezentowano również, niezwykle barwne Zielniki – prace wykonane z wykorzystaniem roślin zebranych na terenie Jaworzna, którym dzieci nadały nowe, fantastyczne i często zabawne nazwy.
Na wystawie nie zabrakło prac w technice kolażu wykonanych w ramach konkursu pt. „Portret Taty” z okazji zbliżających się obchodów Dnia Ojca.
Dziękujemy wszystkim młodym artystom – autorom, za ich zaangażowanie i włożony wysiłek przy tworzeniu prac i tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy, którą nadal możemy oglądać w MDK i która porusza oraz budzi tak wiele pozytywnych emocji, wrażeń artystycznych, a także poszerza naszą wiedzę o świecie dzieci i ich wrażliwości na piękno.

Kaja Utkowska

 

Post Author: MDK