Falujące stepy, wysokie płaskowyże o stromych stokach, trawiaste sawanny, bagniska nad Nilem, lasy tropikalne – tereny zamieszkałe przez antylopy, oryksy, słonie, żyrafy, elandy oraz gatunki endemiczne, takie jak kob biłaouchy czy kob nilowy, to krajobrazy typowe dla Sudanu Południowego, najmłodszego państwa świata.
Podziwiając je dzięki opisom unikatowej fauny i flory, nielicznym zdjęciom czy fragmentom Sienkiewiczowskiej prozy, można nabrać ochoty na survivalową wyprawę, kuszącą mozaiką etniczną i dziką przyrodą.
Podziwiając je, trudno wyobrazić sobie, że prawie połowa społeczeństwa Sudanu Południowego nie ma dostępu do wody pitnej.
Kwestią tą zajęła się Polska Akcja Humanitarna, na stronie której można przeczytać: Problem wody pitnej wiąże się z brakiem instalacji sanitarnych – higieniczne warunki życia są nieosiągalne dla co drugiego człowieka. Ta znana Polakom organizacja pozarządowa, założona przez Janinę Ochojską, działa w Sudanie Południowym od 2006 roku, pracując na rzecz odbudowy kraju – zapewnia miejscowej ludności dostęp do wody i pomaga w zakładaniu gospodarstw rolnych, które chronią Sudańczyków przed niedożywieniem i głodem.
Najbardziej aktywną propagatorką pomocy dla Sudanu Południowego w Jaworznie okazała się młoda artystka i instruktorka tańca, pani Katarzyna Nieużyła. Poruszona dramatycznymi warunkami życia ludzi w Kenii, którą odwiedziła jako wolontariuszka, postanowiła uczynić coś, co poprawiłoby warunki bytowe mieszkańców Afryki.
Dzięki zaangażowaniu pani Nieużyły 19 marca* 2017 roku w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków odbył się koncert, którego głównym celem było zebranie funduszy na budowę kolejnej studni w Sudanie Południowym.
Sala widowiskowa zamieniła się na półtorej godziny w dzikie ostępy i pustkowia niezwykle zróżnicowanego klimatycznie afrykańskiego lądu. Publiczność zawdzięczała tę ryzykowną, lecz czarowną podróż wychowankom Akademii Przedszkolaka (pod kierunkiem pani Elżbiety Brusik-Mikos i pani Katarzyny Góreckiej), podopiecznym pani Katarzyny Nieużyły oraz pana Mariana Folgi. Widzowie przenosili się z gorącej sawanny porośniętej akacjami i sucholubnymi baobabami, poprzez tereny pustynne, (które obfitowały w miraże – malownicze grupy zwiewnych tancerek klasycznych), w samo jądro ciemności – gąszcz puszczy tropikalnej, w której czyhają podstępne drapieżniki i wirują monstrualne motyle.
W drugiej części widowiska wystąpili reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie oraz Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 4 w Jaworznie. Niezwykły klimat stworzyli na scenie Łukasz Bochenek i Kamil Kowalczyk, którzy zahipnotyzowali publiczność utworem „Makamba”. Nikola Półka i Klara Siga, które wykonały piosenki „Życia krąg” oraz „Bo świat to my”, szybko wyprowadziły słuchaczy z tego stanu, by mogli z pełną wiadomością wesprzeć akcję humanitarną, wrzucając datki do puszek lub kupując „Krople dla Sudanu Południowego”, przygotowane przez Wspólnotę „Betlejem”.
Podczas całego widowiska panowała serdeczna atmosfera. W końcowym wystąpieniu pani Katarzyna Nieużyła w finezyjny sposób zachęciła wszystkich obecnych do zakupu towarów certyfikowanych Fair Trade (Sprawiedliwy Handel), prezentując oryginalną sukienkę z etnicznymi wzorami, za wykonanie której godziwie zapłacono, zapewniając pracownikom odpowiednie warunki socjalne (podobne kreacje miały na sobie młode wokalistki).
Jedynym fałszywym tonem całego przedsięwzięcia były zapowiedzi konferansjera, który uparcie używał zdrobnienia imienia jednej z pań instruktorek, prezentując pożałowania godną dezynwolturę i nie potrafił odmienić polskiego nazwiska (sic!) Zapewne zaczytał się w powieści „W pustyni i w puszczy”. Polska gramatyka być straszna!
Aka! Mzimu! Aka! aka! aka!
***
Watu wote wamezaliwa huru, hadhi na haki zao ni sawa. Wote wamejaliwa akili na dhamiri, hivyo yapasa watendeane kindugu.
(Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa).
Jacek Fidyk
*Kilka dni później, 22 marca, obchodzony jest Światowy Dzień Wody