KIERUNEK → GRECCIO

– Jaworznicka Wspólnota Betlejem zakłada filię we włoskim Greccio, miejscowości we Włoszech, w regionie Lacjum, w prowincji Rieti. Tam, na wysokości 750 m n.p.m. znajduje się klasztor-pustelnia św. Franciszka z Asyżu. Franciszek, z uwagi na trudne warunki życiowe i surowość przyrody mawiał, iż miejsce to jest “bogate ubóstwem”. Tu właśnie wprowadził w Kościele Katolickim zwyczaj urządzania żłóbka z okazji Wigilii Bożego Narodzenia. Miało to miejsce 24 grudnia 1223.
Kilka miesięcy temu – opowiadał ks. Mirosław Tosza zebranym 4 stycznia w sali MDK – znaleźliśmy w Greccio idealny obiekt, dom „Belvedere” („Piękny widok”), dawniej funkcjonujący jako restauracja i dom pielgrzyma. Naszym celem jest stworzenie miejsca, które będzie:
– Miejscem organizacji rekolekcji i przyjmowania grup pielgrzymkowych (Greccio leży niemal w samym sercu Włoch, 100 km od Rzymu, 90 km od Asyżu, niedaleko Spoleto, Nursji i Cascii);
– Schronieniem dla pieszych pielgrzymów;
– Gościnnym domem dla osób ubogich, pragnących przeżyć rekolekcje i nawiedzić miejsca związane ze św. Franciszkiem.
Wspólnota rozpoczęła zbiórkę funduszy na dom, który ma stać się siedzibą filii.
Pełne przesłanie Księdza i obrazy z Greccio można zobaczyć:

   Świętego Franciszka za swojego patrona przyjął nie tylko papież Franciszek, lecz przede wszystkim założona przez świętego katolicka wspólnota żebrząca – Zakon Braci Mniejszych, czyli franciszkanie. Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe „Trzej Towarzysze” Prowincji Braci Mniejszych w Katowicach-Panewnikach przygotowało dla młodzieży wiele ofert, które proponują towarzyszenie w rozeznaniu drogi wiary w duchu św. Franciszka i św. Klary z Asyżu.
Jedną z nich jest wspólnota teatralna.
Podczas spotkań uczymy się podstaw gry aktorskiej, doskonalimy warsztat i dzielimy się Słowem Bożym, które jest źródłem naszych działań – wyjaśnia o. Kryspin, ich opiekun duchowy.
Cała, wieloosobowa grupa pod wodzą Magdaleny Pietnoczki, absolwentki Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach, aktorki i reżyserki widowiska, przybyła do Jaworzna, by podzielić się z wypełniającą po brzegi salę teatralną MDK publicznością spektaklem „Pewnego razu w Greccio” napisanym jakby na zamówienie Wspólnoty Betlejem.
   Jest to dynamiczna, rozśpiewana i roztańczona inscenizacja powstania najbardziej popularnego do dziś widowiska religijnego – szopki. Do ubogiego Greccio ma przybyć z niedalekiego Asyżu owiany już sławą świętości mnich Franciszek, który ze skromności nigdy nie przyjął święceń kapłańskich, został do końca życia diakonem. Biedacy liczą, że pomoże im wzbogacić się, uporać z codziennymi trudami życiowymi, więc z zapałem postanawiają pomóc przy stworzeniu oprawy do przedstawienia opowiadającego o narodzinach Boga w ludzkim ciele. Chcę uświetnić to niezwykłe wydarzenie z rozmachem – postanawiają zbudować wspaniałą szopę, wymościć ją stertami siana, z całej okolicy sprowadzić bydlęta. Liczą na pomoc sąsiada Paolo Castoramy, u którego można znaleźć wszystko! Lecz Franciszek gasi ich rozdęte pomysły. Ma być skromnie, bez przepychu, za to bogobojnie. Przypomina, że Betlejem oznacza Dom Chleba, zatem najważniejsze jest przyjąć Boga do siebie, z wiarą i w pokorze.
Aktorzy ruszają więc z bochnami chleba na widownię, by podzielić się tym, co dla każdego najważniejsze – chlebem powszednim. Wystarczyło dla każdego.
A jeszcze pojawił się na scenie najprawdziwszy, rozśpiewany Anioł – Magda Anioł, ze swym mężem Adamem Szewczykiem, którzy ogłosili cud prawdziwy. Nie znając franciszkańskiej grupy teatralnej, nie widząc wcześniej spektaklu napisali piosenkę “Greccio – reaktywacja”, która stała się naturalnym zwieńczeniem spektaklu.
Można jej posłuchać na YT: 

https://www.youtube.com/watch?v=H8PWEsHTMng

  Nic dziwnego, że widownia na stojąco podziękował oklaskami artystom, którzy stanęli pokornie przy drzwiach z puszkami, do których hojnie wrzucano datki z nadzieją, że KIERUNEK – GRECCIO, wyznaczony przez ks. Mirka, stanie się kiedyś i ich/naszym celem.

Post Author: MDK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.