PORADNIK WSPINACZKOWY (e-zajęcia 6)

Witam,poprzednio przedstawiłem miejsce ćwiczeń. Pora na naukę i doskonalenie techniki ruchu.Drugi etap szkolenia
Doskonałym miejscem do nauki techniki odciągu jest szczelina w zacięciu. Dodatkowo przykręcamy stopnie typu krawądka, o szerokości 5 – 8 cm, głębokość 2 – 3 cm, poziome, rozmieszczone w sąsiedztwie szczeliny/ patrz rys. 2 /.
W zastępstwie szczeliny w zacięciu / nie każdy ją posiada na swojej ścianie / przykręcamy chwyty boczne w odległości około 5 – 7 cm. od dna zacięcia, odległości między chwytami w pionie ok. 15 – 20 cm. / dla wspinacza o wysokości ok. 175 cm. /. Można również zastosować listwę przykręconą pionowo w odległości podobnej jak chwyty od dna zacięcia. Stopnie jak wyżej .
Trzeci etap szkolenia
Ściana przygotowana podobnie jak wyżej, usuwamy jednak stopnie – wprowadzając wspinaczkę na tarcie. Chwyty podobnie jak na etapie 2.
Czwarty etap szkolenia
Wspinacz pokonuje rozmaite formacje skalne umożliwiające wykorzystanie techniki odciągu jak np.:
szczelina w zacięciu,
odstrzelona płyta
rysa offsetowa,
rzadziej na kancie skalnym.
Wyposażenie indywidualne:
Każdy wspinacz posiada uprząż wspinaczkową oraz pantofle wspinaczkowe.
Nowe słownictwo / słowa kluczowe
Technika odciągu lub technika Dülfera, linia siły, rysa offsetowa , płyta odstrzelona .
Zastosowana metoda
W trakcie nauczania techniki ruchu najczęściej stosowaną jest metoda kompleksowa.
                                                                             Opracował G.Tucki