Jaworznickie życie teatralne od wielu lat zdominowały dwie panie Anie. Oczywiście działa Teatr Plejada, Teatr Muzyczny Arte Creatura, jest nawet Teatr Sztuk, ale to zaledwie nowinki przy Ich dorobku, który liczy się w dziesięcioleciach i dziesiątkach, a być może nawet setkach spektakli.
I bynajmniej nie odpuszczają.W maju zaprosiły do sali widowiskowej MDK na dwa spektakle. Znawcy ich dorobku mogli być nieco zdziwieni, bo oto zamiast dwie w jednym – jako AKAD, postanowiły zaprezentować się indywidualnie.
Pani Anna Korczyk tym razem do muzycznej współpracy zaprosiła p. Jacka Kielskiego i pokazała „Dwa światy” – w wykonaniu grupy teatralnej „Czadowe Dzieciaki” z MDK im. Jaworzniaków. Sięgnęła do nieco już (z ogromną szkodą dla dzieciaków) zapomnianego Janusza Korczaka i przypomniała jego wizję społeczeństwa pajdokratycznego. Rządy dzieci udowodniły zbuntowanym dzieciom, że jednak bez opieki dorosłych kiepsko się dzieciakom żyje. Więc chociaż pomysł, żeby sobie swobodnie chodzić, lecz do szkoły nie dochodzić, wydaje się atrakcyjny, w praktyce brak wiedzy jest ogromną przeszkodą. Niefrasobliwe majstrowanie przy sprawdzonych zasadach okazało się mocno niewłaściwe. Dzieci były głodne i brudne. Król Maciuś okazał się nagi i został zdetronizowany. Aktualnego, choć mocno zawoalowanego przesłania politycznego nie śmiem się domyślać, bo któż to wie, co Autorka miała na myśli?
Drugi spektakl przygotowała grupa teatralna „Art” z Gimnazjum nr 1 w Jaworznie. Autorką scenariusza i muzyki do piosenek „Ideału” – jest p. Anna Dzierwa. Zdecydowała się sięgnąć po tematykę bardziej jednoznaczną, choć równie bolesną: problematyke dojrzewania i funkcjonowania w grupie. Ania jest dziewczynką pełną kompleksów – źle się czuje w swojej skórze. Nie wierzy w swoje talenty, nie wierzy w swoja urodę. Ideałem dla niej jest utalentowana koleżanka z klasy – tancerka Lena. Zostaje oskarżona o kradzież sukienki, a co gorsze do internetu wycieka filmik, na którym widać, jak nieudolnie próbuje naśladować taniec idolki. Klasa odwraca się od niej. Jedynie Lena jej przebacza kradzież. Dziewczyna wpada w depresję, choć starają się jej pomóc wierni przyjaciele – jednym z nich jest chłopak Leny. Okazuje się, że filmik to nie jedyny problem – jego autorką i inspiratorką całej afery jest uwielbiana koleżanka. Komu wierzyć, na kogo można liczyć? To główna kwestia, która pozostaje w zawieszeniu, każe młodym widzom zastanowić się nad pozorami, którym łatwo ulec…
Na „Dwa teatry” zaproszeni zostali rodzice i przyjaciele młodych artystów, którym prowadząca widowisko, p. Renata Gacek, obiecała niewątpliwą sławę i sukcesy, bo talentem obdarzeni zostali bez wątpienia. Z tym zdaniem zgodziła się ochoczo widownia nagradzając gromkimi brawami młodych zapaleńców teatralnych. Czy zgodzi się również jury konkursu teatralnego w Czerwionce – Leszczynach, przed którym wystąpią obie grupy, przyznając wysokie, bez wątpienia zasłużone wyróżnienia – poinformujemy jak najszybciej.
Obok przesłań dydaktycznych, było jeszcze jedno – niezwykle istotne dla obu pań Ań: autorek i reżyserek. Skierowały je bezpośrednio ze sceny – podobało się? Więc zasilcie grupy teatralne swoją działalnością, swoimi aktorskimi zdolnościami. Takiemu wezwaniu trudno się oprzeć, o czym najlepiej świadczy liczebność obu zespołów.