FACEPAINTING I BODYPAINTING

Jaworznicki mistrz malowania na ciele, Marian Folga, jest na co dzień tak zajęty, że trudno przekonać go, by prezentował swoje dokonania na łamach mdkowskich mediów. Tu pracuje, więc nie ma czasu. Postanowiuł jednak podsumować swoje dzieło artystyczne za jednym zamachem (pędzla i innych tajemniczych urządzeń służących do malowania) malując osiągnięcia od października 2022 do marca 2023r. Zaczynamy od końca, czyli od najbliższych terminów:
– w marcu 2023 odbyły się Mistrzostwa Bodypaintingu i Facepaintingu w Czechach, w czeskiej Pradze.
Uczestniczyli w nich m.in. młodzi artyści z MDK, podopieczni mistrza Mariana: Aleksandra Widzisz, Iga Fesper jako modelka i Anna Lorenc z modelką Igą Szady. Tematem konkursu była niezwykła Alicja ze znanej opowiastki Levisa Carolla – tym razem znalazła się „Po drugiej stronie lustra”. Dziewczęta zajęły w kategorii facepainting start: 1 miejsce Anna Lorenc, 4 miejsce Aleksandra Widzisz.
Marian Folga również się popisał i zdobył 2 miejsce w facepainting Profesjonalni.
Anna Lorenc, uczęszcza do mnie na zajęcia z rysunku w MDK – przedstawia swoją podopieczną – i od niedawna do teatru tańca, od dwóch lat maluje ze mną bodypainting. Jest studentką szkoły charakteryzacji FAM w Krakowie. Modelką Ani była jej przyjaciółka Iga Szady. Dla Anny jest to wymarzony debiut i nie obyło się bez stresu. Nie spodziewała się, że wygra swoją kategorię. Jednak dwuletnia już praca w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków przyniosła efekty.
Przenieśmy się do poprzedniego roku – do października 2022.
21 października 2022 odbywała się premiera 2. sezonu serialu produkcji niemieckiej „Barbarzyńcy” Netflixa. Jedną z ekip charakteryzatorskich na planie był zespół z Jaworzna, na czele z bodypainterem Marianem Folgą.
Jedną z ekip charakteryzatorskich na planie serialu stanowili jaworznianie, razem z Marianem Folgą i podopiecznymi z MDK w składzie: Weronika Brandys, Eliza Sosnowska, Tatiana Sysak, Natalia Młynarz, Wiktoria Sojka, Wiktoria Wędzicha, Anna Lorenc. Plan zdjęciowy 2. sezonu, jak i baza całego serialu, znajdywały się w Alwerni. Grupa z Jaworzna odpowiadała za charakteryzację samych Barbarzyńców, która polegała głównie na brudzeniu i patynowaniu bohaterów. Działaliśmy pod presją czasu. Na przygotowanie jednej osoby do zdjęć mieliśmy często po zaledwie 10-15 minut. Średnio trzeba było ucharakteryzować po 200 osób dziennie.
Także w październiku 2022 , jak co roku, odbył się w Krakowie największy festiwal filmowy Film Spring Open. Twórcą festiwalu jest znany polski operator, Sławomir Idziak (Helikopter w Ogniu, Harry Potter Zakon Feniksa) Na festiwal i warsztaty (Plenery) co roku przybywa kilkuset uczestników zarówno z Polski jak i za granicy.
Plenery Film Spring Open to praktyczne, cykliczne dziesięciodniowe warsztaty audiowizualne dla młodych twórców, oparte o nowe technologie i narzędzia. W ramach wolontariatu uczestnikami było pięcioro podopiecznych Mariana Folgi z MDK. Pomagali między innymi podczas organizacji wydarzenia. Brali udział w kilku etiudach filmowych. Również tworzyli charakteryzację i brali udział w profesjonalnych warsztatach efektów specjalnych i lalkarskich z grupą REDO FX (charakteryzacja m.in do “Córki dancingu”, nowa “Akademia Pana Kleksa”). Pomagali również podczas prowadzenia warsztatów z charakteryzacji z Marianem Folgą.
Dwa dni później – 23-24 październik 2022, mistrzostwa Słowacji w bodypaintingu i facepaintingu.
Facepainting czyli malowanie twarzy jest stare jak świat. Dziś malują się przede wszystkim kobiety, ale nie zawsze tak było. Dość wspomnieć afrykańskie czy indiańskie zwyczaje. Oczywiście współcześnie nie wystarczy szminka, henna, patyczek czy pędzelek. Potrzebne są także gąbki, szablony, blingi, aerografy i jeden Marian Folga wie, co jeszcze. Dość, że na twarzy trzeba było wykonać artystycznie obraz Wenecji. Słynne miasto zanurzone w wodzie. Temat bodypaintingu był jeszcze fikuśniejszy – Renesans Odrodzenie. Cała epoka, która przemieniła Europę pod każdym względem – artystycznym, naukowym, nawet religijnym i społecznym.
Nasi nie mieli oczywiście z tym problemów: Aleksandra Widzisz została wyróżniona i zajęła 3. miejsce w kategorii Facepainting Junior. Ola już od 3 lat maluje bodypainting pod okiem Mariana, udziela się również w jego Teatrze Tańca Dyemotion.
Sam mistrz zajął skromnie dwa pierwsze miejsca
1. miejsce w kategorii Facepainting Wenecja. Nie chciał malować ani zalanego miasta, ani łódek czy masek. Postanowił nawiązać do książki Thomasa Manna pt. Śmierć w Wenecji. – Ukazałem w swoim dziele to włoskie miasto jako brudne, powiązane ze śmiercią i epidemią. Nawiązałem również do kilku legend o duchach.
1. miejsce kategoria Bodypainting. – Tutaj wspomniałem o swoim ulubionym artyście Leonardo da Vinci. W końcu Leonardo, tak jak i ja był lewo-ręczny – zauważył mimochodem. Odniosłem się do kolorystyki stylu renesansowego i wszystko malowałem w zgaszonych odcieniach brązu i czerwieni.
Reszta jest obrazem. 

ze zbiorów Mariana Folgi:

Post Author: MDK