Wakacje rozpoczęte, pogoda zapowiada się wyśmienita, zatem czas najlepszy na wędrówki po świecie. Z pewnością wielu turystów postanowi odwiedzić góry, bo chociaż, jak powiadają górale – pikny były widok, ino góry zasłaniają horyzont, to ze szczytu widok jest cudowny. Jednak, aby docenić piękno górskiego krajobrazu, warto się przygotować do górskiej turystyki wcześniej, choćby na ściance wspinaczkowej. Mamy taką w MDK, na której zdobywają pod fachowym okiem trenera II klasy we wspinaczce sportowej – mgr. Grzegorza Tuckiego, pomysłodawcy ogólnopolskiej inicjatywy popularyzacji wspinaczki sportowej.W dniu 26.06.2018 na sztucznej ścianie wspinaczkowej Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie odbyły się kolejne zajęcia w ramach kontynuacji projektu Polskiego Związku Alpinizmu – „W górę”. Było to podsumowanie pracy szkoleniowej w roku szkolnym 2017/18. W zajęciach uczestniczyło w sumie ponad 40! dzieciaków z sąsiadującego przedszkola nr 7 w Jaworznie. Ogólnopolski projekt „W górę” ma na celu popularyzację wspinaczki sportowej i narciarstwa wysokogórskiego. Jest realizowany w kilku miastach w Polsce przez Polski Związek Alpinizmu, a zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy.
– W naszym kraju istnieje niewiele szkół, w których wspinaczka sportowa znajduje się na zajęciach wychowania fizycznego, chcemy wprowadzić wspinaczkę jako zajęcia fakultatywne na zajęcia Szkolnego Związku Sportowego, tzw. SKS-u lub np. na zajęciach placówek pozaszkolnych, np. Młodzieżowych Domów Kultury, Uczniowskich Klubów Sportowych oraz sekcji sportowych itp. Mamy wypracowane wzorce np. w Tarnowie, Jaworznie, Lublinie, Bytomiu które w przyszłości planujemy rozpowszechnić w całym kraju – informuje Grzegorz Tucki – kontynuacja szkolenia na dzień dzisiejszy odbywa się w sekcjach sportowych MDK oraz Szkole Podstawowej nr 6 od klasy 4.
Wspinaczka sportowa od zeszłego roku to dyscyplina olimpijska, więc nie jest to już zwykłe „wchodzenie „do góry”. Oferuje naturalną formę ruchu, bezpieczną dawkę adrenaliny, buduje zaufanie w relacjach wspinacz – asekurant, wreszcie wpływa bardzo dobrze na kształtowanie układu kostnego dziecka – przeciwdziała i koryguje wady postawy.
Zajęcia w tym wieku to przede wszystkim dużo zabawy w nowej płaszczyźnie poruszania się – czyli w pionie. Okazało się, że wspinanie się wcale nie jest takie trudne, choć wyjście ciut wyżej ponad białą linię, do której trener pozwolił się zbliżyć, za pierwszym łączy się ze strachem, lecz na zajęciach podsumowujących występuje już “głód wspinania” – co jeszcze mogę zaliczyć? I trudno kończyć zajęcia, bo dzieciaki błagają wręcz o jeszcze jedną możliwość spojrzenia na świat z wysoka. Zajęcia odbywały się cyklicznie z podziałem na grupy i biorąc pod uwagę zainteresowanie rodziców, z pewnością będą kontynuowane w roku przyszłym.
Ostatnie tegoroczne zajęcia (chociaż będzie można skorzystać ze ścianki również w wakacje) obserwowała pani dyrektor PM nr 7 Ilona Mistarz, grupa Rodziców, a w ceremonii dekoracji uczestniczył Doradca Metodyczny Wychowania Fizycznego, mgr Mariusz Kowalski, który ufundował słodycze. Troszkę się przy tym żachnął, bo właśnie toczy się debata na temat otyłości wśród dzieci i młodzieży, ale wybrnął z kłopotu wyjaśniając, że sportowcom potrzeba więcej kalorii, a wspinaczka jest z pewnością sportem mocno wyczynowym i do cukierków dołączył dla
każdego uczestnika pamiątkowy dyplom.
Partnerzy programu: Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie, Uczniowski Klub Sportowy K-2. Nagrody i dyplomy ufundowali: dyrekcja PM nr 7, mgr Mariusz Kowalski
Szczególne podziękowanie – dodaje trener II klasy we wspinaczce sportowej – mgr Grzegorz Tucki -kieruję do uczestników kół wspinaczki wspinaczki sportowej MDK, bez których wspinaczka z liną byłaby nie możliwa przy tej frekwencji, tj.: Kindze, Weronice, Cyprianowi, Mikołajowi, oraz Marcjannie vel “Marcyśce”:)