X Forum Animatorów Województwa Ślaskiego

W miniony czwartek miał miejsce cykliczny zjazd animatorów kultury, pomimo że w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie nie pracują animatorzy kulturowi a instruktorzy, nauczyciele, warto wspomnieć o spotkaniu członków Forum Animatorów Województwa Śląskiego do którego należę.

X Forum Animatorów zrealizowano w ramach II Forum Kultury w jaworznickim Teatrze Sztuk i jak zwykle wypełniło ono szczelnie czas wartościowymi ludźmi, wiedzą, przykładami realizacji animacyjnych na terenie województwa oraz spostrzeżeniami wzbogacającymi i zaspokajającymi na pewien czas w oczekiwaniu na kolejne tak obfite spotkanie. Z przykrością zauważono, że zabrakło na sali nauczycieli, instruktorów, a szkoda, ponieważ ich współpraca z animatorami powinna mieć miejsce dla dobra dzieci, młodzieży, jak i dorosłych odbiorców kultury. Faktem jest że animacja kulturowa to sfera o zupełnie innym charakterze niż działania chociażby MDK, szkół, oświaty, a ta, bazuje na podstawie programowej, co dla animatorów stanowi nie tyle przeszkodę, a dodatkowe ramy ograniczające scenariusz twórczych działań, jest nowością często wiążącą się z zaskoczeniem odnośnie języka stosowanego w formułowaniu dokumentacji oraz zasad pracy.DSC_0011

Przybliżając pracę animatora, posłużę się własną osobą, z zaznaczeniem, że każdy animator ma swoje priorytety i odgrywa inną rolę zależnie od indywidualnej potrzeby i predyspozycji. Mimo, że w swojej pracy, komponując scenariusz, staram się aby mnie „nie było”, to jednak moje przygotowanie, formowanie konspektu tym bardziej wymaga wysiłku, wielowymiarowego podejścia do podejmowanego tematu, a także w trakcie realizacji, gotowości do szybkiej reakcji na komunikaty uczestników. Jako instruktor i animator, charakteryzuję się szerokim spektrum działania, jestem przykładem na możliwość połączenia w/w, posiadam wiedzę z zakresu podstawy programowej, a jednocześnie umiejętności szerszego, całościowego spojrzenia na daną tematykę, czerpię ogromną przyjemność z komponowania scenariuszy artystyczno – animacyjnych, a szczególnie działań w oparciu o sztukę najnowszą, co od pewnego czasu skutecznie realizuję okazjonalnie na terenie MDK w Jaworznie („Przedmiot uwagi” warsztaty autorskie w oparciu o sztukę najnowszą, dzieła A. Urbanowicza oraz pobudzając do myślenia i pogłębiając percepcję świata moich podopiecznych – warsztaty „Myśleć jak Leonardo da Vinci”) a także poza MDK najczęściej jako wolontariusz (Akademia Sztuk Pięknych, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej). Z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach, organizatorem Forum, zetknęłam się więc znacznie wcześniej przy okazji działań animacyjnych, a także w ramach projektu naukowo – badawczego dotyczącego kompetencji młodych ludzi do odbioru sztuki najnowszej, szkoleń, które przygotowały nas, 25 animatorów wyłonionych spośród większej grupy, a następnie 6 liderów do których należałam dzięki opracowaniu autorskiego scenariusza warsztatów wobec sztuki najnowszej w nawiązaniu do dzieł ze zbioru „Per Ars ad Astra”. Autorskie scenariusze animacyjne zostały zrealizowane przez nas samych w ramach wspomnianego projektu, zaś efekty pracy poddane ocenie przez najważniejszych animatorów w Polsce m. in. przedstawicieli Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego, Uniwersytetu Śląskiego i in. Animacja kulturowa to według mnie przyszłość, możliwość rozwoju i urozmaicenia edukacji, ale nie tylko, to możliwość skuteczniejszego uwrażliwiania jednostek w działaniach pozaszkolnych, a to ratunek dla tego świata. Sztuka, kultura powinna stanowić dla nas wszystkich nie tylko odskocznię od dnia codziennego, ale i może zmieniać świat, tylko to my, artyści, animatorzy, instruktorzy powinniśmy przekonać otoczenie, że sztuki nie należy się bać, należy z nią obcować i to jak najwcześniej i jak najdłużej. Forum Regionalnego Instytutu Kultury to swoistego rodzaju platforma skupiająca animatorów i pozwalająca na wymianę wiedzy, doświadczeń, inspiracji. Kolejne spotkanie w Cieszynie. Polecam.

Instruktorka i animatorka Barbara Koczur

DSC_0009

DSC_0014

Post Author: MDK