ŚLADEM HUNDERTWASSERA

Hundertwasser to przede wszystkim ekscentryk. Zmienił nazwisko ze Stowasser (tłumacząc „polskie” sto na niemieckie hundert) Friedricha na Friedenreicha (Królestwo pokoju). Całe życie podróżował. Znał kilka języków. Przede wszystkim był jednak malarzem. Pierre Restany, Hundertwasser w biograficznej książce Malarz-król o pięciu skórach tak go scharakteryzował;
Ten malarz, zakochany w pięknie, poświęcił większość swojego życia uzdrawianiu architektury, głosząc ekologiczną wstrzemięźliwość i nienawidząc linii prostych w równym stopniu, co Unii Europejskiej. Być może sprawiła to unijna dyrektywa o prostowaniu bananów?
Jednak sławny jest przede wszystkim z połączenia malarstwa z architekturą.
Tylko wtedy, gdy architekt, murarz i najemca stanowią jedność, czyli jedną i tę samą osobę, czy możemy mówić o architekturze. Wszystko inne nie jest architekturą, ale czynem przestępczym, który przybrał formę – twierdził i tworzył unikatowe budowle, które przyciągają wzrok i sprawiają, że ich mieszkańcy czują zespolenie z miejscem w którym żyją.
Taka też idea pociąga mieszkańców dawnej szkoły podstawowej przy ul. Długiej w Dąbrowie Narodowej, która z ponurego domiszcza zamieniała się w kolorowy, przytulny, a przede wszystkim przyjazny dom dla ludzi, którzy uznali go za swój, za najważniejszy i najbardziej przyjazny.
Obok powstaje drugi. Ten jest od początku budowany z myślą o nich, więc nie może być banalnym klockiem, prostopadłościanem bez wyrazu. Musi być indywidualny, jak indywidualne są losy każdego z jego mieszkańców.
Anna Wyjadłowska, która od lat tworzy kolorową atmosferę w Betlejem, realizując niezwykłe kompozycje często z „niczego”, z odrzuconych, połamanych płytek, z kawałków ceramiki, albo co jej w rękę wpadnie, intensywnie pracuje nad kształtem nowego domu. Jak ks. Mirosław Tosza zdradził na spotkaniu z finalistami konkursu na projekty elewacji domu wg Hunderwassera, ona właśnie wpłynęła na finezyjny kształt dachu budynku. Ona też zaproponowała dzieciom i młodzieży temat konkursu graficznego, który objęła patronatem fundacja założona przez przyjaciół i miłośników twórczości artysty. W sumie wzięło w nim udział 29 uczestników z MDK, Szkół Podstawowych nr 3, 6, 8 oraz LO2 i ZSP NR 4, którzy wykonali kilkadziesiąt projektów.
Jednak należało uszanować głos znawców, więc prace młodych artystów do Wiednia zawiozła specjalna ekipa: wspomniana już Anna Wyjadłowska, dyr. MDK Lucyna Stanisławska, tłumaczka Dorota Dańczak i ks. Mirosław, który prowadził samochód, więc pasażerowi w skupieniu i zadumie, w modlitewnym nastroju nucili pod nosem psalm Kochanowskiego „Kto się w opiekę…” Wiadomo, że kierowca najlepiej potrafi przekonać podróżnych do modlitwy.
Dojechali i wrócili w całości. Prezes Fundacji, Joram Harel, długoletni współpracownik i przyjaciel architekta nie wziął udziału w ocenie prac, uważał bowiem, że wszystkie są przepiękne i wszystkie zasługują na wyróżnienie. Na własne uszy usłyszeli to młodzi artyści i ich rodzice, krewni, znajomi, przyjaciele, którzy przybyli na finał konkursu do Betlejem, oglądając krótki filmik, wykonany w Wiedniu. Na miejscu, polska ekipa wraz z trojgiem pracowników Fundacji Hundertwassera, ustaliła werdykt.
kategoria – Szkoła Podstawowe

 Grand Prix Małgorzata Surmacz MDK op. Anna Wyjadłowska

I m. Julia Jaworek MDK op. Małgorzata Wosik,
II m Lena Kantor MDK op. Kaja Kwadrans
III m Stanisław Cygan SP 8 op. Diana Nowak
wyr. Julia Kacprzak MDK op. Kaja Kwadrans
wyr. Wojciech Pich SP 6 op. Ewa Pogoda
kategoria – Szkoła Ponadpodstawowa
I m. Oliwia Stadler MDK op. Marian Folga
II m. Zofia Pawlik II LO op. Marta Jaworek
III m Wiktoria Pęcherska II LO op. Marta Jaworek
wyr. Patrycja Baran II LO op. Marta Jaworek
Obecni byli także Sponsorzy: Władysław Filar – Zakład Usługowy, Tomasz Deszcz -PUH Term- system, Adam Wiórek – All elektor, dzięki którym zwycięzcy wychodzili z atrakcyjnymi prezentami.
ORGANIZATORZY: Stowarzyszenie Betlejem i MDK
Na zakończenie można było porozmawiać w trakcie podziwiania praca, które zostały wyeksponowane w jeszcze nieukończonym budynku.

Post Author: MDK