RĘKOPIS ZNALEZIONY W WINDZIE

czyli popandemiczny Konkurs Talentów „Szału nié ma”.

Ponieważ XI Konkurs Talentów „Szału nié ma”, wymyślony przez niepowstrzymanego, niezniszczalnego i niezmiennie pełnego entuzjazmu pana Zbigniewa Adamczyka, odbył się 23 stycznia 2023 roku, w Dzień Pisma Ręcznego, organizator nie tylko umożliwił jurorom sporządzanie notatek w eleganckich kalendarzach książkowych za pomocą gustownych długopisów (bez zbędnych tabel z kryteriami, nazwiskami wykonawców i skalą punktową), ale też przebiegle sprawił, że leniwy gryzipiórek, wyznaczony przez wszechmocnego organizatora do napisania artykułu o wydarzeniu, znalazł przypadkiem w windzie MDK1 tajemniczy rękopis zawierający bezcenne informacje o jedenastej edycji szalonego konkursu, dzięki czemu nie musiał wić się w mękach twórczych przed monitorem, ograniczając się właściwie do przepisania obszernych fragmentów manuskryptu:
„Pokoju o numerze, na który opiewała delegacja, nie mogłem znaleźć. Dotarłem najpierw do Wydziału Werterycznego, potem do Wydziału Dezinformacji, gdzie jakiś urzędnik z Sekcji Ciśnień Na polecił mi udać się na trzecie piętro, lecz tam nikt nie chciał nawet ze mną mówić. Błądziłem pośród mnóstwa tytułów i rang, a każdy korytarz pełen był energicznego stąpania, strzelania drzwiami i palcami, a w te kafkowskie odgłosy wnikały szklanną muzyką dalekie dzwoneczki, jakby sankowych janczarów. Chodziłem uparcie od pokoju do pokoju i jak najęty zadawałem pytania, na które udzielano mi fałszywych odpowiedzi; znajdowałem się wciąż na zewnątrz ożywiającej Gmach nieustannej fluktuacji tajności, ale musiałem przecież, u licha, wniknąć w nią – i wreszcie się udało – dowiedziałem się, że pomyliłem instytucje. Kiedy znalazłem się we właściwym budynku, zostałem powitany w atmosferze życzliwości, która wlała w moje serce otuchę. Udało się bez żadnych przeszkód, odwlekań i rozwlekłych załączników do wniosku – Urząd Miasta wyraził zgodę na współorganizację XI Konkursu Talentów. Pieniądze na nagrody dla uzdolnionych dzieci i młodzieży otrzymałem nie tylko od Wydziału Promocji, Kultury i Sportu, Wydziału Edukacji, ale Grupy Cargo (i to bez specjalnych zabiegów z mojej strony). Pozostało określić kolejność uczestników, zaprosić jurorów i zakupić nagrody.
[…]
O, w tym roku wielu… 26 podmiotów wykonawczych, ale 41, 42…50 osób! Przede wszystkim przedszkola (7, 14, 18, Odział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 19), szkoły podstawowe (5, 15, 19, 20), jedna osoba z ponadpodstawowej, jedna MDK, kilka z MCKiS KLUB NIKO. Ze zgłoszeń wynika, że można wyróżnić kilka kategorii. Tak zrobię.
[…]
Kategorie: muzyka instrumentalna, wokal, recytacja, taniec, plastyka.
[…]
Kolejność występów – bezwzględnie wymieszać kategorie.
[…]
Dużo przedszkoli – do jury przydałby się specjalista. Zdecydowałem się szybko – przecież mamy panią profesor Akademii Przedszkolaka, mającą odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, Katarzynę Górecką. Uosobieniem artyzmu będzie Małgorzata Wosik – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, parająca się starożytną, szlachetną sztuką wytwarzania wyrobów ceramicznych. No i trzecia osoba – może wicedyrektor się zgodzi. Wprawdzie to tylko polonistka, o sztuce nie ma bladego pojęcia, żadnego doświadczenia, inwencji twórczej i krzty talentu, ale – wicedyrektor. Pokręcony ten świat.
[…]
Jury samo sobie podzieli wykonawców na kategorie, dam im tylko kolejność występów, po co tyle papyru marnować. O! Każda jurorka dostanie kalendarzo-notatnik i długopis, niech sobie notują, jak chcą.
[…]
No i bardzo dobrze wyszło, jak zwykle.
[…]
Urzekające były te popisy florystyczno-faunistyczne, radosne wymachiwanie drobniutkimi rękami i nogami, tworzące na scenie obraz barwnej improwizacji. I motyw przewodni się znalazł – Pani Żaba (w różnych sytuacjach i na różnych etapach życia). A jak pięknie po polsku zaśpiewały Ukrainka, Milena Karczenko („Na wyspach Bergamutach”) oraz Chinka Yuhan (Hania) Wang „Piłka Oli” (w Polsce mieszka od dwóch lat!), filologiem polskim jestem, to wiem najlepiej.
[…]
A jaki profesjonalny konferansjer mi pomógł! Charyzmatyczny człowiek estrady! Piotrek z PM 7. Miejmy nadzieję, że ulżył nieco jurorkom, wypowiadając bezpretensjonalne opinie na temat występów. I na zaletach płci niewieściej się zna, i na modzie…
[…]
Jeszcze tylko wydusić protokół od jury. A mogłem poprosić mężczyzn – może szybciej by było.
[…]
Protokół z werdyktem wyduszony:

