Budujemy studnię dla Sudanu

Artyści to ludzie obdarzeni talentem, przeważnie niezwykle wrażliwi, często empatyczni. Pani Kasia Nieużyła jest tancerką, artystką. Nie zamknęła się tylko w dziele kształtowania swojego talentu, lecz postanowiła pomagać innym. Nie tylko na niwie pedagogicznej pracy z dziećmi i młodzieżą, lecz także wychodząc poza granice profesji. Trafiła do Kenii jako wolontariuszka i nie zapomniała widoków, które ją poruszyły. A Kenia uznawana jest za najbogatszy kraj afrykański z PKB 976 dolarów na osobę (dla porównania „biedny” Polak to 12 309 $ rocznie). Po drugiej stronie, jest Republika Sudanu Południowego. Afrykańskie państwo ze stolicą w Dżubie. Wcześniej kolonia Egiptu. Od uzyskania przez Sudan niepodległości w 1956 roku południowy region kraju dążył do niezależności – wojna trwała od 1955 r. do 1972. Od roku 1983 działała organizacja zbrojna SPLA dążąca do niepodległości regionu. W tym samym roku wybuchła druga wojna domowa, jeden z najbardziej krwawych konfliktów na świecie, który pochłonął około 1,5 mln istnień ludzkich oraz zmusił do ucieczki kolejne 4 mln ludzi. Skończyła się w 2011 r. utworzeniem Sudanu Południowego, jednego z państw o najgorszych wskaźnikach zdrowotnych społeczeństwa. Umieralność dzieci do lat 5 wynosi 112 na 1000 (w Polsce 14/1000) natomiast umieralność rodzących matek wynosi 2053,9 na 100 000 żywych urodzeń i jest najwyższa spośród wszystkich państw. Większość dzieci poniżej 13. roku życia nie chodzi do szkoły, a 84% kobiet nie potrafi pisać.
Poważnym zagrożeniem jest także problem głodu związany z wybuchającymi konfliktami wojskowymi – w 1998 roku w zachodniej części kraju miała miejsce klęska głodu, gdzie zmarło z tego powodu 70 tys. osób. Prawie połowa społeczeństwa nie ma dostępu do wody pitnej. W lutym 2017 roku ONZ ogłosiło na części terytorium najwyższy, piąty stopień zagrożenia głodem.
Czy nas to obchodzi, czy powinno obchodzić?
W Jaworznie do inicjatywy pani Katarzyny przyłączył się i urząd miasta, i szkoły, Wspólnota Betlejem i oczywiście MDK. Całej akcji patronuje Polska Akcja Humanitarna, która od ponad dziesięciu lat prowadzi misję w Sudanie Południowym, budując studnie, edukując i pomagając lokalnej społeczności. Żeby wybudować jedną studnię trzeba zebrać 60 tysięcy zł. Dużo to czy mało? Na niemal 100 tysięczne miasto niewiele, poniżej złotówki na osobę. Ale dotrzeć do tych, którzy chcą pomóc jest trudno. To wymaga olbrzymiej logistyki, współpracy nie tylko mediów, które na ogół również chętnie akcję popierają. Ale dotarcia do społeczeństwa.
Więc trzeba zaprząc własny talent do roboty i równie utalentowanych przyjaciół. Tak właśnie pojawił się pomysł na akcję „Kropla dla Sudanu Południowego”. Podopieczni MDK: maluszki z Akademii Przedszkolaka prowadzone tanecznie przez panie Elżbietę Brusik-Mikos i Katarzynę Górecką, młodzież z zespołu DyeMotion Mariana Folgi, tancerze z grupy promotorki koncertu oraz młodzież z I LO (Nikola Półka, Klara Siga, Łukasz Bochenek oraz Kamil Kowalczyk) wystąpili na koncercie charytatywnym połączonym ze zbiórką na budowę studni w Sudanie Południowym. Dzień wybrano szczególny – 19 marca, święto Józefa, który poświęcił się bez reszty świętej Rodzinie.
Salę widowiskową wypełnili dobrzy ludzie, którzy najpierw zobaczyli filmy, informujące o problemie głodu i braku wody w Sudanie, potem entuzjastycznie bili brawo tańczącej w afrykańskich rytmach młodzieży, wreszcie ofiarnie wsparli akcję – wpłacając datki do puszek lub kupując „Krople” wykonane przez podopiecznych Wspólnoty Betlejem.
Łączna kwota zebrana podczas koncertu (kwesta oraz sprzedaż kropelek) to 1294 zł. Wszystkie pieniądze trafiły na konto Polskiej Akcji Humanitarnej z dopiskiem „Studnia dla Sudanu Płd. Jaworzno”.
A co jeśli braknie? Jeśli nie uda nam się zebrać 60tys. zł?
– To nie koniec świata – nie poddaje się pani Kasia – nie ma konkretnego terminu zakończenia zbiórki. Nie liczy się sam cel, ale budowanie świadomości pośród ludzi. Te pieniądze na pewno pomogą ludziom w Sudanie Południowym – albo fundując całą studnię, albo współfundując budowę studni przez Polską Akcję Humanitarną. Wszystkie datki ofiarowane przez jaworznian na pewno dotrą do potrzebujących. A to przecież najważniejsze.
Jak można wspomóc akcję?
– Kup cegiełkę w kształcie kropli, stworzoną w pracowni Wspólnoty Betlejem – do nabycia w domu wspólnoty Betlejem (ul. Długa 16 Jaworzno) oraz w kawiarni Niebo w Mieście (Rynek Główny 9 Jaworzno).  Wpłać darowiznę na ten cel, z dopiskiem „Studnia dla Sudanu”
PKO SA 05 1240 1356 1111 0010 4021 0367
Stowarzyszenie „Betlejem”  ul. Długa 16 43-603 Jaworzno

Post Author: MDK