Kolędy są chętnie wykonywane, ze względu na ich „ludzki”, rodzinny, bliski nam charakter. Pierwsza polska kolęda „Zdrów bądź królu anielski” powstała w XV wieku. W tamtym czasie znano zaledwie 9 kolęd, ale już wiek później było ich ponad 100. Większość współcześnie śpiewanych kolęd pochodzi z XVII wieku. Najstarsza polska kolęda pochodzi w 1424 i została spisana przez Jana Szczeknę, spowiednika królowej Jadwigi.
Trzeci dzień Festiwalu Kolęd i Pastorałek przebiegła w radosnej atmosferze – nic dziwnego, w tym dniu wszystkich, a szczególnie najmłodszych odwiedzał św. Mikołaj. Nie w każdym kraju podarunki dzieciaku otrzymują 6 grudnia. Odpowiednikiem naszego Mikołaja w Holandii jest Sinterklaas – w ostatnią sobotę listopada przybywa on do kraju statkiem i następnie na białym koniu przemierza ulice, nie zapominając odwiedzić nawet parę książęcą. We Włoszech istnieje zwyczaj przynoszenia prezentów przez złośliwą czarownicę, która nazywana jest La Befana. Lata na miotle, ma odrażający wygląd i przynosi dzieciom prezenty w nocy z 5 na 6 stycznia czyli w święto Trzech Króli. W Hiszpanii dzieci również otrzymują prezenty w dniu 6 stycznia. Przynoszą im je Trzej Królowie zwani Los Reyes Magos. Przed snem każde dziecko wykłada na parapet marchewkę dla wielbłądów, którymi podróżują królowie. W Rosji natomiast dzieci odwiedza Dziadek Mróz ze swoją pomocnicą Śnieżynką, która jest jego wnuczką. Przychodzi w dzień Nowego Roku. Do małych Belgów święty Mikołaj odwiedza dwa razy: najpierw 4 grudnia, żeby sprawdzić jak się sprawowały, a później 6 grudnia – już z prezentami. Tak jak w Polsce, niegrzecznym dzieciom przynosi rózgi.
W MDK żadne dziecko rózgi ani rózgą nie dostało. Przeciwnie – panie Jurorki były zachwycone, bo aż trzydzieści trzy podmioty wykonawcze zaprezentowały bardzo wysoki poziom. I uczniowie klas 4-8 i starsi ze szkół ponadpodstawowych i całkiem dorośli. Zapewne odwdzięczą się prezentami w postaci najwyższych wyróżnień. Rewelacyjne występy – zachwycają się chórem – dojrzałe wykonania, mimo młodych lat, perfekcyjna intonacja, świetne aranże!
A przybyli kolędować w wielu miejscowości (w kolejności występowania): z Łobzowa, Bukowna, Sławkowa, Olkusza, Gliwic, Połomia, Zabrza, Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Chudowa i Chrzanowa.
zdjęcia Natalia Urant