NIEBEZPIECZNA SESJA

Współczesny świat jest pełen problemów i wyzwań. Często trudno się zorientować, z której strony nadciągnie niebezpieczeństwo. Jak nie kryzys, to pandemia, ludzie poirytowani, życie podporządkowane coraz większej ilości zakazów i nakazów – nawet grożą, że będzie się trzeba szczepić obowiązkowo. Jak żyć? – niejeden spyta: zaszczepić się niehonorowo, a bez szczepionki śmierć.Troje zdezorientowanych życiowymi wyzwaniami postanowiło udać się do wybitnej specjalistki od problemów psychicznych, pani psychiatryczki Ewy. Znacznie więcej – bo dwukrotnie sala widowiskowa MDK im. Jaworzniaków była wypełniona po brzegi, postanowiła wziąć udział w terapii, ale na miejscu obserwatorów bijących brawo i zaśmiewających się do rozpuku.
Pani Ewa stanęła przed nie lada wyzwaniem, bo oto dwóch panów źle się czuło w męskim wcieleniu – Jan (Jan Chabior), choć miał żonę i dwoje dzieci, czuł się kobietą. Michał (Łukasz Simlat), chłop z Mławy był gejem, a Anna (Hanna Konarowska) choć czysto polska hrabianka, nie mogła sobie poradzić z dziadkiem Żydem, którego za żadne skarby nie chciał uznać za rodzica jej rodzony ojciec, członek aktualnego rządu, jak wiadomo absolutnie czysto narodowego.
Brawurowa gra wyśmienitych aktorów musiał spotkać się z owacyjnym przyjęciem wyrafinowanej artystycznie jaworznickiej publiczności, chociaż słownictwo, delikatnie mówiąc, nieco nie współgrało z wysublimowaną tematyką spektaklu. Spektrum było pełne – od ch do wypier… Taka oto uroda współczesnego języka polskiego, który widać musi iść w sukurs pełnemu temperamentu i nieskrywanych emocji narodowi.
Wylała się więc rzeka nienawiści do wszystkiego co inne. Podana w sposób groteskowy, zagrana aktorsko przepysznie, więc ręce same składały się do braw. Jednak pani psychiatryczka nie udźwignęła napięcia. I bynajmniej nie chodzi o napięcie nerwowe pacjentów – sama potrzebowała pomocy, z którą leczeni ochoczo pospieszyli. Tym razem powód był absolutnie banalny – ona zdradziła męża, mąż zdradził ją, stąd rozpacz. Jan wyjaśnił problem przypowieścią o sądzie ostatecznym, na którym sam Pan Bóg przestawił Albertowi Einsteinowi niespotykanie skomplikowany wzór matematyczny, wg którego funkcjonuje człowiek. Genialny fizyk sprawdził dane i wykrył poważny błąd, wskazując go Bogu, który kiwnął głową z uznaniem dla spostrzegawczości i mądrości uczonego. Ale niczego nie zmienił.
Michał nachylił się więc do ciężarnej Anny i przekazał jej nienarodzonemu dziecięciu radę – lepiej się na tym świecie nie rodzić.
Owacje. Podobało się bardzo. Szczególnie Jan Chabior, który dał nieprawdopodobny popis talentu i humoru.  
I trudno inaczej, jeśli spektakl przygotowali:
#Pozytywni
SCENARIUSZ: Cezary Harasimowicz
Cezary Harasimowicz – polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Według scenariuszy Harasimowicza powstało osiem filmów fabularnych m.in. 300 mil do nieba, Seszele, Bandyta, Ekstradycja (III), Przeprowadzki, Kochankowie z Marony, Wróżby kumaka oraz seriale, a także spektakle Teatru TV. Od 1989 był kierownikiem literackim w studiu filmowym. Opublikował trzy powieści, w popularnym magazynie miał stałą kolumnę, gdzie ukazywały się jego opowiadania. Prowadził talk-show w telewizji. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
REŻYSERIA: Krzysztof Czeczot – polski aktor, dramaturg, producent i reżyser teatralny, telewizyjny oraz radiowy, pedagog, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, wykładowca PWSFTviT w Łodzi (doktor habilitowany) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Telewizyjną rozpoznawalność przyniosła mu rola Macieja Szymczyka, najbliższego przyjaciela Uli Cieplak (Julia Kamińska) w serialu TVN BrzydUla (2008–2009, od 2020). Zagrał tytułową rolę w filmowej biografii Zenona Martyniuka pt. Zenek (2020) a w Uchu prezesa ministra sprawiedliwości – Zbyszka.
EWA – Grażyna WOLSZCZAK – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
Zagrała m.in. w Rozmowach kontrolowanych, w filmie Krzysztofa Krauzego Gry uliczne, Hellenę w kręconej we Włoszech Balladzie o czyścicielach szyb i czarodziejkę Yennefer w Wiedźminie.
ANNA – Hanna KONAROWSKA – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, prawnuczka Jana Parandowskiego, wnuczka aktora Andrzeja Szczepkowskiego, córką aktorów Joanny Szczepkowskiej i Mirosława Konarowskiego oraz młodszą siostrą aktorki Marii Konarowskiej. Widzom znana jako policjantka Renata z serialu “Pitbull”, naiwna sekretarka Marysia w kultowym filmie “Lejdis” oraz z filmu Janusza Kondratiuka “Milion Dolarów”, gdzie wcieliła się w rolę bezwzględnej Matyldy.
JAN – Janusz CHABIOR – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy.
Wielokrotnie nagradzany za rolę Wiktora w spektaklu Made in Poland Przemysława Wojcieszka, która przyniosła mu Złote Lwy w Gdyni. Wystąpił gościnnie w serialach TVP, takich jak Lokatorzy ], Na dobre i na złe, Egzamin z życia czy Pitbull (2005) oraz Polsatu – Adam i Ewa, Świat według Kiepskich . W 2009 przyjął rolę Artura Jaśkiewicza, redaktora naczelnego pisma „Kraj” w telenoweli TVN Na Wspólnej, a w 2011 trafił do obsady serialu kryminalnego TVP1 Komisarz Alex w roli patologa Leona Bergera. Wystąpił jako Antoni w serialu Ucho Prezesa (2017–2019).
MICHAŁ – Łukasz SIMLAT – (ur. w Sosnowcu) – polski aktor. Jego teatralne dokonania artystyczne zostały wielokrotnie docenione i nagrodzone. Krytycy podkreślają bogactwo środków artystycznych, jakie aktor ten potrafi wydobyć i zastosować w kreowaniu różnych – często zupełnie kontrastowych – postaci. Ostatnio możemy podziwiać go zarówno na dużym ekranie, w takich filmach jak: “Boże Ciało” lub wcześniejszy “Wymyk”, a także w serialowych rolach. W “Pod Powierzchnią” wciela się w rolę Macieja Kostrzewy. Widzowie mogą go też pamiętać z komediowej roli w “Brzyduli”.

Post Author: MDK