Z myślą o 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zachęcam wychowanków do wykonania kokardy narodowej. W listopadzie omówiłam Wam prawidłowe proporcje, wymaganą wielkość oraz kolejność zastosowanej kolorystyki, wspominając o początku XVIII wieku, kiedy to wprowadzono białe kokardy przypinane do kapeluszy polskich żołnierzy. Ponownie białe kokardy przywrócono podczas powstania listopadowego i styczniowego. Obecnie funkcjonujące zestawienie kolorystyczne uregulowane w XIX wieku, a mianowicie biały, jako ważniejszy, umieszczony jest w środku a czerwony na zewnątrz, nawiązuje do godła Polski. Również wtedy przybliżyłam Wam genezę symboliki barw narodowych, ciekawostką jest fakt że odcienie czerwieni, jej nasycenia, na przestrzeni lat ulegały zmianom. Jeśli chcesz abym przypomniała wiadomości z zakresu genezy i szczegółów dotyczących kolorystyki symboli Polski zachęcam do kontaktu.
Potrzebne będą:
Papier biały i czerwony
Ołówek, linijka, nożyczki, cyrkiel, klej
1. Wycinamy:
dwa paski białego papieru
szer. 3 cm i dł. 29,7 (czyli tyle, ile wynosi długość kartki o formacie A4)
szer. 1 cm i dł 10 cm
dwa paski czerwonego papieru
szer. 4 cm i dł. 29,7
szer. 1 cm i dł 10 cm
kółko z białego papieru o średnicy 2,5 cm
kółko z czerwonego papieru o średnicy 4,5 cm
2. Dwa czerwone paski składam w harmonijkę, ale wykonuję to spokojnie aby zachować równe odległości pomiędzy zagięciami, mogą one wynosić około 9 mm. Zaginam papier przy pomocy linijki, ustawiając ją wzdłuż brzegu stołu, w ten sposób z łatwością papier kieruję do góry.
3. Biały pasek papieru dopasowuję do czerwonego układając harmonijkę.
4. Sklejam na końcach biały i czerwony papier.
5. Sklejam dwie części, uzyskujemy w ten sposób obręcz.
6. Kształtuję kokardę – wywijam harmonijkę w taki sposób aby biała część znalazła się pośrodku.
7. Naklejam białe kółko na białą część trzymając całość dłuższy czas, aż do zastygnięcia kleju. Następnie naklejam czerwone kółko na tylną część kokardy.
8. Od spodu naklejam wąskie paski, biały po lewej, czerwony po prawej stronie.
Można wykonać samodzielnie mniejszą kokardę, należy zachować przy tym proporcje.
Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam, Instruktor Barbara Koczur