Konferencja Bezpieczeństwo Jaworznickich Szkół mimo zawężonej do szkolnictwa tematyki pozwoliła uczestnikom – a byli to naczelnicy, pełnomocnicy i dyrektorzy zarządzający jednostkami oświatowymi, przedstawiciele nauczycieli, rodziców, uczniów oraz Młodzieżowa Rada Miasta Jaworzna – zapoznać się ze stanem bezpieczeństwa mieszkańców, właściwie w każdym jego aspekcie. – Obecna rzeczywistość – zachęcała do uczestnictwa w Konferencji prowadząca ją, Anna Władyga, podinspektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych – to rozwój różnorodnych zjawisk społecznych, również tych, które nie sprzyjają odnalezieniu się młodych ludzi w świecie tradycyjnych zachowań. Wzrost poziomu agresji, dystansowanie się od wartości narodowych, kryzys autorytetów, konformistyczne postawy i egzystencjalne problemy niemałej grupy młodzieży powodują, że środowisko oświatowe stoi przed koniecznością proponowanie szkole adekwatnych do jej rzeczywistych potrzeb koncepcji pracy, w tym stosowanie rozwiązań organizacyjnych oraz rozwijających świadomość odpowiedzialności prawnej zarówno nauczycieli, pracowników jednostek oświatowych, a także samych uczniów.
Konferencję rozpoczęło wystąpienie prezydenta Pawła Silberta, który zwrócił uwagę na częste doniesienia mediów o różnorodnych zagrożeniach: informacjach o alarmach związanych z ostrzeżeniami przed zamachami, często w szkołach – zwykle w czasie różnorodnych egzaminów.
– Kiedyś tego nie było, później pojawiały się takie apele sporadycznie, teraz bardzo często, organizowane przez różne grupy w celu destabilizowania państwa. Cieszę się ogromnie, że dzisiaj prelegentami są przedstawiciel służb mundurowych: profesor Ryszard Szynkowski jest byłym wojskowym, obok niego dwóch policjantów, na widowni siedzi generał Janusz Skulich, doświadczony specjalista od zapobiegania kryzysom. Dzięki takiej klasy specjalistów liczę na to, że efektem ich pracy na początku będzie zbudowanie świadomości zagrożeń, a na końcu stworzenie programów, które pozwolą na zapobieganie sytuacjom nieoczekiwanym, niechcianym, nielubianym, niepotrzebnym, nielubianym, niebezpiecznym – wszystkim na „nie”, które dziś lub w przyszłości mogą nam zagrażać.
Pierwszym prelegentem był Komendant Miejski Policji w Jaworznie insp. dr Piotr Uwijała, który swoje informacje nt. Bezpieczeństwa oparł o statystyki. Wynikło z nich, że w Jaworznie policja systematycznie powiększa sprawność w wykrywalności przestępstw: r. 2012: 64,8%, 2022: 69,5%, 2023: 91,7%! Porównał bezpieczeństwo na drogach jaworznickich i miast ościennych: Mysłowic, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca – i udowodnił, że Jaworzno jest 2/3 krotnie bezpieczniejsze. Znów w ostatnim roku (do września) zdarzyło się najmniej wypadków: r.2021 – 22, 2022 – 23, 2023 – 12. Przedstawił również kontakty policji z dziećmi i młodzieżą – spotkania w szkołach, udział w piknikach i innych eventach podnoszącą świadomość właściwych postaw podnoszących bezpieczeństwo m.in. akcje Bezpieczne ferie, Bezpieczne wakacje, Zobaczmy się na przejściach, połączone z rozdawaniem odblasków. Podkreślił rangę akcji Tarcza.
Główny Specjalista Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Jacek Sowa omówił działania związane z edukacją na rzecz bezpieczeństwa skierowaną od najmłodszych (Akademia Przedszkolaka) do najstarszych klas szkół średnich, którym przekazywana jest wiedza o najróżniejszych zagrożeniach, w tym atakiem terrorystycznym.
Kolejną prelekcję wygłosiła Kierownik Referatu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Krystyna Bojęś. Omówiła zasady profilaktyki bezpieczeństwa, skierowanej do różnych grup i realizowanej we współpracy z różnymi środowiskami i instytucjami, które mają na celu zapobieganie pojawieniu się różnych zaburzeń, chorób lub innych niekorzystnych zjawisk społecznych. Przykładem działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest m.in. konkurs Aktywna Klasa, którego przedmiotem są promowanie i upowszechnianie programu aktywności fizycznej oraz integracja społeczności szkolnej. Przewidziane są nagrody!
Do najważniejszego punktu konferencji wprowadził dyr. Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 Rafał Soból, który przedstawił kulisy badań Bezpieczeństwa w szkołach i placówkach oświatowych miasta Jaworzna w opiniach dyrektorów, pracowników i uczniów.
Sprawozdanie z badań przeprowadzonych w 50 jaworznickich placówkach oświatowych przedstawił Profesor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej dr hab. Ryszard Szynowski. Zostały one zakrojone na skalę dotychczas nienotowaną w naszym kraju. Analiza wyników badań, przeprowadzona na podstawie niezwykle obszernych materiałów – opinii dyrektorów, nauczycieli i uczniów wszystkich jaworznickich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych – doprowadziła do ciekawych konkluzji.
Zagrożenia zewnętrzne (np. pożar) mają charakter marginalny, o wiele ważniejsze jako czynniki zagrażające bezpieczeństwu są zachowania ryzykowne. Wśród najczęściej wymienianych przez respondentów znalazły się: agresja słowna, nadmierne korzystanie z urządzeń z dostępem do Internetu, agresja fizyczna, palenie papierosów i e-papierosów, niszczenie mienia szkolnego, celowe wykluczenie z grupy rówieśniczej, cyberprzemoc, kradzież.
Omawiając katalog zdarzeń niebezpiecznych, jakie zaistniały w placówkach, Pan profesor podkreślił, że występowanie jakiegoś czynnika nie jest istotne – najważniejszy jest stopień nasilenia zjawiska (wskaźnik jego występowania). Z przeprowadzonych badań wynika, że stopnień nasilenia zagrożeń, które obecnie występują w jaworznickich szkołach, nie jest wysoki. Pan Szynowski podsumowując, stwierdził, że może to świadczyć o odpowiednich działaniach nauczycieli i pedagogów. W zakończeniu swojego wystąpienia skonstatował, że działania dyrektorów placówek oświatowych nie muszą mieć jednolitego charakteru – każda szkoła może borykać się z innym problemem dotyczącym bezpieczeństwa, dlatego warto tylko na nim skoncentrować uwagę.
Konferencję zakończył komendant Piotr Uwijała, który jeszcze raz zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie mogą grozić mieszkańcom Jaworzna, zapewniając i uspokajając jednocześnie, że mieszkamy w naprawdę bezpiecznym mieście.
Konferencji przysłuchiwali się również: przewodniczący RM Tadeusz Kaczmarek, przew. Komisji Edukacji Ewa Zuber, Pełnomocnik ds. Oświaty Tomasz Jewuła, Kierownik Katedry Nauk o Bezpieczeństwie dr hab. Paulina Polko, zca. Dyr. Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu Iwona Malewska – Drożdż, nacz. Wydziału Edukacji Irena Wojtanowicz Stadler i inni.