Konkurs o Złote Pióro Prezydenta Jaworzna obchodzi właśnie jubileusz dwudziestolecia istnienia. Zaczynał skromnie – jako pomysł jaworznickiego poety, znanego najbardziej z fraszek, które publikuje do dziś na łamach miejskiej pracy, prezesa Stowarzyszenia Twórców Kultury Jana Ryszarda Drąga i ówczesnej dyrektor Biblioteki Haliny Żuczek.Początkowo zainteresowanie było raczej skromne. Ale gdy do jury powołano redaktora radia Katowice Macieja Szczawińskiego, poetę i pisarza konkurs nabrał rumieńców. Postanowiono wówczas wydawać zbiorek wszystkich nadesłanych tekstów, by każdy uczestnik mógł przeczytać swój tekst i porównać go z innymi.
Dziś jaworznicki konkurs na wiersz i opowiadanie dociera do niemal każdego zakątka Polski, zgodnie z nazwą: Ogólnopolski Międzyszkolny Konkurs Literacki.
Z okazji jubileuszu prócz zwyczajowego wręczenia piór: złotych, srebrnych i brązowych odbyły się również imprezy towarzyszące – warsztaty poetyckie i koncert do udziału w którym zostały zaproszone zespoły z MDK im. Jaworzniaków. Wystąpiły Czadowe dzieciaki ze spektaklem Androidy. Widownia, szczególnie najmłodsza z przejęciem sekundowała młodym aktorom, którzy starali się przekonać, że trzeba dbać o naszą Planetę. Zaśpiewała Alicja Pytlak (w trzech odsłonach – z Pauliną Drobisz, z Tercetem Niezwykle Niepokornych, który okazał się być duetem, bo trzecia się rozchorowała – i solo w barwach liceum, które właśnie kończy). Wystąpił również sztandarowy zespół taneczny Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków – Digerido.
Za rok konkurs ma zmienić formę – warto więc wcześniej zapoznać się z nowym regulaminem, żeby nie było niespodzianek.
Telewizja MDk przy tym była – za kamerą i konsola akustyczną stali: Gabriela Wyszkowska i Grzegorz Gołas.