WYJĄTKOWO BEZPIECZNY DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka wpisał się w kalendarz najważniejszych świąt tak mocno, iż wydaje się, że było od zawsze jak np. mikołajki czy topienie marzanny. Jednak święto jest znacznie młodsze. Prekursorem była Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci, która odbyła się w Genewie w roku 1925. Wcześniej dzieci traktowano jak dorosłych – szczególnie z biednych rodzin: musiały pracować niemal od chwili, gdy potrafiły chodzić, trafiały do więzienia razem z dorosłymi przestępcami; często były traktowane jak przedmioty – można było przyjść do przytułku (taki haniebny odpowiednik domu dziecka) i za niewielkie pieniądze „zakupić” wybranego dzieciaka, z którym właściciel mógł wszystko zrobić!
Współczesnemu dziecku, nawet dorosłemu to wydaje się niepojęte! I bardzo dobrze.
Święto Dnia Dziecka trafiło do kalendarza w roku 1954, gdy na forum międzynarodowym wystosowano apel o stworzenie mechanizmów mających zapewnić w przyszłości pokój na ziemi. Organizacja Narodów Zjednoczonych ustaliła Deklarację Praw Dziecka, która pomogła rozpowszechnić wzniosłe ideały dotyczące życia i przyszłości dzieci. Wszystkie one zostały zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych. Jednym z postulatów było zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz możliwości rozwoju wszystkim dzieciom na świecie.
Pierwsze odnotowane obchody Dnia dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe lekcje w obecności rodziców.
Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tę zmieniono na 1 czerwca i obowiązuje do dziś.
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Jaworznie, postanowiła zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieciaków, dlatego zapewne na boisku SP nr 5 pojawiły się wszelkiego rodzaju służby, których obowiązkiem jest zadbać o nas wszystkich, a szczególnie dziec – bezpieczeństwo. Byli przyszli przedstawiciele sił zbrojnych (uczniowie klas wojskowych Technikum nr 2), straż pożarna, strażnicy miejscy, policjanci, nawet służba więzienna.
Trudno o bardziej bezpieczne warunki do świętowania.
W święcie wzięła również udział mocna ekipa Młodzieżowego Domu Kultury im. Jaworzniaków. Nauczyciele instruktorzy zapraszali do rysowania, malowania, lepienia z gliny fantazyjnych motylków, akrobatyki i innych działa artystycznych i sportowych.
Dzieci uczestniczyły również w różnorakich konkursach, miały okazję skorzystać z nadmuchiwanych atrakcji. Na wielu stolikach można się było także poczęstować nieograniczoną wręcz ilością słodyczy (na zdrowie :)) i ugasić pragnienie (tym razem naprawdę zdrową) wodą mineralną.

Post Author: MDK