Od słowa do obrazu – warsztaty z ilustracji
Historia ilustracji nieodłącznie wiąże się z historią książek. Od wieków słowo i obraz są ze sobą mocno związane i uzupełniają się nawzajem. Współcześnie, ilustracja to odrębna dyscyplina w sztukach plastycznych, zaś szczególnie często spotykamy ją w książkach przeznaczonych dla najmłodszych.W ilustracji słowo powołuje do życia obraz, to ono stanowi początek, impuls twórczy. Ilustrację oczywiście wykonuje ilustrator. Tworzy on plastyczną interpretację opowieści, która może przedstawiać tekst lub może dodawać elementy, o których wprost nie ma mowy w tekście, po to aby oddać odpowiedni nastrój, klimat i przekazać emocje czytelnikowi.
W tym kontekście, niezwykle ważne są barwy. Paleta barw może być jaskrawa i ciepła – co doda energii i uśmiechu, albo może być zimna i nienasycona co kojarzymy z niepokojem, smutkiem lub tajemnicą.
Dzisiaj wcielimy się w rolę Ilustratora. Najpierw stworzymy opowiadanie, a następnie je zilustrujemy. Ilustrację możecie wykonać w różnych technikach, takich jak: rysunek, malarstwo, grafika, kolaż czy fotografia. Wykorzystajcie też szablony. Poszczególne elementy kompozycji możecie wydrzeć lub wyciąć z papieru. Mieszajcie techniki, wycięte elementy możecie dowolnie przestawiać zmieniając kompozycję ilustracji. Spróbujcie poeksperymentować z paletą barw. Zastanówcie się jak te zmiany mogą wpływać na odbiór ilustracji przez czytelnika.
Układanie opowiadania będzie miało charakter zabawy i będzie zawierać element losowości.
Materiały do zajęć, do pobrania poniżej: