„Rodzinne muzykowanie” to nowy projekt MDK, który zachęca do łączenia się pokoleń poprzez muzykę. Wiek w tym przypadku nie jest żadną barierą. Już na pierwszej próbie zespołu można było usłyszeć zróżnicowane instrumentarium: skrzypce, saksofony tenorowe, saksofony altowe, trąbkę, flety, gitarę, fortepian, przy którym zasiadają dwie wspaniałe pianistki, a także instrumenty perkusyjne, na których grają aż trzej perkusiści. Nad całością czuwa Natalia Smagacz – dyrygent, prowadząca od lat zespoły instrumentalne i wokalne, nauczycielka gry na keyboardzie, nauczyciel muzyki w kilku jaworznickich szkołach, dyrektor artystyczny i pomysłodawca „Jesiennych Koncertów Organowych”.
Nowopowstały zespół na ten rok postawił sobie dwa duże cele artystyczne: przygotowanie koncertu noworocznego podzielonego na dwie części: świąteczną z kolędami, pastorałkami, piosenkami zimowymi oraz część drugą wypełnioną utworami muzyki klasycznej i rozrywkowej. Na kolejny koncert muzycy zaproszą końcem wiosny, będzie on zwieńczeniem całorocznej pracy i powitaniem lata. Tym razem program spotkania będzie miał wesoły, wakacyjny charakter. Do tej pory muzycy zmierzyli się z aranżacjami Leopolda Twardowskiego, a także z „Krakowiakami” w aranżacji Natalii Smagacz i początek jest więcej niż zachęcający.
Być może na muzycznej mapie pojawi się konkurencja dla dwóch uznanych i dających jaworznianom wiele artystycznych przeżyć muzycznych orkiestr. Jaworzno staje się powoli potęgą muzyczną. Brawo!
– Przed instrumentalistami sporo pracy – obiektywnie ocenia p. N. Smagacz – ważne, aby zespół zgrał się ze sobą, znalazł wspólny język muzyczny. Grupa nie zamyka się na kolejnych muzyków – uśmiechem namawia chętnych do zasilenia muzycznej ekipy. W każdą sobotę od 9:00 do 11:15 w MDK odbywają się próby.
MłoDeK – Czym koło muzyczne prowadzone przez panią Smagacz zaskoczy w najbliższym czasie jaworznian?
N.S. Zaskakiwać nie mam zamiaru, po prostu ciężko pracować i współpracować – wspólnie z kolegą Arturem (Majewskim) zaplanowaliśmy już we wrześniu warsztaty muzyczne pod piosenkarską nazwą „Chłopak z gitarą byłby dla mnie parą”. O Karin Stanek trudno zapomnieć nawet tym, którzy urodzili się znacznie później. W październiku mamy nadzieję zaprosić na koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej „Dzieci swoim nauczycielom”. Listopad to czas nostalgii, więc zapraszamy na wieczornicę. Znów termin nieco zapomniany. Zgodnie z hasłem słownikowym –wieczornica to wieczorne spotkanie połączone z tańcami, popisami artystycznymi, organizowane w świetlicach, domach kultury. Do tańca nie będziemy zmuszać, chociaż niewykluczone, że ktoś z gości postanowi pląsać w rytm muzyki, jednak będzie to muzyczno-poetyckie wspomnienie o tych, którzy odeszli. Również w listopadzie kolejne warsztaty muzyczne. Będzie się działo. Zapraszam serdecznie.
Trzymajmy kciuki za sukces tych projektów.