CO W DUSZY GRA JAWORKOWI?

Przed pandemią Jaworzno mogło się pochwalić wspaniałym, wielkokierunkowym Festiwalem dla dzieci i młodzieży z Jaworem w tytule. Do naszego miasta przyjeżdżali młodzi, utalentowani wszechstronnie: muzycznie, wokalnie, plastycznie, teatralnie artyści – zwykle ich liczna przekraczała tysiąc. Może kiedyś wróci, bo młodzież nie ma gdzie prezentować swoich umiejętności.
Do tego wydarzenia nawiązuje młodszy brak Jawora – Jaworek
Jedna z współorganizatorek i pomysłodawczyń, pani Agnieszka Żak, tak go opisuje:
A. Ż – Jaworek jest miejskim konkursem piosenki dziecięcej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Jaworznie przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. Jaworzniaków. W tym roku obchodzimy poważny, bo już 10 jubileusz. W konkursie biorą w nim udział dzieci z prawie wszystkich szkół podstawowych z całego Jaworzna z klas 1 – 3. Tegoroczną tematyka występów jest hasło „Co nam w duszy gra” – zgodnie z tekstem piosenki T. Szarwaryna z muzyką D. Jarosa Niechaj brzmi symfonią szczęścia chwil Dzielmy się, tym co w duszy gra Wtedy świat już zapomni, co to łzy.
MŁoDeK – Hasło uniwersalne, bez wątpienia, a jaki cel przyświeca inicjatywie?
– Cel tego konkursu film to głównie współpraca między szkołami, ale także umożliwienie dzieciom szansy na pokazanie się ze strony tej artystycznej, prezentacja aktywnej twórczości dzieci, bowiem nie ma takiego konkursu dla młodszych dzieci. Pięć lat temu zrodził się pomysł żeby również oceniać wyraz artystyczny, ponieważ i soliści, i zespoły, które przyjeżdżały, byli przepięknie ubrani – stąd w jury artystka plastyk pani Joanna Polak, która zwraca uwagę tylko i wyłącznie na wygląd sceniczny.
M – Kto jeszcze zadecyduje o wynikach konkursu?
AŻ – W skład jury wchodzi także pani Elżbieta Kapel – przewodnicząca, nauczyciel kształcenia słuchu i rytmiki Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz, pani Joanna Piwowarczyk, nauczyciel edukacji przedszkolnej Przedszkola Miejskiego nr 7 oraz pani Beata Brzóska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 6
M – Ile dzieci przybyło na konkurs?
– W tym roku w konkursie bierze udział wszystkich, razem z zespołami, sześćdziesiąt troje dzieci. Podzielone są na kategorie soliści i zespoły wokalne. Wyniki zostaną ogłoszone dzisiaj na stronie internetowej szkoły następnie odbędzie się uroczysta gala i wręczenie nagród. Jeszcze nie ma terminu gali finałowej. Chcemy, by odbyła się godnie, a doświadczenia z ubiegłych lat przekonały organizatorów, że oczekiwanie na decyzje jurorów powoduje niepotrzebny zamęt i niecierpliwość dzieci, więc gdy ustalimy termin, natychmiast zostanie podany.
M – Jak pani ocenia konkurs?
Izabela Dymek (nauczycielka SP nr 18) – Uwielbiam ten konkurs, bo przede wszystkim otwiera on drogę dzieciom do pokazania się, swoich talentów i pracowitości, bo przecież każde z dzieci naprawdę musiało się solidnie przygotować. Oczywiście pod kierunkiem nauczycieli. Bez wątpienia czy faktycznie nam coś konkretnego w duszy gra, czy jest to repertuar w jakiś sposób narzucony, dziecko zawsze potrafi się odnaleźć na każdym polu. Naprawdę my tutaj zawsze czekamy na Jaworka.
– Mnie też podoba się ten konkurs, bo lubię tańczyć i śpiewać – potwierdza Zuzia z SP nr 18, ale rozwinąć tematu nie chce, bo spieszy się do domu.
Konkurs w tym roku stał się międzynarodowy, bowiem zakończył prezentację tercet z Ukrainy, który brawurowo wykonał ulubioną piosenkę ukraińskich dzieci – Czerwoną kalinę.
Wystąpili: Gang dziewczyn (SP 8), Michalina Sobaś (SP 3), Motyle (SP 18), Zuzanna Ślusarczyk (SP 18), Ananasy z III Klasy (SP 15), Remigiusz Szuster (SP 15), Hanna Płatek (SP 2), Dzieweczki z Piąteczki (SP 5), Milena Gąska (SP 5), Urszula Wierzbik (SP 9) Zespół Wokalny z 1b (SP 6), Zofia Nizioł (SP6), Hanna Stępniewska (SP 4), Małgorzata Wachowicz (SP 7) i Ukraińska Kalina (SP 2)

WYNIKI KONKURSU

Soliści
I miejsce: Urszula Wierzbik SP nr 9
II miejsce: Hanna Stępniewska SP nr 4,Zuzanna Ślusarczyk SP nr 18
III miejsce: Remigiusz Szuster SP nr 15, Hanna Płatek SP nr 2
Wyróżnienie: Milena Gąska SP nr 5, Małgorzata Wachowicz SP nr 7
Zespoły:
I miejsce: Zespół wokalny „Motyle” SP nr 18
II miejsce: Zespół wokalny „Dzieweczki z piąteczki” SP nr 5, „Ananasy z trzeciej klasy” SP nr 15
III miejsce: „Zespół wokalny z 1 b” SP nr 6
Wyróżnienie: „Ukraińska kalina” SP nr 2
Ogólny wyraz artystyczny
Soliści:
I miejsce: Hanna Płatek SP nr 2
II miejsce: Remigiusz Szuster SP nr 15
III miejsce: Hanna Stępniewska SP nr 4
Zespoły:
I miejsce: Zespół wokalny „Motyle” SP nr 18
II miejsce: Zespół wokalny „Dzieweczki z piąteczki” SP nr 5
III miejsce: „Zespół wokalny z 1 b” SP nr 6

Wszystkim Uczestnikom oraz Laureatom serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy pracy, odwagi i poziomu artystycznego ! Składamy również wyrazy uznania dla Rodziców, bez których wsparcia i pomocy nie doszłoby do udziału w tym konkursie oraz Nauczycielom, których efekty pracy mogliśmy podziwiać. JURORZY.

(zdjęcia: Chacuś Iga, Litka Jakub, Musiał Paulina, Paulina Skalny – CKZiU) 

Post Author: MDK