Ekologia. Termin ten kojarzy się, moim zdaniem, głównie z segregacją śmieci. MDK postanowiło sprawdzić co przez pojęcie ekologia rozumieją… dzieci z klas 1-3 SP i okazało się, że temat można rozwinąć bardzo interesująco.W piątek 23.03.2018 roku w jaworznickim Domu Kultury o godzinie 15:00 odbył się 2 Jaworznicki Przegląd Teatrów Profilaktycznych. Tym razem organizatorka, p. Konstancja Zarzycka zaproponowała motto: Natura jest zawsze mądrzejsza od ludzkich pomysłów (Antoni Kępiński).
Tematem konkursu jest przesłanie: Dbając o przyrodę, troszcząc się o wszystkie stworzenia natury, dbamy o siebie (zapobieganie degradacji środowiska przyrodniczego, szacunek dla roślin i zwierząt).Wiodącym tematem konkursu była zatem profilaktyka ekologiczna. Temat okazał się tak ambitny, że w konkursie udział wzięły zaledwie 2 zespoły ,,Magiczne pudełko” z SP8 oraz „Truskaweczki” z MDK. Mimo to jury w składzie Renata Gacek (radna m. Jaworzna, kier. artystyczna MDK) i Grzegorz Gołas (prezes Stowarzyszenia Arete) miało niesamowity problem w wyborze zwycięskiej drużyny. Wręcz zastanawiano się nad równorzędnym potraktowaniem zespołów, lecz organizatorka uparła się, że należy wyłonić zwycięzcę, więc
1 miejsce przyznano zespołowi „Magiczne pudełko” za spektakl „O zdrowej wodzie” napisany i wyreżyserowany wspólnie przez panie Dianę Nowak, Beatę Grzegorczyk i Agnieszkę Jurkowską. Na scenie prezentowały się dzieci klasy 3 z SP8. Grupa liczy 12 osób: Joanna Domogała, Mateusz Siewniak, Aleksandra Drabik, Hanna Kulka, Liwia Salamon, Dagmara Grabiniok, Andrzej Grabiniok, Weronika Basta, Martyna Majewska, Piotr Duszyk, Darek Dymek oraz Szymon Koliński. Bajkę o zdrowej wodzie znają wszyscy, o ile mamie starczało czasu na opowiadanie bajek przy usypianiu dzieci. Ta jednak była mniej magiczna, bardziej ekologiczna -przypominała o konieczności troski o przyrodę, o nie zaśmiecanie lasów i wód. Nawet złota rybka odetchnęła z ulgą, gdy wyłowił ją z brudnej wody rybak.
2 miejsce przyznano Mini Teatrzykowi „Truskaweczki” za spektakl „Ptasie radio”, który był składanką wierszy o zwierzętach napisanych przez M. Konopnicka, J. Brzechwę, J. Tuwima w reżyserii i opracowaniu p. Zbigniewa Adamczyka. W zabawnej historyjce z piosenkami, do których muzykę napisali panowie Z. Kobiałka i A. Majewski występowały dzieci z klas 1-3: Anastazja Czerkawska, Elżbieta Gruszka, Maksymilian Gruszka, Karolina Sawicka, Aleksandra Jakowczyk, Hanna Psiuk i Zofia Psiuk. Tym razem czarnym charakterem był Lis Witalis, który starał się oszukać głodne zwierzęta. Na szczęście obie bajeczki skończyły się dobrze.
Pozwolę sobie zacytować słowa pani prowadzącej Renaty Gacek: ,,Ekologia to trudy temat do odegrania na scenie. Jestem pod wrażeniem waszych umiejętności, które nam zaprezentowaliście. Gratuluję.”
Gorąco gratulujemy wszystkim aktorom oraz zachęcamy do wzięcia udziału w przyszłym roku.
Anna Janikowska