BĄDŹ JAK JOAN MIRÓ

“Zafascynowany surrealizmem i jego poetyką marzeń i snu, stale eksperymentował i poszukiwał nowego, oryginalnego języka wizualnego. Tworzył przedstawienia plastyczne pełne prostych, barwnych, głównie abstrakcyjnych form, obiektów, jakby postaci unoszących się w powietrzu, płynących w melodyjnej, rytmicznej, poetyckiej przestrzeni.” Tak zachęcał MDK Śródmieście we Wrocławiu do wzięcia udziału w VII ogólnopolskim konkursie plastycznym „Spójrz okiem artysty – Jean Miró”
Joan Miró i Ferrà to kataloński malarz, rzeźbiarz i ceramik. Jego dzieła interpretuje się jako przynależące do surrealizmu, jako wyraz powrotu do dzieciństwa i jako „piaskownice dla podświadomości”. Na styl Miró składają się żywe kolory połączone z uproszczonymi formami, kojarzącymi się z rysunkami małego dziecka.
Jego obrazy emanują ciepłem, pięknym światłem, bogactwem koloru. Bogata, zagęszczona zagadkowymi elementami płaszczyzna kryje w sobie dziejącą się akcję, opowiadając nam jakąś historię.
Na konkurs wpłynęło 1253 prac plastycznych z 139 szkół i pracowni plastycznych z całej Polski. Do wystawy pokonkursowej zostało zakwalifikowanych 189 prac z 91 szkół i pracowni plastycznych. Jury powołane przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą we wrocławskim MDK „ Śródmieście” przyznało 32 nagrody równorzędne oraz 43 wyróżnienia w kategoriach: malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika. Nagrodami były książki, albumy, materiały plastyczne.
Wśród wyróżnionych znalazła się jedna z naszych wychowanek, uczęszczająca na zajęcia z ceramiki – Adrianna Marzec (lat 10).
Do wystawy zakwalifikowały się również młode ceramiczki z naszej pracowni ceramiki: Emilia Kardasz (13 lat), Wiktoria Stasiowska (10 lat), Laura Tomasiewicz (11 lat), Roksana Wróbel (11 lat).
Wszystkim młodym ceramikom gratulujemy udziału w konkursie i życzymy dalszych chęci do podejmowania wyzwań w konkursach ceramicznych.
Pieczę nad przygotowaniami do konkursu, oprawą artystyczną oraz wysyłką gotowych prac sprawowała Małgorzata Wosik – ceramik z Sali 302 Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków.

Post Author: MDK