CERAMIKA – DUTKA I… LEM

Po raz drugi Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków gościł prace młodych ceramików z całej Polski. Pomysłodawczyni i organizatorka Konkursu im. Leszka Dutki, Małgorzata Wosik, z zachwytem opowiadała na uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia dyplomów, która odbyła się 4 stycznia, o własnych emocjach, jakie przeżyła, gdy otwierała kolejne przesyłki z całej Polski, zawierające unikatowe, jedyne w swoim rodzaju prace ceramiczne.
Wicedyrektorka MDK, Konstancja Zarzycka, podzieliła się z przybyłymi twórcami, ich rodzinami i opiekunami artystycznymi swoimi emocjami:
Obcowanie z dziełami unikalnymi, wykonanymi z pieczołowitością, zawsze budzi we mnie skojarzenia z pewnym tekstem Stanisława Lema. Był on myślicielem, który zastanawiał się nad naturą człowieka, jego postawą wobec świata, przyszłością cywilizacji na Ziemi, a czynił to, dotykając różnorodnych sfer działalności człowieka. Pisał także o sztuce. W 1981 r. ukazał się jego felieton, w którym bardzo ostro skrytykował sztukę współczesną, napisał bowiem, że nasi potomkowie- archeolodzy pochyleni nad wykopaliskami nie będą w stanie stwierdzić, czy to, co mają przed sobą, jest sztuką czy też śmieciami. Oczywiście nie pisał o wszystkich twórcach, wyraził jedynie swoje zaniepokojenie kierunkiem, w którym zmierzają literatura i sztuka w XX wieku. Wiek następny obfituje jednak w twórców, którzy wcale nie uważają prowokacji, szokowania odbiorców czy też konceptu za wystarczające wyznaczniki sztuki. Mało tego – są też ludzie, którzy potrafią tę myśl przekazać młodym młodemu pokoleniu. Prace konkursowe są przykładami dzieł, respektujących dawne zasady – uniwersalności i uwieczniania tego, co ulotne, co wzbudza nadzieję, że wizja Lema jednak się nie spełni.
Wątek unikatowości i wyjątkowości pracy wszelkiego rodzaju twórców kultury kontynuował dyr. Muzeum m. Jaworzna, Przemysław Dudzik, współorganizator konkursu, wykorzystując przykład patrona – profesora Leszka Dutki, który urodził się 16 lipca 1921 w Jaworznie. Nie pomieszkał w naszym mieście zbyt długo, ledwie kilkanaście miesięcy, bowiem jego ojciec, współpracownik prezydenta Mościckiego przy budowie zakładów chemicznych Azot, po wykonaniu pracy, opuścił Jaworzno i zamieszkał z rodziną w Krakowie – stąd też podwójny patronat prezydentów Jaworzna, Pawła Silberta i Krakowa, Aleksandra Miszalskiego.
Leszek Stanisław Dutka to polski malarz, rzeźbiarz i ceramik, prezes i założyciel fundacji im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Na jego artystyczny dorobek składają się rysunki, rzeźby, ceramika, obrazy oraz instalacje artystyczne. Swoje prace prezentował na prawie 100 wystawach zbiorowych i 40 indywidualnych. Zajmował się malarstwem sztalugowym, instalacją artystyczną i ceramiką. Jego twórczość malarska zaliczana jest do nurtu malarstwa materii. Ceramiką zainteresował się w latach 60. W latach 1975-1987 prowadził pracownię ceramiczną i galerię Lamus. Poza dziełami plastycznymi Leszek Dutka tworzył również poezję, publikował wiersze w miesięczniku “Znak”.
Dyrektor Dudzik poznał osobiście prof. Dutkę, wspominał go jako człowieka niezwykłej dobroci i otwartości na ludzi. Artystę, który nieustannie eksperymentował i reagował na ważne wydarzenia – po ataku na World Trade Center niemal natychmiast wykonał instalację, wykorzystując do niej zwyczajne produkty, pudła, ceramikę, przedmioty użytkowe, by wyrazić swoje emocje.
Tak właśnie postępują twórcy, tak właśnie powstają dzieła, które możemy dziś podziwiać – podsumował.
Prócz podziwiania prac młodych ceramików zebrani mieli okazję posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu młodej śpiewaczki, której towarzyszyło na keyboardzie i saksofonie małżeństwo Natalia i Dominik Smagaczowie.
Prace będzie można oglądać i podziwiać w salce wystawowej MDK (I piętro, obok sekretariatu) przez najbliższe miesiące.

Wyniki konkursu zostały podane w art. poniżej.

Post Author: MDK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.