MÓZGU – NA POMOC! MÓZGOWI NA POMOC

W czwartek 8 maja o godz.17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie odbyła się konferencja dla rodziców dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu naszego miasta zorganizowana przez Gminę Miasta Jaworzna we współpracy z Wyższą Szkołą HUMANITAS w Sosnowcu na temat: ” Pomoc psychologiczna i wsparcie wychowawcze dla dzieci, młodzieży i rodziców”.
W konferencji uczestniczyli: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Jaworzna ds. oświaty i współpracy akademickiej Tomasz Jewuła, Dziekan Wydziału Psychologii Akademii Humanitas w Sosnowcu Marta Adamczyk, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie Irena Wojtanowicz-Stadler.
Była to konferencja otwarta – każdy mógł wziąć udział. Uczestnicy nie ponosili żadnych kosztów najpierw wysłuchując niezwykle ciekawych i krótkich wykładów, które prowadzili dr Anna Piętoń – psycholog i dr Maciej Paluch – psycholog, potem uczestnicząc w indywidualnych konsultacjach dla rodziców, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i trwały do godz. 20.00.
Konsultacje prowadziły mgr Marta Zaborowska – psycholog oraz mgr Iwona Słaboń – pedagog specjalny, diagnosta, terapeuta SI.
O jakich tematach, jakie problemy próbowali rozwiązać, lub chociaż zrozumieć rodzice w trakcie konsultacji, oczywiście wiedzą tylko zainteresowani, bowiem odbywały się indywidualnie i bez obserwatorów.
Natomiast wykłady skupiły się na podstawach psychologicznych i rodzinnych funkcjonowania dziecka, zatem na problematyce bardzo aktualniej i dotkliwie dotykającej współczesne rodziny. Były również próba oswojenia społeczeństwa z wciąż istniejącą, co najmniej, rezerwą wobec chęcią sięgania po pomoc do specjalistów od zdrowia psychicznego.
Wciąż nie rozumiemy do końca, co się dzieje z naszymi dziećmi, które cierpią na różnorodne dysfunkcje i niedostosowania, mają trudności z nawiązywaniem kontaktów społecznych nawet w łonie własnej rodziny.
Zasadniczym powodem okazuje się być natłok bodźców, które przytłaczają wręcz młodego człowieka. Dorosłego zresztą również. Wystarczy tylko zastanowić się nad nieprawdopodobnymi zmianami cywilizacyjnymi, technicznymi, jakie zaszły w ciągu bardzo krótkiego czasu ostatnich zaledwie trzydziestu lat. Szczególnie w byłych krajach bloku wschodniego, mocno zacofanego wobec zachodu. Zmiany przyspieszają w zawrotnym tempie, pojawiają się nie tylko coraz nowsze urządzenia ułatwiające życie, lecz także rewolucyjne wynalazki – szczególnie sztuczna inteligencja, wspaniała, a jednocześnie przerażająca horyzontem, za którym człowiek może zniknąć.
Jakże wchodzący w życie człowiek z nieukształtowanym mózgiem, który rozwija się wcale nie liniowo, spokojnie, lecz raptownie, skokowo, pozbawiony jednocześnie ostoi w doświadczeniu i tradycji ukształtowanej przez lata, to wszystko: autorytety, bazowa, niewzruszona wiedza, pomoc równie zdezorientowanych rodziców – nie jest mu wsparciem, może nie doznawać niepokojów, niepewności, nie czuć się zagubionym w świecie zupełnie nieznanym i tak niezwykle mobilnym.
Pani dr Anna Piętoń obiecała, że za jakieś osiemset lat nasz mózgi ten problem ogarną. Zmieni nam się czaszka – bardziej wypukła w części czołowej, gdzie rozwiną się ośrodki płata czołowego, odpowiedzialnego za mowę, koordynację, koncentrację, planowanie, natomiast tylna część się zapadnie, bowiem kontrola koordynacji ruchów i równowagi ciała, będzie niepotrzebna, gdy przestaniemy się poruszać. Wyśmienita pociecha! Już dzieci więcej czasu spędzają pochylone, pokurczone nad laptopami, zamiast pójść na spotkanie z koleżankami, kolegami w realu, urządzają konferencje telefoniczne, a lekcje wfu stają się katorgą, której uniknąć pomagają rodzice.
I tu niezbędna staje się wiedza – diagnoza – strategia i metody psychologiczne, którymi psychologowie postanowili się z rodzicami podzielić.
Obecny na spotkaniu pełnomocnik prezydenta, Tomasz Jewuła obiecał, że czwartkowa konferencja jest zarzewiem działań wzbogacających wiedzę rodziców, jak wspomóc w harmonijnym rozwoju psychologicznym własne dzieci w tych trudnych, niezwykle ciekawych (przypomina się przysłowie – mądrość ludowa, bardzo aktualna, traktowana jak przekleństwo: obyś żył w ciekawych czasach) okolicznościach, od których uciec się nie da, zbagatelizować nie wolno, więc trzeba zakasać rękawy, uruchomić mózgi i skorzystać z pomocy tych, którzy troszkę lepiej poznali mechanizmy ludzkiego mózgu, jego uwarunkowań i potrzeb.
Ale to już zależy od frekwencji, od chęci mieszkańców Jaworzna, dla których takie konferencje będą się odbywać. Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków stoi otworem i czeka.

Post Author: MDK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.