Witam, była teoria, była praktyka w zakresie nauki techniki Dulfera. Pora na podsumowanie i rozpracowanie innej formacji skalnej na naszym obiekcie. Rysę mamy opanowaną.
Błędy popełniane przez zaawansowanych:
Podstawowym błędem popełnianym przez zaawansowanych wspinaczy jest próba przyjęcia pozycji odpoczynkowej – co wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem drugiej kończyny.
Proponuję takie zaplanowanie wspinaczki aby miejsce odpoczynkowe umieścić bezpośrednio przed lub po odcinku pokonywanym techniką Dülfera.
Ćwiczenia pomocnicze w eliminowaniu błędów:
Korzystanie tylko z oznakowanych chwytów – ustalamy odległość między chwytami tak aby wymuszały one prawidłową postawę ciała / przykładowe odległości w punkcie 3 / .
Schodzenie drogami wspinaczkowymi – przy nauce odciągu utrwala kolejność przechwytów .
Ćwiczenie z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej : zadajemy wspinaczowi zadanie wspięcia się na drabinkę w ten sposób aby pomiędzy dłońmi a stopami była zawsze taka sama liczba szczebli / np. 3/
To samo ćwiczenie na ścianie wspinaczkowej – pomiędzy dłońmi a stopami zawsze taka sama liczba chwytów / np. jeżeli chwyty rozmieszczone są co 20 cm – ilość dozwolonych chwytów 2 /. Wymusi ona na wspinaczu określoną pozycję ciała.
Przy trudnościach z utrzymaniem łukowatej pozycji ciała – zalecam ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, np. wznosy nóg w zwisie na drabinkach gimnastycznych, nożyce poziome w leżeniu, klasyczne brzuszki , skrętoskłony itp.
Kryteria oceny.
Poziom – początkujący
Wspinacz przyjmuje poprawną sylwetkę, zachowuje odpowiednią odległość stóp od dłoni, a także kolejność ruchów .
Potrafi w poprawny sposób pokonać krótkie drogi 3 – 4 m. techniką odciągu.
Poziom – zaawansowany
Wspinacz potrafi połączyć technikę odciągu z techniką na tarcie, potrafi wykorzystać technikę odciągu w zmieniających się warunkach na ścianie. Wykonuje kolejne przechwyty płynnie i potrafi pokonać całą drogę 1 techniką – dł. drogi przynajmniej 7 – 8 metrów.
Pytania kontrolne.
Które mięśnie tworzą linię siły podczas wspinaczki t. odciągu?
Jakie formacje skalne są niejako stworzone pod Dülfera?
Czym się różni technika odciągu od techniki Dülfera?!:)
Jaworzno 10.05.2020 r.
Opracował Grzegorz Tucki, Pzdrawiam.