KOSMOS W PLASTYCE

Przez dłuższy czas krążyliśmy wokół tematyki KOSMOSU. Każda z moich grup plastycznych, każdy wychowanek zetknął się z inspiracją naturą tak odległą i bliską zarazem. Skąd pomysł? Po eksploracji tematyki jaką były „Kolory koralowców”, kiedy to zastanawialiśmy się nad tym, czy my, mieszkańcy środkowej Europy, możemy naprawdę mieć wpływ na odległe rafy koralowe, zadaliśmy sobie pytanie o jeszcze dalsze rejony, pozaziemskie wręcz. I tak postanowiliśmy zgłębiać tajemnice piękna kosmosu. Oglądaliśmy wieczorne niebo zza okien naszej pracowni, ale i oglądaliśmy zdjęcia jakie w 2023 roku dzięki teleskopowi Jamesa Webba zmieniły nasze rozumienie wszechświata, pokazały one w jeszcze lepszej wersji jego oblicze, niesamowite zestawienia kolorystyczne, subtelności mgławic, piękno galaktyk, które człowiek mógł wreszcie ujrzeć, a wszystko dzięki 6 krotnie większemu od poprzedniego, najpotężniejszemu teleskopowi kosmicznemu należącego do NASA. Podałam dzieciom różnice w zdjęciach uzyskanych z obu teleskopów: Hubble’a i Webba.
Zachwyciły nas szczególnie kształty i kolorystyka mgławic, próbowaliśmy je namalować, oddać zamglenia, przenikanie kolorów, wszelkie subtelności, co przy pracy z farbami olejnymi na płótnach nie było takie proste – eksperymentowaliśmy. Używaliśmy też farb akrylowych i wodnych malując na papierze, a także kredek akwarelowych i pastelowych. Zrealizowaliśmy mini książeczki artystyczne, obrazy, rysunki, wyroby dekoracyjne i użytkowe szyte ręcznie, wyroby z gliny, prace ceramiczne, kartki okolicznościowe, projekty ubioru w postaci rysunków żurnalowych i prac przestrzennych na manekinie.
Zachęcałam dzieci do wizyty w planetarium, a także do tego, aby z okna swojego pokoju wraz z rodzicami oglądali przeloty ISS Zarya, którą ja obserwuję od dawna. Było mi bardzo miło, kiedy mogłam nauczyć ich orientacji na niebie i kiedy opowiadali o sukcesie dojrzenia stacji, oraz o umiejętności odróżnienia jej od innych obiektów. Zachęcałam do poszukiwania wiedzy, zachwytu naturą i do jej interpretacji w pracach plastycznych.
W pracowni tworzymy prace na różne tematy, kosmos był jednym z nich, jubileusz 550 lecia urodzin Mikołaja Kopernika był okazją do częstego powrotu tej tematyki. Wspomnieliśmy też kosmonautę, jedynego polaka który odbył lot w kosmos, Mirosława Hermaszewskiego – był on pod koniec lat 80 – ych gościem ówczesnego Domu Kultury w sali widowiskowej obecnego MDK, a było to wspaniałe spotkanie z dziećmi na którym byłam obecna wraz z rówieśnikami, co jako dorośli wspominaliśmy dzięki mojej pracy tutaj, miejscu pełnym moich dziecięcych wspomnień.
Dziękuję wychowankom za twórczą pracę i kosmiczne realizacje.

Instruktor Barbara Koczur: Zajęcia plastyczne, Szycie ręczne, Projektowanie ubioru, Techniki różne, Rysunek i Malarstwo

Post Author: MDK