PASTORAŁKI OD UCHA DLA ŚWIĘTEGO MALUCHA

W sobotę 13 stycznia mieszkańcy Jaworzna mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym, jakim był finałowy koncert Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Atmosfera świąteczna wypełniła przestrzeń, a artyści dostarczyli publiczności niezapomnianych chwil muzycznej ekstazy.

Organizatorka XXI Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” p. kier. Renata Gacek rozpoczęła muzycznie, bo przecież z zawodu jest nauczycielką muzyki: Zaśpiewajmy pastorałkę od serca i ucha, gdy za oknem biała śniegu poducha, Już Pan Jezus w żłobie leży, na wyścigi każdy bieży, zobaczyć Malucha. I równie muzycznie, choć już bez rymów i melodii powitała wszystkich przybyłych z różnych stron Polski laureatów Złotej Kantyczki i honorowych patronów Festiwalu – ks. bp. Piotra Skuchę i (zaocznie) prezydenta Pawła Silberta.
Festiwal Kolęd i Pastorałek to coroczne wydarzenie, które zdobyło uznanie wśród mieszkańców Jaworzna i okolic. Jest etapem będzińskiego XXIX Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który daje szansę lokalnym artystom, zarówno solistom, jak i zespołom, zaprezentować swoje umiejętności w interpretacji tradycyjnych pieśni świątecznych.
  Sala koncertowa Młodzieżowego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a publiczność entuzjastycznie reagowała na każde wykonanie. Muzyczne emocje rozpoczęły się od pierwszych dźwięków sześcioletniej Michaliny Zalewskiej z Bukowna, która zaśpiewała „Zanim gwiazdy blask, tworząc niepowtarzalny klimat świąt Bożego Narodzenia.
     Na scenie pojawili się utalentowani soliści oraz zespoły, które prezentowały różnorodne interpretacje kolęd i pastorałek. Od klasycznych aranżacji po nowoczesne, pełne energii wykonania – każdy artysta wnosił coś wyjątkowego do koncertu. Świetnie dobrana lista utworów obejmowała zarówno znane kolędy, jak i mniej popularne pastorałki, co sprawiło, że publiczność miała okazję do odkrywania nowych muzycznych perełek w wykonaniu laureatów pierwszych miejsc.
     Nie tylko sama muzyka dostarczała uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Oprawa wizualna koncertu również zasługuje na uznanie – kolorowe światła, efekty sceniczne i starannie przygotowane kostiumy artystów tworzyły magiczną atmosferę, wprowadzającą publiczność w świąteczny nastrój.
    Zachwyt wzbudziła Kinga Kasprzyk z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, laureatka nie tylko Złotej Kantyczki, lecz również Międzynarodowego Konkursu Iveria Brilant w Gruzji, która wykonała z własnym akompaniamentem fortepianowym egzotyczną kolędę Greccio.  Zasłużone owacje zgarnął, tradycyjnie już, bowiem zespół Duet Cud z Limanowej nie pierwszy raz przyjechał do Jaworzna, by po góralsku, z przytupem zaśpiewać na chwałę Dzieciątka i „Panienki Maryji”.

Jednak wszyscy wykonawcy w najwyższym napięciu czekali na werdykt utrzymywany w ścisłej tajemnicy – któż w tym roku na tyle zachwycił surowe panie Jurorki Halinę Darkowską, Barbarę Srokę i Renatę Gacek? Kogo pobłogosławi, komu wręczy statuetkę Złotej Kantyczki jego Ekscelencja? Napięcie rosło, aż nastąpiła DETONACJA!, a raczej The Tonacja MDK z Zespołu Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach. Wykonali jedną z najbardziej znanych i lubianych kolęd, udowadniając, że najważniejsze jest znakomite wykonanie, nie zaś wyrafinowane wydziwianie – Przybieżeli do Betelejem. Poprawili pastorałką „Idzie kolęda” i oto bp. Piotr Skucha idzie na scenę z tabliczką, na której widnieje napis Złota Kantyczka i nazwa katowickiego zespołu. Tajemnica objawiona – czas na błogosławieństwo, którego biskup nie pożałował również zebranym w sali widowiskowej wszystkim wykonawcom, ich nauczycielom, rodzinom, przyjaciołom a także dostojnym gościom i fundatorom.
Fundatorami nagród byli:
Wydział Edukacji UM w Jaworznie, Młodzieżowy Dom Kultury im Jaworzniaków, Fundacja “Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, TAURON Wytwarzanie, Stowarzyszenie Arete, Wydział Promocji Kultury i Sportu UM w Jaworznie.
Złotą Kantyczkę oraz nagrodę dla jej zdobywcy ufundował, tradycyjnie, jak co roku, ks. bp. Piotr Sucha.

Nagrodę specjalną Prezydenta m. Jaworzna Pawła Silberta zdobyła Anna Laskowska z Chudowa.

Dla tych, którzy przybyć nie mogli na przedpołudniowy koncert ważna informacja – za tydzień, w sobotę 20 stycznia o 17.00 i dzień później, w niedzielę 21, o 11.00 Zespół Instrumentalno Wokalny Zadyrygowani pod batutą Natalii Smagacz zaprasza na Koncert Kolęd, Pastorałek i Piosenek Zimowych.

Z OSTATNIEJ CHWILI
Jury MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOLĘD I PASTORAŁEK im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie 14 stycznia 2024 r.w składzie:
Przewodniczący: Maestro Wiesław Ochman, artysta – śpiewak
Członkowie: prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dr hab. Teresa Krasowska, prof. Instytutu Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. ks. Paweł Sobierajski, prof. – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach ogłosiło wyniki.
W kategorii: soliści – dorośli – dwie panie, które zostały w Jaworznie wytypowane do Finału Festiwalu zajęły
– Solistka Kinga Kasprzyk z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej – nagroda 3.000 zł ufundowana przez Starostę Będzińskiego Pana Sebastiana Szaleńca – drugie miejsce
– Solistka Aleksandra Jedyńska z Młodzieżowego Domu Kultury w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach – nagroda 500 zł ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Będzina i nagroda karta podarunkowa o wartości 500 zł ufundowana przez Wójta Gminy Psary Pana Tomasza Sadłonia – trzecie miejsce.

zdjęcia Alex J. Tura