BOHATEROWIE DO WYNAJĘCIA

Nauczycielom, szczególnie tym urodzonym przed wynalezieniem komputera, internetu, pamiętającym jeszcze telewizję w dwóch kolorach: czarnym i białym, wydaje się, że wynalazek Gutenberga, który rozpoczął erę czytania książek wciąż jest na topie. Czytanie uczy, bawi i otwiera świat przed człowiekiem. Kto czyta książki, żyje podwójnie – obiecuje Umberto Eco. Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać – przestrzega Denis Diderot. Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli – twierdzi Cyceron. Pewnie nie zaznał biedy, więc nie miał przyjaciela, z którym mógłby pójść na dyskotekę, albo odpalić kompa.
„Książki spłonęły, teatru nie ma…to do kogo ja będę wzdychał” – tak użalał się Papkin, dowiedziawszy się, w jakiej sytuacji się znalazł on i wielu bohaterów literackich – i rozpoczął spektakl napisany i wyreżyserowany przez panią Ewę Szpak (nauczycielkę polskiego).
W wyniku nieszczęśliwego wypadku spłonęły dobra kultury i bohaterowie znanych lektur szkolnych znaleźli się w współczesnym świecie. A świat ten od książek i książkowych bohaterów coraz odleglejszy. Tymczasem Konrad, Chochoł, Balladyna, Antygona, Alina Dulska, Ofelia, Julia, Papkin, Dziennikarz, Telimena – książkowi bohaterowie we współczesnym świecie próbują znaleźć jakieś zajęcie. Pomogła im w tym pani reżyser, która umawia bohaterów na castingi, proponuje role w znanych polskich produkcjach filmowych. I tak na przykład, Julii Kapuletti, tej co to zabiła się z miłości do Romea, proponuje rolę w IV części „M jak miłość:” Papkinowi założenie sklepu z torebkami z krokodylej skóry, natomiast Anieli Dulskiej udział w reklamie proszku do prania. Pani Dulska we współczesnym świecie powinna się odnaleźć bez kłopotu, bo taki pań jest co niemiara. Balladynie załatwia rolę w kolejnej części „Kobiet mafii” i ona jest jak znalazł w świecie, gdzie kobiety dominują nad zniewieściałymi potomkami wojów. Nie inaczej z Telimeną, która szuka męża, a Tan Tadeusz wolał Zosię. Także da sobie radę – wystarczy zalogować się na Tinderze.
Okazuje się zatem, że bohaterowi literaccy są jak najbardziej nieśmiertelni, potrzebni dziś, więc zarobili, bowiem wzięli udział w kręceniu scen do nowego filmu i należy się im honorarium. Wracają zatem do książkowego lamusa, bo postanawiają założyć nowa bibliotekę, aby wrócić do swojego nowego (?) życia. Z książki wyszedł, do biblioteki wrócił.
“Spotkanie na deskach teatru” zrealizowała młodzież z I LO, która uczęszcza na warsztaty teatralne do MDK. Wypracowała występ, który się widzom spodobał, były więc oklaski, będzie zapewne powtórka spektaklu, bardzo teatralnego, z mądrym przesłaniem i wspaniałymi strojami. Tło muzyczne zapewniła Natalia Smagacz – więc było i dla serca i dla ducha, i dla oka i dla ucha. Czy przesłanie dotrze do młodego odbiorcy świata za pośrednictwem innych sposobów, niż te zaproponowane w XV wieku przez wynalazcę maszyny drukarskiej?  Jedną z głównych sił napędzających cywilizację jest LENISTWO. Ono sprawiło,  że człowiek zaczął się wyręczać końmi, psami, maszynami, a teraz komputerem, który zastępuje niemal wszystko. Szczególnie książki.  

Obsada: Konrad – Jędrzej Kuśnierczyk, Chochoł – Wojciech Poznański, Balladyna – Wiktoria Białoń, Aniela – Ola Chmielewska, Antygona – Kamila Gorzkowska, Ofelia – Anna Koper, Dziennikarz – Igor Kuglin, Papkin – Jan Domaradzki, Telimena – Weronika Rakowiecka, Julia -Wiktoria Szuster, Reżyser – Paulina Szulc, kamerzysta – Zuza Pieczara
Szkoda, że pani reżyser nie przewidziała na koniec widowiska quizu – np. z jakich utworów pochodzą postaci?, a dla bardziej zaawansowanych – kto jest autorem utworu? Dla zwycięzcy książka: Tworzenie stron WWW autorstwa Aleksandry Tomaszewskiej – Adamare

Post Author: MDK