MDKowski „Król rozrywki”, czyli celebrowanie człowieczeństwa

Premiera „Króla rozrywki” w wykonaniu MDKowskiego Błysku”, która odbyła się w 27 kwietnia 2024 r. w przepełnionej sali widowiskowo-koncertowej Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie, udowodniła, że współczesne pokolenie młodych ludzi, wbrew obiegowym opiniom starszych generacji, jest nie tylko niezwykle utalentowane, ale także pełne pasji, wyjątkowo pracowite i konsekwentne w działaniach. Twórcy tego zjawiskowego show wykorzystali to, co najlepsze w amerykańskim musicalu filmowym „The Greatest Showman” z 2017 roku – elementy dające możliwość zademonstrowania zdolności wokalnych i tanecznych artystów, widowiskową oprawę wizualną oraz przesłanie (ważne szczególnie dla ludzi u progu dorosłości) – by żyć w pełni, należy akceptować siebie i innych, walczyć z uprzedzeniami oraz dążyć do realizacji marzeń.
Wymowa spektaklu opiera się na twierdzeniu, że każdy człowiek jest unikalny, a różnorodność w społeczeństwie jest bogactwem, które należy pielęgnować. Epizody z życia głównego bohatera, Phineasa Barnuma (uważanego za jednego z prekursorów nowoczesnego przemysłu rozrywkowego), dowodzą, że w świecie, w którym często priorytetem są pieniądze i status materialny, prawdziwa wartość leży w relacjach międzyludzkich, miłości i przyjaźni, które są bezcenne. Wsparcie i zrozumienie, niezależnie od tego, kim jesteśmy i co osiągnęliśmy, znajdziemy w rodzinie, dzięki przyjaciołom i ukochanym osobom. To dzięki nim, nie dzięki wymiernym sukcesom, odczuwamy radość życia.
Nośnikiem tej wartości w przestawieniu w reżyserii Ewy Szpak są przede wszystkim sceny zbiorowe, niezwykle dynamiczne punkty musicalu, podczas których cała energia zespołu i historia łączą się w jedno. Choreografia zachwyca synchronicznością i energią, a jednocześnie pozwala, aby każdy z grupy wniósł coś wyjątkowego do występu. W solowych popisach wokalnych wykonawcy wyrazili swoje indywidualne umiejętności i emocje, a dowodem ich przekonującego, emocjonalnego zaangażowania był spontaniczny aplauz publiczności.
Oczywiście, w tego typu produkcjach kluczowe znaczenie mają także aspekty techniczne (dźwięk, oświetlenie, efekty specjalne) – ich poziom w „Królu rozrywki” zadowoliłby profesjonalnych aktorów! Pomysłowa scenografia i kostiumy przyciągały uwagę widzów, którzy z uznaniem komentowali staranność wykonania i dbałość o najmniejsze szczegóły.
Kuluarowe wymiany zdań sugerowały także, że spektakl spodobał się zaproszonym gościom reprezentującym władze miasta (w tym Panu Prezydentowi Jaworzna), co z pewnością może pomóc w podkreśleniu wartości kultury i sztuki w społeczności lokalnej, promocji talentów artystycznych oraz budowaniu więzi społecznej.
Nie są to wydumane opinie – uderzająca podczas spektaklu radość, z jaką artyści wykonywali powierzone im role, udzieliła się odbiorcom. Energia i pasja wykonawców przełożyła się na entuzjazm widowni, która po zakończeniu występu nie chciała opuścić sali!
Wszyscy czekają na następny projekt!
W rolach głównych: Igor Kasperczyk jako król rozrywki P.T. Barnum, Julia Rączka – jego żona Charity Barnum, Piotr Klocek – jego przyjaciel Philip Carlyle oraz czterdzieścioro innych: Agata Kasprzyca, Ala Pietrzak, Aleksandra Bojko, Aneta Chłosta, Dominik Kwieciński, Dominik Zybek, Eliza Sosnowska, Emilia Guja, Gabriel Urbanik, Hania Bara, Izabela Miłowicka, Julia Ankier, Julia Proksa, Karina Skwarczyńska, Karolina Żaba, laudia Czerwik, Lena Kasperczyk, Madzia Kłys, Maja Nocoń, Marcel Jankowski, Mateusz Kisała, Michał Faron, Michał Korczyk, Mikołaj Drabik, Olivier Skotnicki, Oliwia Romanowska, Paulina Moskal, Paweł Młynarz, Rozalia Gardoń, Sandra Pytlarz, Syuzi Harutyunyan, Szymon Hrapkowicz, Szymon Kołacz, Weronika Kramarczyk, Wojtek Najman, Zuzanna Hezner, Zuzanna Miśkowicz, Zuzia Ciołczyk. Wszyscy bardzo utalentowani – jak nie omieszkali poinformować publiczność.
Za całość produkcji w tym scenariusz i reżyserie odpowiadała Ewa Szpak, której pomagały: Natalia Smagacz – wokal, Klaudia Czerwik – choreografia, Małgorzata Pawlik – scenografia.

MDK

Post Author: MDK