POETYCKI I MUZYCZNY PATRIOTYZM

Źródło (etymologię) słowa PATRIOTYZM niektórzy wywodzą od podobnego brzmieniowo słowa „partia” – lecz to błąd kardynalny. Patria (stąd patriotyzm) to po łacinie Ojczyzna. Partia (też łacina) natomiast, jak np. partia towaru, partia operowa, to po prostu „część jakiejś całości” – (Słownik języka polskiego). Słowo patriotyzm oznacza zatem miłość do ojczyzny, jej krajobrazu, jej tradycji, historii i jej mieszkańców, bez różnicowania na ich poglądy, wyznania, nawet kolor skóry – także jej mankamentów, bo w świecie fizycznym doskonałe jest tylko koło, ale zbyt okrągłe kształty, szczególnie własne, specjalnie nie cieszą. Niewątpliwie o patriotyzm należy dbać, patriotyzm należy cenić, pamiętając, że każdy czas wymaga patriotyzmu innego rodzaju – jest patriotyzm czau wojny i czasu pokoju, czasu braku suwerenności i pełnej wolności. Pani Ewa Szpak, mając na uwadze nauczycielską powinność wychowywania młodzieży w duchu patriotycznym od wielu lat zaprasza do trudnego konkursu, który składa się z kilku (partii) elementów eliminacyjnych. Czteroosobowe ekipy (partie) mają składać się z dwóch podgrup – dwojga recytatorów i dwojga pieśniarzy, którzy oceniani są indywidualnie, a jednocześnie gromadzą punkty dla całej szkoły. Opłaca się więc zaprezentować jurorom umiejętności całej czwórki – brak chociaż jednego sprawia, że szkole może punktów zabraknąć. W tej odsłonie konkursu jurorami byli p.p. Krystyna Sokół – przedstawicielka LOK, Natalia Smagacz i Piotr Krawczyk (muzycy) oraz Konstancja Zarzycka i Zbigniew Adamczyk (poloniści).
– Czym dla pani jest Wojewódzki Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej? – pytam podchwytliwie panią Ewę Szpak, pomysłodawczynię, organizatorkę konkursu i donatorów, a jednocześnie konferansjerkę wtorkowego turnieju.
– Konkurs organizuję od ponad 15 lat. Mam do niego sentyment, bo byłam pomysłodawcą organizowania tego konkursu tutaj, w budynku MDK. Poza tym serce mi się raduje, widząc, jak dużo szkół się zgłasza, a samym uczestnikom, nawet uczniom szkół podstawowych, sprawia przyjemność zaprezentowanie repertuaru niekoniecznie modnego – patriotycznego. Jak potrafią swój patriotyzm wyrazić poprzez słowo, ale też odpowiednią postawę.
– Jak ocenia pani poziom występów?
– Oczywiście wszyscy byli wspaniali, a niektórzy fenomenalni. Dziękuję im serdecznie, że chciało im się przygotować do tego trudnego konkursu, że przyszli tak wspaniale przygotowani, tak ślicznie ubrani. Chapeau bas!
– Ale jednak, musi Pani przyznać, nie wszystkie występy były idealne. Jurorzy przecież nie wszystkich uczestników ocenili najwyżej.
– Oj tam. Jurorzy mają swoje zadanie. Muszą być krytyczni i za to im bardzo dziękuję. Ja nie muszę.
Zatem, by nie przedłużać: wyniki.
Szkoły podstawowe
Kategoria poezja:
I miejsce – Justyna Mrożek z SP 3
II miejsce – Justyna Smalec z SP 7
III miejsce – Natasza Suszcz z SP 2
Wyróżnienie – Paweł Jachymczyk z SP 15
Wyróżnienie za charyzmę – Kamil Jaromin z SP 15
Kategoria pieśń:
I miejsce – Antonina Sikora z SP 3
II miejsce – Aleksandra Daniłowska z SP 7
III miejsce – Weronika Baran, Jakub Gęborski, Jakub Wrona, Franciszek Chowaniak z SP 2
Wyróżnienie – Tymoteusz Grzywa z Zespołu Szkół Szkolno-Przedszkolnych nr 1
Wyróżnienie – Małgorzata Kłos z SP 5
Szkoły ponadpodstawowe
Kategoria poezja:
I miejsce – Łukasz Maliszczak z I LO
II miejsce – Aleksandra Bojko z II LO
III miejsce – Julia Lofek z I LO
Wyróżnienie – Jakub Klimczyk z ZSP 4
Kategoria pieśń:
I miejsce – Julia Rączka z III LO w Bielsku-Białej
II miejsce – Hanna Moćko z zespołem z LO 3
III miejsce – Mateusz Siewniak, Gabrysia Michalczewska, Zosia Lipska z I LO
Wyróżnienie: Anna Smoleń z II LO
W kategorii zespołowej dla szkół podstawowych
I miejsce SP 7, II miejsce SP 15, III miejsce SP 2
W kategorii zespołowej szkół ponadpodstawowych
I miejsce I LO, II miejsce II LO, III miejsce II LO w Mysłowicach

Organizatorzy konkursu Śląska Organizacja Wojewódzka Ligi Obrony Kraju w Katowicach i Urząd Miejski Miasta Jaworzno, współorganizatorzy: Młodzieżowy Dom Kultury, I Liceum Ogólnokształcące, LOK Jaworzno
Obecni byli: Leszek Waligóra – Prezes ŚlOW LOK, Ryszard Kasprzyk – I wiceprezes ŚlOW LOK
Fundatorzy pucharów i nagród: Miasto Jaworzno, ŚIOW LOK, Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach, I LO, MDK

Post Author: MDK