NIE DAMY SIĘ CHOROBIE!

Pandemia się nie skończyła, lecz szkoły i inne placówki oświatowe zostały uruchomione. Młodzieżowy Dom Kultury również. Oprócz kłopotów wynikających z Covidu 19, a więc różnorodnych obostrzeń sanitarno-higienicznych, doświadcza również innej dolegliwości. Oto dyrektor Szczepan Paliński przebywa na długoterminowym zwolnieniu lekarskim- życzymy z tego miejsca dyrektorowi szybkiego powrotu do zdrowia – więc jego obowiązki w tym trudnym okresie przejęła na siebie dotychczasowa wicedyrektor – pani Lucyna Stanisławska:. Ją zatem zapytam o przygotowania do nowego roku 2020/2021.

MłoDeK: MDK to placówka oświatowa, która ma na celu…

Lucyna Stanisławska: …przede wszystkim rozwijać zainteresowania i uzdolnienia, doskonalić umiejętności oraz pogłębiać wiedzę. MDK poprzez zajęcia pozalekcyjne realizuje zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne, opiekuńcze, prozdrowotne i sportowe. Ogólnie rzecz ujmując prowadzimy bezpłatne zajęcia pozalekcyjne wspierające rozwój dzieci i młodzieży. Kształtujemy poczucie własnej wartości i odrębności, ponieważ jest to podstawa do twórczego zaangażowania się w życie środowiska oraz otwarcia się na inne społeczności i kultury.

Przygotowujemy do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalny miasta. I co bardzo ważne -dostarczamy ciekawych propozycji spędzania czasu wolnego od szkoły, przez co kształtujemy nawyki ciekawego wykorzystania chwil rekreacji dla siebie. Uświadamiamy, że czas pozostający do własnej dyspozycji, to wartość, której nie należy marnować. Młodzieżowy Dom Kultury zajmuje zatem ważne miejsce w kształtowaniu właściwej postawy młodego człowieka.

MłoDeK: Kto decyduje, jakie koła funkcjonują w MDK?

Lucyna Stanisławska: Odbiorca:).

Ze statutu MDK wynika podział na zajęcia artystyczne, sportowe i naukowe, ale to, ile będzie kół w danym roku i jakie konkretnie, decyduje przede wszystkim zainteresowanie daną formą spędzania wolnego czasu od nauki ze strony dzieci, młodzieży i ich rodziców.

O zapotrzebowaniu na konkretne zajęcia świadczy liczba zapisanych uczestników podczas rekrutacji, liczba chętnych, którym nie udało się dostać na dane zajęcia i oczekują na listach rezerwowych oraz propozycje i prośby ze strony rodziców czy wychowanków wyrażone w czasie spotkań Rady Rodziców czy Rady Wychowanków.

Analizujemy wyniki rekrutacji pod kątem potrzeb środowiska, wsłuchujemy się w głosy wychowanków i ich rodziców i na bazie tego opracowujemy ofertę zajęć na następny rok szkolny. Ten system się znakomicie sprawdza, zatem z niego korzystamy.

MłoDeK: Jakie zajęcia cieszą się największą popularnością?

Lucyna Stanisławska: Od zawsze najbardziej popularne są zajęcia artystyczne: teatr, teatr tańca, teatr musicalowy,wokal, balet, taniec współczesny, rysunek, malarstwo, ceramika, warsztaty graficzne, nauka gry na gitarze i keyboardzie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się akrobatyka, wspinaczka sportowa, Akademia Przedszkolaka i Mały Kreator. W tym roku wyjątkowo chętnie wybierano warsztaty z robotyki oraz radiowe i filmowe.

MłoDeK: Co decyduje o popularności zajęć?

Lucyna Stanisławska: Niewątpliwie moda, którą kreują media. Telewizyjne programy taneczne wywołują popyt na zajęcia taneczne. Oczywiście również zapotrzebowanie na określone umiejętności – stąd sukces warsztatów informatycznych i robotyki. Zapewne również radość z występowania na scenie podczas śródrocznych i końcoworocznych pokazów. Może osiągnięcia, a tych mamy bardzo wiele, podczas przeglądów, konkursów, wystaw i festiwali. Pełna widownia, brawa, są dla młodego człowieka oznaką uznania jego umiejętności i talentów, wyrazem osiągniętego sukcesu, motywacją do dalszej działalności. Nie od rzeczy będzie też zauważenie, że niektóre zajęcia są bardziej popularne dzięki charyzmie prowadzących. A takich mamy większość :))

MłoDeK: W okresie pandemii nawet szkoły mają trudności z frekwencją. Czy to dotyka również MDK-u?

Lucyna Stanisławska: W chwili obecnej frekwencja niewiele różni się od tej z lat poprzednich, czyli jest wysoka. Inaczej sytuacja wyglądał na wiosnę, gdy po uruchomieniu zajęć stacjonarnych 25 maja MDK świecił pustkami. Rodzice woleli jednak w obawie przed epidemią zatrzymać dzieci w domu. Teraz oswoiliśmy się już z niebezpieczeństwem. Nie można przecież bez końca drżeć ze strachu i siedzieć w domu. Tak nie da się żyć. Oczywiście trzeba się chronić przed niebezpieczeństwem – i to staramy się zapewnić.

MłoDeK: Jakie zatem zmiany w funkcjonowaniu MDK wymusił Covid 19?

Lucyna Stanisławska: Gdy po decyzji MEN od 16.03 szkoły i placówki oświatowe zostały zamknięte, nauczyciele MDK przeszli w tryb pracy online, z powodzeniem prowadząc zajęcia internetowo. Jesteśmy zatem przygotowani do tej formy zajęć, jak również do zajęć w systemie hybrydowym.

W chwili obecnej pracujemy stacjonarnie, skrupulatnie przestrzegając Wewnętrznej Procedury Bezpieczeństwa określającej min. zasady przyjmowania wychowanków do MDK, zasady bezpieczeństwa obowiązujące dzieci i personel przebywający w placówce oraz postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenie dzieci lub personelu placówki. Szczegółowe informacje wraz załącznikami dostępne są na stronie MDK (www.mdk.jaworzno.edu.pl)

MłoDeK: Jakie są plany działania w bieżącym roku szkolnym?

Lucyna Stanisławska: Obawiam się, że rok 2020/21 może postawić przed nami wyzwania podobne jak w drugiej połowie minionego roku szkolnego. Może się okazać, że nie będzie możliwa realizacja wszystkich zaplanowanych imprez. Będziemy jednak dążyć do tego, aby zajęcia jak i przeglądy, festiwale i prezentacje dorobku poszczególnych kół odbyły się z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Powstał już harmonogram zaplanowanych imprez – mam nadzieję, że odbędzie się ich wiele. Szczególnie zależy mi na sztandarowym dla nas niewątpliwie, projekcie – Festiwalu Kultury Dzieci i Młodzieży „Jawor”, którego organizacji Młodzieżowy Dom Kultury podjął się samodzielnie – wcześniej byliśmy współorganizatorem. Mam nadzieję, że tym razem świętu różnorodnych talentów nie przeszkodzi pandemia. Nie damy się chorobie! I tego się trzymajmy. Życzymy sobie zatem bezpiecznego roku szkolnego.

MłoDeK: Przyłączam się z entuzjazmem do życzeń i dziękuję za rozmowę.

Post Author: MDK