W kilka dni po śmierci nieodżałowanego Emiliana Kamińskiego na scenie MDK pojawił się Teatr Kamienica ze spektaklem Nie ma lekko. Autor komedyjki, Jean – Claude Islert (1945) francuski filozof i dramaturg, postanowił rozbawić widownię rozważaniami nad zdecydowanie niedobranymi parami. Oto rozwiedziony pond pięćdziesięcioletni pan profesor Édouard (Jan Jankowski) pozwala się uwieść Sarze (Adrianna Dorociak), lat zaledwie dwadzieścia, która to panienka nie ma talentu do matematyki, a chciałaby zdać egzaminy. Jego była żona Marion (Małgorzata Sadowska), choć po rozwodzie, wciąż czuje się związana z byłym mężem, toteż pojawia się w trakcie czułego tet-a-tete, by poprosić o… błogosławieństwo na nowej drodze życia z młodzianem młodszym zaledwie o lat dziesięć. Rozwodnicy mają wspólne dziecko, córkę Julię (Natalia Smagacka), którą uwiódł Marco (Kacper Kuszewski), czterdziestoparoletni poeta, który właśnie boryka się z bolesnymi problemami natury egzystencjalnej, bowiem rodzice pozbawili go mieszkania i kieszonkowego!
Perypetie pokręconych postaci, mnóstwo sytuacji qui pro quo, komedia absurdalnych pomyłek z nieistniejącym elektrykiem ze wschodu w tle, bawiła widzów wybornie, choć niespecjalnie wymagała wysiłku intelektualnego, lecz przecież dobra zabawa nie musi polegać na rozwiązywaniu trudnych problemów umysłowych. Wręcz przeciwnie.
Ważne, że widowisko zagrane było wybornie, co nie powinno dziwić, jeśli spojrzeć na dorobek aktorski występujących.
OBSADA
Édouard: Jan Jankowski (1961) w dorobku ma kilkadziesiąt ról i rólek filmowych, za które zdobył nagrodę za pierwszoplanową rolę męską w filmie Sam pośród swoich na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku oraz nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana przez tygodnik „Ekran” dla najlepszego młodego aktora za rolę w filmie Sam pośród swoich. Jednak popularność przyniósł mu udział w serialach: W labiryncie, w Radiu Romans, Złotopolskich, Czułości i kłamstwach, Samym Życiu, M jak miłość i Pensjonacie pod Różą, Pierwsza miłość. Zagrał również wiele postaci epizodycznych w sitcomie Świat według Kiepskich.
Marion: Małgorzata Sadowska, związana z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, wystąpiła w wielu filmach (m.in. U Pana Boga za miedzą, w ogródku, Prawo Agaty, Anna German i innych) w serialach (Na wspólnej, Na dobre i złe, Ojciec Mateusz i.in,) oraz w dubbingu (m.in. Wiedźmin, Megamocny X-Men)
Sarah: Adrianna Dorociak Absolwentka wydziału wokalno-aktorskiego (specjalność musical) na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na scenie zadebiutowała w 2016 roku w spektaklu „Zwierzęta Doktora Dolittle” jako tancerka-akrobatka. Zdobyła nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za dwa znakomite debiuty teatralne w spektaklach „Ożenek” i „Lekko nie będzie”.
Julie: Natalia Smagacka. Aktorka i wokalistka. Absolwentka Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Wokalistyki w specjalności musical na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jest finalistką 9 edycji programu „The Voice Of Poland”. Użyczyła swojego głosu Ciri – głównej bohaterce serialu Netflix „Wiedźmin”.
Marco: Kacper Melchior Baltazar Kuszewski (1976 ) – polski aktor filmowy i dubbingowy, wokalista i osobowość medialna. Ogólnopolską rozpoznawalność zdobył dzięki roli Marka Mostowiaka w serialu M jak miłość oraz występom w telewizyjnych programach rozrywkowych: Jak oni śpiewają, Jaka to melodia?, Taniec z gwiazdami i Twoja twarz brzmi znajomo.
Reżyserem spektaklu i autorem opracowania muzycznego był Tomasz Sapryk.