TANIEC

I MIEJSCE – „Kotki”, PM nr 7
II MIEJSCE – „Stokrotki”, PM nr 18
III MIEJSCE – zespół „Skaczące Nutki”, MCKiS KLUB NIKO

RECYTACJA

I MIEJSCE – Alicja Habowska
II MIEJSCE – Marcelina Porwit, PM nr 18
III MIEJSCE – Hanna Woźnica, PM nr 18

WYRÓŻNIENIA:

Hanna Wilczek – PM nr 18
Ewa Żurawek – PM nr 18

ŚPIEW

I MIEJSCE – Emilia Ciupek, MCKiS KLUB NIKO
II MIEJSCE – Yuhan Wang (czyt. Hania Wang) – PM nr 18
III MIEJSCE – Zosia Psiuk, SP nr 5

WYRÓŻNIENIA:

Milena Karczenko – PM 18
Natalia Solarz – PM 18, MCKiS Klub NIKO
grupa „Żabki” – PM nr 7
„Playback Show” – PM nr 14
Alicja Habowska – MCKiS KLUB NIKO
Pola Proksa – MCKiS KLUB NIKO

PLASTYKA

I MIEJSCE – Aleksandra Mazgaj, MDK

INSTRUMENTY MUZYCZNE:

Przyznano dwa wyróżnienia:

Nikola Banasik (flet) – SP nr 4, zgłoszenie indywidualne
Hanna Woźnica (pianino) – PM nr 18, zgłoszenie indywidualne

[…]
Jak dobrze, że pracownia Małgosi Wosik działa prężnie – do stosów nagród dodałem ręcznie robione medale: za trzecie miejsce – leżące, za drugie – stojące i za trzecie – wiszące. Koncepcja prosta, ale jakże wyrafinowana. Całe szczęście, że ja organizuję ten konkurs, nikomu go nie oddam. Jeden oddałem w lepsze ręce, wiec  już dawno go nie ma, choć kabarety ludzie  uwielbiają […]
[…]

I tylko jedna kwestia cały czas nie dawała mi spokoju…”

Niestety, nie dowiemy się, jaki problem zaprzątnął głowę autora notatek, ponieważ przepisujący nie zdążył wprowadzić tekstu do znanego programu przesławnego amerykańskiego przedsiębiorstwa informatycznego. Dlaczego? Rękopis został sporządzony za pomocą atramentu sympatycznego (jak pan Zbigniew Adamczyk). Nie wiadomo też, kto go pisał. Pewne przesłanki prowadzą do wniosku, że to sam organizator, ale równie prawdopodobne jest, iż to jakiś podgryzacz, chcący zdyskredytować dokonania pana Adamczyka, wieloletniego działacza na niwie literatury i kultury.
Najistotniejsze jest, że XI Konkurs Talentów został reaktywowany po pandemicznej przerwie, dzieci z radością wskakiwały na scenę, a na wszystkich spadł deszcz nagród.
Do zobaczenie w przyszłym roku!

Jacek Fidyk

Post Author: MDK